Trwa ładowanie...

Podgrzewacz do butelek. Jak wybrać najlepszy?

Podgrzewacz do butelek to akcesorium przydatne szczególnie rodzicom małych dzieci. Jedni uważają, że jest niepotrzebny, inni nie potrafią się bez niego obyć. Dzięki niemu w szybki sposób podgrzejemy wodę, herbatkę w butelce lub jedzenie w słoiczku. Niektóre podgrzewacze mają funkcję sterylizacji, a nawet rozmrażania. Czy rzeczywiście jest nam potrzebny? A jeśli tak, to na jaki rodzaj podgrzewacza do butelek najlepiej się zdecydować?

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

spis treści

1. Jak działa podgrzewacz do butelek?

Podgrzewacz do butelek to naczynie z plastiku, wyposażone w opcję regulacji temperatury i kabelek. Jak wskazuje nazwa, jego główną funkcją jest podgrzewanie, najczęściej wody do przygotowania mleka dla dziecka.

Najnowsze podgrzewacze do butelek posiadają oprócz podstawowej, również inne funkcje, m.in. gotowania na parze czy wspomnianej wyżej sterylizacji - obecnie narzędzia są coraz częściej wielofunkcyjne.

Działanie podgrzewacza opiera się na zasadzie kąpieli wodnej. Niektórzy zadają sobie pytanie, czy do podgrzewacza wlewamy wodę. Odpowiedź jest jasna: oczywiście! To właśnie woda wlana do urządzenia jest podgrzewana do wybranej przez nas temperatury.

Po zagrzaniu wody wkładamy do środka słoiczek lub butelkę, grzejąc je w podgrzanej wcześniej wodzie.

Prawidłowe żywienie niemowlaka
Prawidłowe żywienie niemowlaka

Dziecko przy karmieniu często marudzi, nie warto się jednak tym zrażać.

zobacz galerię

2. Rodzaje podgrzewaczy do butelek

Wśród dostępnych na rynku podgrzewaczy do butelek możemy wyróżnić ich cztery główne rodzaje. Są to:

  • standardowy - jego zadaniem przede wszystkim jest podgrzewanie pokarmów. Niektóre modele przeznaczone są do podgrzewania jedynie określonej wielkości butelek, uniwersalne zaś mogą podgrzewać naczynia o różnych wymiarach, wykonane z różnych materiałów.
  • urządzenie wielofunkcyjne - łączy w sobie główną funkcję podgrzewania z kilkoma innymi. Zwykle cena tego podgrzewacza jest wyższa od innych dostępnych na rynku. Pozwala ugotować posiłek na parze lub go rozmrozić, wysterylizować butelkę lub zmiksować kilka posiłków ze sobą.
  • podgrzewacz do samochodu - idealny w czasie podróży, ze względu na swój mobilny charakter. Czas podgrzewania jest nieco dłuższy niż w przypadku pozostałych modeli. W zestawie często można znaleźć opakowanie termoochronne, które pomaga utrzymać temperaturę pokarmu.
  • podwójny podgrzewacz - świetnie sprawdzi się dla rodziców bliźniaków, ponieważ umożliwia jednoczesne podgrzanie pokarmu dla dwójki dzieci.

3. Jak wybrać właściwy podgrzewacz do butelek?

Aby dobrać odpowiedni rodzaj podgrzewacza do butelek, powinniśmy zastanowić się, jakich funkcji od niego oczekujemy. Jeśli potrzebujemy go tylko do podgrzewania pokarmu, wystarczy nam klasyczny, standardowy model. Jeśli mamy dwoje dzieci (bliźniąt) warto rozważyć kupno podwójnego podgrzewacza.

Jeżeli często podróżujemy z dzieckiem, dobrą opcją będzie podgrzewacz samochodowy. Jeśli potrzebujemy również innych funkcji, nie warto kupować osobnych sprzętów do sterylizacji lub gotowania na parze. Decydując się na urządzenie wielofunkcyjne, wszystkie te czynności wykonamy dzięki jednemu.

Dokarmianie - mleko modyfikowane
Dokarmianie - mleko modyfikowane

Pokarm kobiecy jest najlepszym pod względem odżywczym pokarmem dla noworodków i niemowląt. Jednakże istnieją...

zobacz galerię

4. Podgrzewacz do butelek - czy jest niezbędny?

Urządzenie podgrzewające posiłki jest wielkim ułatwieniem dla młodych rodziców - choćby w sytuacji, kiedy dziecko nie zje całej porcji od razu, tylko w małych porcjach, w odstępach czasowych. Sprawdzi się na wyjazdach, kiedy nie mamy dostępu do kuchenki, aby przyrządzić ciepły posiłek.

Urządzenie wielofunkcyjne będzie również nieocenioną pomocą w kuchni, ponieważ przy jego pomocy przyrządzimy smaczny i zdrowy posiłek na parze, podgrzejemy go, a następnie wyczyścimy butelkę, dzięki czemu nie będziemy mieli do zmywania góry naczyń, a tylko jedno.

Niektórzy jednak są sceptycznie nastawieni do tego urządzenia, tłumacząc, że kąpiel wodną można zrobić przy pomocy garnka z gorącą wodą, jeśli potrzebują zaś gorącej wody, mogą po prostu skorzystać z termosu.

Decyzja w tym przypadku należy do rodziców, którzy sami muszą zdecydować, czy urządzenie będzie przydatne i czy warto w nie zainwestować.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.