Trwa ładowanie...

Dodaj do wody w basenie, a będzie krystalicznie czysta

 Agnieszka Gotówka
29.05.2024 06:07
Dodaj do wody w basenie, a będzie krystalicznie czysta
Dodaj do wody w basenie, a będzie krystalicznie czysta (https://stock.adobe.com/)

Gorąca aura sprzyja kąpielom w basenie. Nic dziwnego, że te coraz częściej pojawiają się w naszych ogródkach. Tylko co w sytuacji, gdy woda zamiast zachęcać do kąpieli, odstrasza swoim kolorem? Mamy na to sposób!

Mętna woda może pojawić się w każdym basenie, o ile nie będziemy o niego dbać. To właśnie cena posiadania własnego "kąpieliska", ale niewielka, jeśli weźmiemy pod uwagę, że lata w Polsce bywają rekordowo ciepłe i na różne sposoby szukamy ochłodzenia.

Naszym zadaniem jest jednak robić wszystko, by ustabilizować krytyczne parametry wody. To ważne, bo w przeciwnym razie kąpiel w basenie nie będzie ani przyjemna, ani bezpieczna (można nabawić się chorób skórny lub podrażnić błony śluzowe). A przecież nie o to chodzi, by za każdym razem wymieniać wodę, bo to dość kosztowne przedsięwzięcie. Co zatem można zrobić?

Jeśli chcemy, by nasza woda była krystalicznie czysta, trzeba w pierwszej kolejności wyłowić wszelkie zanieczyszczenia (liście, owady). Zrobisz to za pomocą specjalnego podbieraka.

Zobacz film: "Oddychaj czysto - webcast z dr hab. n. med. Wojciechem Feleszko"

Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie filtrów basenowych. Jeśli chcemy to zrobić w sposób ekologiczny i bezpieczny dla naszego zdrowia, możemy wymoczyć je w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej.

Do wody z kolei wrzuć sporą ilość kwasu askorbinowego, czyli witaminy C (60 g na metr sześcienny). Woda w basenie szybko stanie się klarowna. Magia? Nie, to chemia: kwas askorbinowy wchodzi w reakcje z żelazem zawartym w wodzie i dochodzi do rozkładu wodorotlenku żelaza, czego efektem jest niemal przejrzysta woda.

Trzeba jednak uczicwie zauważyć, że to tylko chwilowe polepszenie jakości wody i witaminy C do basenu nie należy dodawać regularnie. Niech to będzie jedynie przejściowe rozwiązanie, w przeciwnym razie dość szybko w naszym basenie zamieszkają glony (kwas askorbinowy jest dla nich idealną pożywką).

Kwas askorbinowy ponadto obniży pH wody do drastycznych wartości. Może to skutkować korozją elementów basenowych (drabinek, dysz). Sprawi też, że jakakolwiek chemia basenowa (np. chlor) nie zadziała, więc jedynym sposobem na doprowadzenie basenu do stanu używalności będzie wylanie wody, wyczyszczenie go i ponowne napełnienie.

Nieco łagodniejsze działanie od witaminy C, ale nie mniej skuteczne ma soda oczyszczona. By wyczyścić basen i poprawić jakość wody potrzeba jej jednak dość dużo (ok. 5 kg).

Wsypujemy ją do wody, a gdy się rozpuści, szorujemy dno basenu i odkurzamy basenowym odkurzaczem, aby pozbyć się osadu.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie