Imiona, które wracają do łask. Gwiazdy już je pokochały

Nad wyborem imienia dla dziecka rodzice zwykle zastanawiają się przez długi czas, często wertując różne poradniki lub strony w internecie, na których można znaleźć opis poszczególnych imion i ich znaczenie. Mimo rosnącej popularności takich imion jak Zuzia, Natalia, Kacper czy Jakub, wielu z nich decyduje się na te, które przez długi czas były zapomniane. Oto, jakie imiona wracają obecnie do łask - również za sprawą polskich gwiazd, które wybrały dla dzieci tradycyjne, staroświeckie imiona.

Polecane wideo:

Helena

Tak córkę nazwała Justyna Steczkowska. Helena to imię pochodzenia greckiego, jeszcze kilka lat temu było mało popularne. Obecnie Helena jest na 22. miejscu na liście najpopularniejszych imion dla dziewczynek (dane za 2015 rok).

Hanna

Również coraz bardziej popularne, hebrajskie imię, niegdyś niemal zapomniane. Oznacza „wdzięk”. Nosi je córeczka Doroty Gardias, popularnej prezenterki TVN. Dziewczynka urodziła się 7 września 2013 roku.

Bronisława

Czyli „ta, która broni sławy”. Piękne, staropolskie, nadal mało popularne imię nadał swojej córce Zbigniew Zamachowski. Widocznie aktor docenił słowiański urok imienia.

Milena

Mało osób wie, że imię Milena ma pochodzenie słowiańskie i jest żeńskim odpowiednikiem imienia Milan. Popularność tego imienia rośnie z roku na rok. Kto wie, może za pośrednictwem aktora Zbigniewa Suszyńskiego, który właśnie tak nazwał swoją córkę?

Lena

Imię, które przed długi czas było w ścisłej czołówce najbardziej popularnych imion dla dziewczynek w Polsce. Znane i lubiane jest również w Skandynawii. Nosi je córka Tomasza Karolaka, który szerszej publiczności znany jest m.in. z roli w serialu "Rodzinka.pl".

Dobromiła

Krzesimir Dębski, ceniony polski kompozytor, widocznie lubi imiona staropolskie. Swoje dzieci nazwał: Tolisław, Dobromira, Maria i Radzimir, z czego tylko imię Maria nie ma pochodzenia słowiańskiego.

Franciszek

Wzrost popularności imienia Franciszek notuje się mniej więcej od 2013 roku. W Polsce jest to jedno z najczęściej nadawanych imion męskich. Otrzymał je rónież syn Michała Żebrowskiego. Wydaje się, że aktor jest tradycjonalistą, ponieważ jego drugi syn nazywa się Henryk.

Zofia

Imię klasyczne, piękne i uniwersalne. Jak podają statystyki, najpopularniejsze na świecie. W Polsce również znajduje się w ścisłej czołówce najczęściej nadawanych imion żeńskich. Zofia – takie właśnie imię nosi córka Moniki Zamachowskiej.

Anna i Jan

Tak właśnie nazwała swoje dzieci Natalia Kukulska. Imię Ania występuje w Polsce od 1229 roku i stale cieszy się dużą popularnością. Natomiast Jan jest imieniem łączonym z chrześcijaństwem. To jedno z najbardziej popularnych imion na świecie. W Polsce od wielu lat w ścisłej czołówce najbardziej popularnych imion dla chłopców.  

Stanisław

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było spotkać małego Stasia na podwórku. Od kilku lat obserwuje się jednak tendencję powrotu do tradycyjnych imion. I słusznie, ponieważ Stanisław to imię piękne, ze słowiańskim rodowodem. Do XV wieku było jednym z najpopularniejszych imion nad Wisłą. Oznacza „stań się sławnym”. Swojego syna nazwała tak wokalistka Ania Dąbrowska.

Ksawery

Imię Ksawery pochodzi od nazwy miejscowości, w której na świat przyszedł św. Franciszek Ksawery. Z roku na rok jego popularność w Polsce rośnie. W 2015 roku imię Ksawery było w grupie najbardziej popularnych imion w kraju. Swojego syna nazwała tak również Anna Czartoryska-Niemczycka.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Niemowlę
Niemowlę

Maluszek w domu

Maluszek w domu

Niemowlę z rodzicami Więź z rodzicami powinno się budować już od samego początku.

Niemowlę

Szampony Sweet Baby

Szampony Sweet Baby

Szampon i płyn do kąpieli w jednym to delikatny kosmetyk przygotowany w wersji dla dziewczynek i chłopców. Wersja szamponu dla chłopców różni się zapachem (zamiast malin dodano ekstrakt jagodowy) i wyglądem opakowania.

Niemowlę

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Koszalin. Pierwszy noworodek pozostawiony w oknie życia

Pierwszy noworodek uratowany To była najzimniejsza noc tej zimy. Noworodek był zmarznięty, prawie nagi. Miał niezawiązaną pępowinę. Nie urodził się w szpitalu. Gdyby nie pomoc czuwających przy oknie sióstr, mógłby tej nocy nie przeżyć. Teraz o jego losie...

Niemowlę

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

To imię bije rekordy popularności wśród rodziców

Wybór nie jest prosty Wybór imienia to ważny element przygotowań do narodzin dziecka, ale także ogromne wyzwanie. Rodzice wierzą często, że może ono zdeterminować całe życie, dlatego czytają o jego znaczeniu, korzystają ze słowników i forów internetowych....

Niemowlę

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

5 typów ukąszeń, których nie wolno ignorować u dzieci

Ukąszenia owadów u dzieci Temat ukąszeń owadów u najmłodszych powraca co roku w lecie. O ile najczęściej są one łagodnymi zmianami, o tyle niektóre z nich mogą przysporzyć wielu problemów. Sprawdź, jak rozpoznać rodzaj ukąszenia i jakich symptomów nie...

Niemowlę

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Kilka rad, jak uspokoić płaczące dziecko

Uspokajanie dziecka Czasami uspokojenie dziecka nie sprawia większych trudności. Wystarczy twój delikatny dotyk i ciepły głos, aby przestało płakać. Jednak są i takie chwile, gdy maluch płacze bez ustanku, żadne sposoby nie pomagają, a rodzic czuje się...

Niemowlę

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Kwiatowe i owocowe imiona dla dzieci

Jedyne takie imiona Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Jedni chcą imieniem uczcić pamięć o bliskich, inni - nazwać dziecko niepowtarzalnie. Dla kolejnych imiona to symbole i ogromną wagę przykładają do ich pochodzenia oraz znaczenia....

Niemowlę

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast foody - czy jest na nie miejsce w diecie dziecka?

Fast food a dieta najmłodszych Frytki, kebab, pizza, hamburgery - tego rodzaju żywność spotkać można niemal na każdym kroku. Kuszą zapachem, ładnym wyglądem. Stanowią swego rodzaju atrakcję dla dzieci. Czy jednak fast foody powinny być obecne w diecie...