Grzechy główne kierowców

W trakcie nauki jazdy przyszli kierowcy poznają zasady ruchu drogowego i są zmuszeni do ich przestrzegania, by uzyskać upragnione prawo jazdy. Jeżdżą ostrożnie i bacznie przyglądają się znakom drogowym, ale już wkrótce po odebraniu tego dokumentu ich podejście do jazdy samochodem ulega diametralnej zmianie. Wielu kierowców zaczyna lekceważyć znaki drogowe, mając przy tym niczym nieuzasadnioną pewność, że nie przytrafi się im nic złego. Jakie grzechy kierowców są najczęstsze?

Polecane wideo:

Rozmowy telefoniczne za kółkiem

Jednym z najczęstszych wykroczeń drogowych jest rozmawianie przez telefon w trakcie jazdy, bez zestawu głośnomówiącego. Niektórzy kierowcy idą o krok dalej i piszą SMS-y lub maile, prowadząc auto.

Mimo iż korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy grozi karą pieniężną w wysokości 200 PLN oraz 5 punktami karnymi, kierowcy bagatelizują ostrzeżenia i ucinają sobie pogawędki telefoniczne w drodze. Zapominają, że rozmowy telefoniczne powodują spadek koncentracji i zwiększają ryzyko kolizji drogowych. Gdy słuchawka jest trzymana w dłoni, kierujący pojazdem może mieć trudności nie tylko z wykonaniem manewru, lecz także z utrzymaniem samochodu na właściwym pasie ruchu.

Mogłoby się wydawać, że zestaw głośnomówiący to doskonałe rozwiązanie problemu – kierowca może bowiem rozmawiać, nie zdejmując dłoni z kierownicy. Niestety, w naszym kraju zestawy tego typu nie zyskały dużej popularności. Aż 70% kierowców nie korzysta z nich, sądząc, że jest w stanie zapanować nad pojazdem, nie rezygnując z pogaduszek przez telefon.

Palenie papierosów i jedzenie w aucie

Zakaz spożywania posiłków w trakcie prowadzenia auta dotyczy wyłącznie osób, które są zawodowymi kierowcami (mandat wynosi 50 PLN), ale pozostali kierowcy również nie powinni jeść, prowadząc samochód. Jeśli w trakcie podróży odczuwamy głód, warto zrobić sobie małą przerwę i zjeść drugie śniadanie w spokoju.

Palenie papierosów podczas jazdy autem to kolejny powszechny błąd kierowców. Mimo iż teoretycznie nie jest to zachowanie ryzykowne, należy wziąć pod uwagę ryzyko poparzenia się lub utraty panowania nad samochodem.

Niezapinanie pasów

Kolejne kampanie społeczne mają na celu uświadomienie kierowcom, jak ważne jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa w trakcie jazdy samochodem. Zapięcie pasów zajmuje zaledwie kilka sekund, a może uratować nam życie – mimo to wielu kierowców zapomina o tej czynności. Nie wszyscy kierowcy pilnują również, by pasażerowie zapięli pasy, a to zaniedbanie może ich niemało kosztować.

Jeśli kierowca ma niezapięte pasy bezpieczeństwa, w razie kontroli drogowej otrzymuje 100 PLN mandatu oraz 2 punkty karne. Jeżeli w aucie są pasażerowie z niezapiętymi pasami bezpieczeństwa, może dostać aż 4 punkty karne. Z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa zwolnione są tylko kobiety w ciąży oraz osoby posiadające zaświadczenie lekarskie.

Słuchanie głośnej muzyki

Szybka, głośna muzyka wydaje się być idealnym kompanem kierowcy, zwłaszcza na długich trasach, gdy istnieje ryzyko zaśnięcia za kierownicą. Warto jednak uświadomić sobie, że hałas generowany przez system audio może zagłuszać silnik i wyraźnie dekoncentrować kierowcę.

Ponadto może uniemożliwić usłyszenie sygnałów wydawanych przez karetki pogotowia lub inne pojazdy uprzywilejowane. W skrajnych przypadkach bardzo głośna muzyka może zostać ukarana mandatem za zakłócanie ciszy nocnej lub porządku.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Zabawki

AlaGrunwald • ostatni post około miesiąca temu

9
Artykuły Moto Parenting
Moto Parenting

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Bagażnik nowego Citroëna C4 Picasso

Ogromny bagażnik samochodowy W tym bagażniku spokojnie zmieszczą się wszystkie niezbędne torby, które chcecie zabrać ze sobą w podróż.

Moto Parenting

Wymiana opon

Wymiana opon

Zmiana opon na letnie Należy pamiętać o zmianie opon. Zimowe opony nagrzewają się szybciej niż letnie, tracąc przez to przyczepność czy wydłużając drogę hamowania.

Moto Parenting

Czy fotelik Twojego dziecka jest dobrze umocowany? Sprawdź...

Czy fotelik Twojego dziecka jest dobrze umocowany? Sprawdź...

Wiele powszechnie dostępnych w sprzedaży fotelików samochodowych nie ma odpowiedniego zabezpieczenia. Isnieją egzemplarze, które trzymają się kanapy samochodu w zasadzie "na słowo honoru". Takie niedopatrzenia mogą spowodować więcej szkód niż brak fotelika...

Moto Parenting

Mercedes-Benz Vito Tourer Select 116 CDI - test

Duże rodziny potrzebują dużych samochodów, dlatego choć popularność minivanów ostatnio spadła, to są producenci, którzy z tego segmentu się nie wycofają. Jednak bardzo duże rodziny potrzebują ciężkiego kalibru - pełnowymiarowego vana, którym można...

Moto Parenting

Kto częściej przyczynia się do wypadków?

Groźne sytuacje na drodze z udziałem pieszych nie biorą się znikąd. Najczęściej do wypadków dochodzi w wyniku brawury i lekceważenia przepisów drogowych - zarówno przez kierowców, jak i pieszych. Zmotoryzowani często ignorują nakazy ograniczenia prędkości...

Moto Parenting

Baby on board - ten pierwszy raz

Baby on board - ten pierwszy raz

Ten pierwszy raz zawsze jest wyjątkowy. To delikatne, gładkie i giętkie ciałko... Wydawać by się mogło, że się połamie, jeśli będziesz niesubtelny. Ruszasz delikatnie. To jazda z najwyższą ostrożnością. Później wszystko się zmieni… Jeśli jeszcze nie...

Moto Parenting

Przegląd auta krok po kroku

Przegląd techniczny auta może wydawać się uciążliwym obowiązkiem, ale nie zapominajmy, że regularne badania stanu samochodu zwiększają bezpieczeństwo jazdy. W trakcie użytkowania auta poszczególne jego elementy ulegają bowiem eksploatacji, a ryzyko potencjalnie...

Moto Parenting

Nowoczesne technologie multimedialne w samochodzie

Jeszcze kilka lat temu nikomu nie przyszłoby na myśl określenie samochodu mianem multimedialnego centrum, służącego do przemieszczania się. Nadrzędną i w zasadzie jedyną rolą auta było transportowanie osób z jednego punktu do drugiego. Dziś tak przyziemne...

Moto Parenting

Jak prawidłowo jeździć autostradą?

Wieści na temat oddania do użytku kolejnych odcinków autostrad są zwykle witane entuzjastycznie przez kierowców, którzy cenią sobie wysoki komfort jazdy i możliwość pokonywania dużych odległości w krótkim czasie. Brak doświadczenia w korzystaniu z autostrad...

Moto Parenting

Wycieczka rodzinna! Jak się do niej przygotować?

Wycieczka rodzinna! Jak się do niej przygotować?

Rodzinny wyjazd to nie weekend we dwoje, na który można wybrać się spontanicznie i bez bagażu. Gdy na wycieczkę jedzie cała rodzina, przygotowania są niezbędne, pozwalają bowiem uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, takich jak płacz dziecka, gdy w połowie...