Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

28 tydzień ciąży

Pod koniec dwudziestego ósmego tygodnia ciąży dziecko waży już ponad kilogram i mierzy ok. 36 cm (wymiar CHL). Całe ciało płodu intensywnie rośnie, a w ośrodkowym układzie nerwowym zachodzą kolejne zmiany, mózg dziecka przybiera pofałdowaną powierzchnię i tworzą się bruzdy i zakręty mózgowe. Dojrzewają płuca i wydzielają coraz większe ilości surfaktantu – czyli substancji zapobiegającej zapadaniu i sklejaniu się płuc w czasie wydechu. Jest go jednak jeszcze zbyt mało, by dziecko urodzone w tym czasie mogło oddychać samodzielnie.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 28 tygodniu ciąży.

Wymiar (mm) Średnia 5 centyl 95 centyl
CHL 355 326 384
BPD 72 65 79
OFD 95 87 103
HC 263 246 279
AC 230 208 252
FL 53 48 57
Masa (g) 1200 948 1452
Rozwój płodu - 28 tydzień

Płód w 28 tygodniu ciąży.

Rozwój dziecka w 28 tygodniu

Dziecko w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży osiąga około 37 cm wzrostu. Meszek płodowy na ciałku maluszka zanika, pozostając jedynie na pleckach i ramionach. W dalszym ciągu rosną włosy i paznokcie, choć jest to sprawa dość indywidualna – jedne dzieci rodzą się zupełnie łyse, a inne mają urocze loczki, które jednak z czasem wypadają i są zastępowane w pierwszym roku życia przez właściwe włosy.

U większości chłopców jądra z jamy brzusznej zstępują przez kanał pachwinowy do moszny, choć niektórzy chłopcy rodzą się z jądrami w jamie brzusznej. U dziewczynek wykształcone są już wszystkie narządy rozrodcze, w badaniu USG dobrze widać wargi sromowe większe.

W dwudziestym ósmym tygodniu następuje bardzo intensywny rozwój mózgu. Do tej pory powierzchnia mózgu była płaska – obecnie rozwija się na niej charakterystyczne pofałdowanie. Można już rozpoznać sześć warstw kory mózgowej. Trwa rozpoczęty proces mielinizacji włókien nerwowych. Można zaobserwować fazę snu REM (rapid eye movement – sen z szybkim poruszaniem oczu), co wskazuje, że dziecko może mieć już sny. Dziecko coraz lepiej reaguje na bodźce z zewnątrz, głównie na głos i dotyk – udowodniono, że czuły głos matki potrafi obniżyć tętno dziecka na tym etapie ciąży, działa więc nań uspokajająco.

Zmniejszająca się przestrzeń wokół dziecka powoli zaczyna uniemożliwiać
dotychczasowe swobodne koziołkowanie, natomiast nadal przekręca się ono i wykonuje wiele ruchów kończynami oraz precyzyjne ruchy mimiczne. Angażują one do pracy różne partie mózgu, dzięki czemu powstają nowe połączenia między komórkami nerwowymi oraz wzorce pamięciowe ruchów. Większość odruchów wrodzonych jest już widoczna, np. odruch ssania, poszukiwanie pokarmu, odruch kroczenia, odruch chwytny.

Dziecko zaczyna też oddychać regularnie. Wcześniej ruchy oddechowe pojawiały się spontanicznie, w nieregularnych odstępach. Obecnie jego oddech reprezentuje aktualny poziom aktywności. Podobnie zaczyna regularnie ziewać - o ile wcześniej można było zaobserwować pojedyncze ziewnięcia, tak teraz pojawiają się całe cykle ziewania, gdzie po jednym ziewnięciu następuje kolejne.

W dwudziestym ósmym tygodniu dziecko może zmienić swoją pozycję na „główkową”, tj. skierowaną główką w dół, co przygotowuje je do porodu. Jeśli tak się nie stanie, będzie miało jeszcze kilka tygodni, żeby się obrócić. Jeśli jednak w ciągu tych kilku tygodni się nie obróci, to z czasem stanie się zbyt duże, by tego dokonać, a wtedy konieczne może być cięcie cesarskie.

Dolegliwości ciążowe w 28 tygodniu

Macica systematycznie się powiększa i teraz sięga mniej więcej 7 cm powyżej linii pępka. Od początku ciąży powinnaś przybrać na wadze pomiędzy 8 a 11,5 kg, ale jeśli przybrałaś nieco mniej lub nieco więcej, to nie ma powodu do niepokoju. W ciągu dalszej ciąży brzuch będzie rósł o około jeden centymetr tygodniowo, a ty będziesz nadal przybierać niemal pół kilograma na tydzień.

W dwudziestym ósmym tygodniu coraz częściej możesz odczuwać skurcze przepowiadające, tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa. Dzięki tym lekkim napinaniom, macica przygotowuje się do ciężkiej pracy, jaką jest akt porodu. Jeśli nie zapisałaś się jeszcze do szkoły rodzenia, a to twoja pierwsza ciąża, to czas najwyższy. Nauczysz się między innymi ćwiczeń przygotowujących mięśnie do porodu, które wspomogą twoją macicę i ułatwią dziecku przyjście na świat.

Coraz częściej będą pojawiać się bóle pleców, spowodowane coraz cięższym brzuchem. Podobnie będzie ci niezmiernie trudno znaleźć wygodną pozycję do spania – nawet spanie na boku będzie coraz mniej wygodne. W wyniku niewyspania, trudności z nabieraniem powietrza i konieczności noszenia ciężkiego brzucha, towarzyszyć ci może permanentne zmęczenie, które w ciągu kolejnych tygodni będzie nabierać intensywności.

Obok bólów pleców coraz większa macica i brzuch powodować będą dalsze utrudnienie sprawnego poruszania się, spłycenie oddechu i zaburzenia trawienia – pojawiać się mogą zgaga, wzdęcia, zatwardzenia. Ograniczone ukrwienie jelit, spowodowane uciskiem macicy, może powodować hemoroidy. Pamiętaj o regularnym i zdrowym odżywianiu się, jedz dużo owoców, warzyw, błonnika, pełnowartościowych mięs. Unikaj obfitych, wysokokalorycznych posiłków.

Stopniowo powiększać się mogą obrzęki nóg i stóp, będziesz cierpieć na nocne skurcze łydek lub stóp, związane ze zmianami hormonalnymi oraz wysysaniem z twojego organizmu mikroelementów i minerałów przez rosnące dziecko. Możesz też zacząć chrapać. Częste zmiany nastrojów połączone z pojawieniem się syndromu wicia gniazda sprawią, że staniesz się nieznośną domowniczką. Remont pokoju dziecinnego czy zakupy ekwipunku dla malucha z pewnością poprawią twój humor i natchną optymizmem. Pamiętaj też, by dużo rozmawiać z najbliższymi o swoich potrzebach, dolegliwościach i obawach związanych z macierzyństwem.

Jeśli do tej pory nie został przeprowadzony test tolerancji glukozy, należy go jak najszybciej wykonać w celu wykluczenia cukrzycy ciążowej lub jej potwierdzenia. Szybkie wdrożenie leczenia dietą lub insuliną obniża ryzyko powikłań związanych z cukrzycą, takich jak makrosomia płodu, czyli nadmierna waga urodzeniowa dziecka.

Konflikt serologiczny w ciąży

Istotą konfliktu serologicznego jest wytworzenie przez organizm matki przeciwciał przeciwko krwinkom dziecka rozwijającego się w jej łonie. Może to nastąpić, gdy krwinki płodu dostają się do krwi matki. Zazwyczaj następuje to podczas obfitego krwawienia towarzyszącego porodowi lub poronieniu. Tak więc ewentualnie wytworzone przeciwciała grożą dopiero dziecku z kolejnej ciąży. Wytworzone przeciwciała przechodzą przez łożysko do krwi dziecka i powodują niszczenie jego krwinek czerwonych. Doprowadza to do narastającej anemii (niedokrwistości) i, jeśli nie jest leczone, może doprowadzić do zgonu płodu.

Najczęściej konflikt serologiczny zachodzi w układzie Rh, w sytuacji gdy matka jest Rh-ujemna, a dziecko Rh-dodatnie.

Tabela. Ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego w układzie Rh.

Grupa krwi matki Grupa krwi ojca Ryzyko konfliktu
Rh+ Rh- Nie
Rh+ Rh+ Nie
Rh- Rh- Nie
Rh- Rh+ Tak

Zapobieganie konfliktowi polega na podaniu domięśniowym immunoglobuliny antyD. Ma ona za zadanie zablokować występowanie przeciwciał. Podajemy ją w ciągu 72 h po porodzie, jeśli tylko wykażemy, że dziecko jest Rh-dodatnie, a matka nie ma już wytworzonych przeciwciał. Można również podać immunoglobulinę w dwudziestym ósmym tygodniu ciąży (dodatkowa dawka). Niestety jednak w Polsce się tego nie praktykuje, ze względu na wysoką cenę immunoglobuliny. W naszym kraju podajemy jedynie jedną dawkę - po porodzie lub po poronieniu.

Jest bardzo istotne, by w porę wykryć konflikt serologiczny. Robi się to za pomocą badania krwi matki w kierunku przeciwciał raz na trymestr. W momencie, gdy wykryjemy pojawienie się przeciwciał, pacjentkę obejmujemy ścisłą kontrolą - wykonujemy regularnie badanie USG dopplerowskie (przepływy w tętnicy środkowej mózgu dziecka), które ma za zadanie wykryć przyspieszony przepływ w razie wystąpienia niedokrwistości. Jeśli w badaniu USG stwierdzimy poważną niedokrwistość, konieczne stają się wewnątrzmaciczne przetoczenia krwi - podajemy nienarodzonemu dziecku świeżą, pełnowartościową krew prosto do pępowiny. W tych sytuacjach tylko takie postępowanie pozwala uniknąć wewnątrzmacicznej śmierci płodu.

Polecane wideo:

Redakcja parenting.pl,
Komentarze

dyskusje na forum

Lutówki 2016

kamila.kotowicz1992 • ostatni post 2 godziny temu

7791
Artykuły 28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży zarodek osiąga rozmiar od 13 do 20 mm. W badaniu USG widoczne mogą być już ręce i nóżki, a nawet pojedyncze palce. Serce zajmuje połowę objętości klatki piersiowej, a tętno powinno wynosić już około 160 uderzeń na minutę. Utrzyma...

Ciąża tydzień po tygodniu

9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży wielkość zarodka waha się w przedziale 19-25 mm. Dziecko powoli zaczyna przypominać miniaturkę człowieka - posiada już ukształtowane ręce i nogi, a ogon powinien zaniknąć. Posiada również zaczątki struktur w obrębie twarzy,...

Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Dla dziecka kończy się okres zarodkowy i zaczyna okres płodowy - tak nazywamy część ciąży od dziesiątego tygodnia do rozwiązania. W tej chwili zarodek wygląda już jak miniaturka człowieka z dużą główką i stosunkowo małym tułowiem, da się rozpoznać wszystkie...

Ciąża tydzień po tygodniu

11 tydzień ciąży

Na początku jedenastego tygodnia ciąży, czyli dziewięć tygodni po zapłodnieniu, długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 45 mm (wymiar CRL), a płód może ważyć już nawet 7 gramów. Długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) jest to wymiar mierzony od szczytu...

Ciąża tydzień po tygodniu

12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to umownie ostatni tydzień pierwszego trymestru ciąży. W dwunastym tygodniu dochodzisz do końca okresu wiążącego się z najwyższym ryzykiem poronienia (którego przyczyny są niezależne od ciebie). Jednocześnie niedługo, w ciągu kilku...

Ciąża tydzień po tygodniu

13 tydzień ciąży

Trzynasty tydzień to początek drugiego trymestru. Kończy się pierwszy trymestr, związany z formowaniem narządów dziecka, i zaczyna drugi trymestr, w którym dziecko będzie intensywnie rosło. Z punktu widzenia matki, okres ten stanowi zakończenie gwałtownych...

Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

W czternastym tygodniu ciąży dziecko rośnie do około 9 cm długości i osiągnie wagę około 40-50 gramów. Twarz dziecka jest już ukształtowana, pojawiają się brwi i rzęsy. Zmieniają się proporcje ciała i głowa w coraz mniejszym stopniu dominuje nad tułowiem....

Ciąża tydzień po tygodniu

15 tydzień ciąży

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko nadal intensywnie rośnie. Pod koniec tego tygodnia osiągnie długość około 10 cm i wagę 70 gramów. Znacznie bardziej wzrasta tułów i kończyny, nóżki stają się nieznacznie dłuższe od rączek. Skóra dziecka jest bardzo...

Ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży, czyli czternaście tygodni po zapłodnieniu, dziecko cały czas intensywnie rośnie i porusza się. Twarzyczka jest już ukształtowana, oczy nadal są zamknięte, uszy są już na swoim miejscu i dziecko słyszy pierwsze dźwięki. Skóra...

Ciąża tydzień po tygodniu

17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 13-14 cm (CRL) i waży około 150 gramów. Zwykle w tym okresie dziecko staje się po raz pierwszy cięższe i większe niż łożysko. Ponieważ dziecko intensywnie rośnie, jego serce bije około dwa razy szybciej...