Zabawki dla rocznego dziecka - jak wybrać najlepsze?
Zabawki dla rocznego dziecka warto wybierać rozsądnie. Maluch w tym wieku jest na początkowym etapie poznawania świata i jest coraz bardziej chętny do zabawy. Dobrze jest mu zaproponować zabawki, które będą stymulować jego rozwój oraz pobudzać kreatywność. Jak wybrać odpowiednie zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka? Czy warto kupować zabawki interaktywne? Które zabawki będą bezpieczne dla rocznego dziecka?
1. Najlepsze zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka
Najlepsze zabawki dla rocznego malucha to z pewnością nie są komputery, tablety i smartfony - na tego typu gadżety jeszcze przyjdzie czas.
Roczniaki rozwijają się bardzo szybko i dynamicznie, jednak każde dziecko w swoim własnym tempie. Niektóre maluchy w tym wieku raczkują, inne chodzą przy meblach, a jeszcze inne potrafią zrobić kilka kroków samodzielnie.
Roczne dziecko potrafi okazywać emocje, wypowiadać proste słowa lub wyrażać sprzeciw. Może naśladować odgłosy zwierząt lub samochodów, robić "pa pa", a także pokazywać palcem różne przedmioty.
Maluchy w tym wieku potrafią zbudować wieżę z dwóch klocków, trzymać w rękach przedmioty, oglądać i rzucać nimi.
Wśród najlepszych zabawek dla rocznych dzieci znajdują się między innymi sortery, zabawki interaktywne czy drewniane klocki. Te mądre zabawki zachęcają do odkrywania świata, będą odpowiednie zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca.
Jeśli zbliża się okazja, aby podarować maluchowi prezent, warto wybrać taką zabawkę, która wpłynie na rozwój dziecka w wielu różnych aspektach.
Najodpowiedniejsze zabawki dla rocznego dziecka wpłyną na:
- kreatywność;
- sprawność manualną;
- dobrą pamięć;
- sprawność ruchową;
- rozwój muzyczny.
Jakie zabawki dla rocznego dziecka najlepiej się sprawdzą?
2. Zabawki interaktywne dla rocznego dziecka
Zabawki interaktywne wspomagają rozwój maluchów. Działają na właściwie wszystkie zmysły, rozwijając je. Uczą reakcji na bodźce, a także logicznego, przynowo - skutkowego myślenia, pozwalają poznawać dźwięki, kolory, kształty i formy.
Zabawki te wchodzą w interakcje z dzieckiem. Maluch może się dzięki nim nauczyć nowych umiejętności, jak również zdobyć wiedzę z dziedzin przyrody, sztuki i nauki.
Przy wyborze zabawek interaktywnych warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:
- oznaczenie wiekowe;
- certyfikat CE, potwierdzający, że produkt jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami bezpieczeństwa, które obowiązują w UE;
- natężenie dźwięku;
- bezpieczeństwo.
Dzieci uwielbiają zabawki interaktywne. Najpopularniejsze są drewniane lub plastikowe sortery, które pozwalają maluchom poznawać różne kształty. Popularne są też zabawki grające, w których po naciśnięciu odpowiedniego guzika mogą usłyszeć melodię lub zobaczyć pulsujące kolory. Maluchy bardzo lubią też zabawkowe tablety, piloty do telewizora i telefony.
Rodzice najbardziej cenią sobie zabawki interaktywne, które mogą być wykorzystane na różnych etapach rozwoju dziecka. Niektóre zabawki wyposażone są w kilka poziomów zabawy. Choć zabawki te nie należą do najtańszych, najczęściej warte są swojej ceny.
3. Drewniane zabawki dla rocznego dziecka
Na zakup drewnianych klocków, zabawek motorycznych czy łamigłówek decyduje się coraz więcej rodziców, z uwagi m.in. na jego ekologiczność. Jakie są inne korzyści z zabawy drewnianymi zabawkami?
- są trwałe - wykonane z drewna samochodziki czy klocki bardzo trudno zniszczyć, dzięki czemu mogą posłużyć dziecku naprawdę długo;
- estetyka - często produkowane są ręcznie i przypominają małe arcydzieła;
- nie uczulają - pokrywane są nietoksycznymi, ekologicznymi farbami.
Wymienione wyżej zalety sprawiają, że zabawki drewniane to świetny wybór dla rocznych dzieci. O czym powinniśmy pamiętać jednak przy zakupie takich zabawek?
- w żaden sposób nie powinny stanowić dla malucha zagrożenia;
- powinny być wykonane z materiałów dobrej jakości;
- jakość wykonania także powinna być jak najwyższa.
I najważniejsze: zabawka powinna podobać się rodzicom, ale przede wszystkim maluchom. Powinna zatem być kolorowa i mieć ruchome elementy, by zabawa nimi była jeszcze bardziej atrakcyjna.