Trwa ładowanie...

Bawialnia dla dzieci: na co zwracać uwagę?

 Agnieszka Gotówka
28.04.2024 09:45
Bawialnia dla dzieci: na co zwracać uwagę?
Bawialnia dla dzieci: na co zwracać uwagę? (https://stock.adobe.com/)

Bawialnia to miejsce, w którym najmłodsi mogą dobrze się bawić, a rodzice choć chwilę odpocząć. By jednak było to możliwe, trzeba wybrać odpowiednie miejsce. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę przy wyborze bezpiecznej i przyjaznej bawialni dla dziecka.

spis treści

1. Bawialnia: dobra i bezpieczna zabawa

Bawialnia dla dzieci najczęściej znajduje się w każdym większym mieście. To tam najmłodsi mogą dobrze się bawić. To też dobra przestrzeń na zorganizowanie urodzin dla kolegów i koleżanek.

O ile jednak dzieci zwracają głównie uwagę na atrakcje, o tyle rodzice powinni mieć na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo swoich pociech. Dlatego tak ważne jest, by sprawdzać, jakie działania w tym zakresie podjęto.

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Niektóre bawialnie mają zespół pracowników technicznych. Pracownicy codziennie kontrolują urządzenia przez oględziny oraz kontrole funkcjonalne. Sala zabaw musi też przejść techniczną akredytację przeprowadzoną przez uprawnionego specjalistę, który bada wszystkie znajdujące się w bawialni urządzenia. Na bazie wydanej przez eksperta dokumentacji (orzeczenia) możliwe jest prowadzenie obiektu.

Warto też zapytać, czy korzystając z usług obiektu, dzieci objęte są ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz OC (dokumentem uprawniającym do roszczenia jest paragon!).

Podstawą jest też czystość obiektu. Idealnie, gdy sprzęty nie są czyszczone tylko powierzchownie. Dotyczy to zwłaszcza basenów z kulkami. Są jednak obiekty, które posiadają urządzenia do mycia i dezynfekcji piłeczek z suchych basenów i regularnie z nich korzystają.

Fajna bawialnia to też miejsce, w którym pracuje przeszkolony personel. Animatorami nierzadko zostają studenci pedagogiki, którzy wśród dzieci zdobywają pierwsze szlify w zawodzie.

1.1. Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty w bawialni i co zabrać ze sobą?

Bezpieczny obiekt to jedno, ale istotne jest też przestrzeganie zasad obowiązujących w bawialni.

  • Miej dziecko zawsze w zasięgu wzroku. Obserwuj jego zabawę albo baw się razem z nim.
  • Tłumacz dziecku zasady obowiązujące na danym sprzęcie, np. że nie wolno wchodzić na tor zjeżdżalni, gdy ślizgają się na nim inne dzieci, ponieważ możecie wtedy zostać uderzeni.
  • Ubierz dziecko lekko, ale sprawdź, czy nie ma żadnych sznurków przy spodenkach czy bluzie. Mogłyby się zaplątać w różne urządzenia i tym samym stworzyć zagrożenie.
  • Wybierajcie tylko takie urządzenia, które są dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Nic na siłę!
  • Nie podawaj dziecku jedzenia w czasie zabawy. Jeśli zgłodnieje, usiądźcie na ławce i spokojnie zjedźcie posiłek. Ta sama zasada dotyczy picia.
  • Podpowiedź dziecku, jak prawidłowo zjeżdżać rurami lub na zjeżalni (powinno się leżeć na plecach z rękoma skrzyżowanymi na klatce piersiowej).
  • Kup specjalne skarpetki z ABS.
  • Naucz dziecko, że należy słuchać animatorów. Zakazy i zwracanie uwagi na nieprawidłowości to nie ich zła wola, a konieczność czuwania nad bezpieczeństwem uczestników zabawy.

2. Jakie atrakcje i udogodnienia powinna oferować idealna bawialnia dla dzieci?

Bawialnie dla dzieci czesto mają dość podobne atrakcje. Wśród najpopularniejszych są: baseny z kulkami, zjeźdżalnie, ścianka do wspinaczki, samochodziki, trampoliny, figloraj (kładki, równoważnie, zjazdy, tunele, wałki), malowanie twarzy. Są wśród nich takie, które stymulją dziecięce umysły, rozwijając jednocześnie umiejętności motoryczne.

Popularna jest też restauracja z bawialnią dla dzieci, gdzie dorośli mogą spokojnie zjeść posiłek, a dzieci dobrze się bawić. Takie miejsca to świetne rozwiązanie na zorganizowanie uroczystości, np. komunii świętej, chrzcin czy urodzin. Najmłodsi uczestnicy takich imprez na pewno nie będą się nudzić.

3. Jak sprawdzić opinie i rekomendacje innych rodziców na temat lokalnych bawialni?

Najlepiej sprawdzić rekomendacje w sieci, jednak nie kierujmy się wyłącznie jednostkową opinią. Sprawdźmy, co o danym obiekcie piszą rodzice na różnych portalach. Warto też prześledzić komentarze w mediach społecznościowych.

Dobrym pomysłem jest również rozmowa z innymi rodzicami, którzy odwiedzili już daną bawialnię ze swoją pociechą. Warto zapytać ich, co sądzą o danym miejscu, jakie są ich wrażenia dotyczące czystości i kwestii technicznych. Można też podpytać, czy w bawialni gra głośna muzyka (w połączeniu z gwarem najmłodszych nie jest to komfortowe), czy jest miejsce, by zostawić odzież wierzchnią i czy można wchodzić z własnym piciem i jedzeniem.

Istotna jest też kwestia biletu. Wiele miejsc oferuje nielimitowany czas na sali zabaw w cenie, ale by skorzystać z dodatkowych atrakcji, np. samochodzików albo ze ścianki wspinaczkowej, trzeba dokonać dodatkowej dopłaty.

Przeczytaj również:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze