31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży ponad półtora kilograma. Tempo jego wzrostu uległo lekkiemu spowolnieniu, natomiast coraz szybciej przybiera na wadze. Co tydzień może przytyć nawet 200 gramówi powoli zaczyna zbliżać się do swojej masy urodzeniowej. Ciało jest coraz pulchniejsze, a skóra, do tej pory dość pomarszczona, zaczyna się napinać.

Ruchy dziecka w 31 tygodniu ciąży

Ponieważ dziecko jest coraz większe, jest mu znacznie ciaśniej. Nie może zmieniać położenia tak często, jak kiedyś, natomiast ruchy dziecka i kopnięcia są silne i wyraźnie ukierunkowane. Ruchy kończynami bywają dobrze widoczne na powierzchni brzucha w postaci poruszających się wypukłości. Co więcej, mogą się stać nie tylko lepiej wyczuwalne, ale wręcz bolesne. Nieraz jeszcze wydasz z siebie nagły, nieartykułowany dźwięk w odpowiedzi na niespodziewanego kopniaka.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 31 tygodniu ciąży. Opis skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL 400 369 431
BPD 80 70 90
OFD 101 93 109
HC 289 271 307
AC 260 235 285
FL 59 55 64
Masa (g) 1750 1368 2132

Rozwój dziecka w 31 tygodniu

Obok aktywności ruchowej dziecka, pojawia się intensywna bioelektryczna aktywność kory mózgowej i tworzą się nowe szlaki połączeń między różnymi częściami kory oraz między mózgiem a obwodem ciała. W ten sposób układ nerwowy może sprawniej koordynować ruchy ciała, pracę wszystkich narządów i zawiadywać czynnościami, myśleniem, a nawet uczuciami.

W stosunku do reszty ciała, najsłabiej rozwinięte są płuca dziecka, które mogą nie być jeszcze w stanie podołać samodzielnemu oddychaniu w razie przedwczesnego porodu. W efekcie dalszego rozwoju pęcherzyków płucnych dziecko będzie w stanie samodzielnie oddychać w ciągu trzech-czterech tygodni. Jeśli pojawi się ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu, otrzymasz odpowiednie leki sterydowe, które przyspieszą ten rozwój i przygotują dziecko do szybszego przyjścia na świat, zmniejszając ryzyko zaburzeń oddychania.

Na tym etapie ciąży większość dzieci zajęło już tzw. położenie główkowe, leżąc głową w dół i spokojnie oczekując porodu. Jeśli jednak twoje dziecko wciąż leży nogami w dół, nie ma powodów do niepokoju, gdyż ma ono jeszcze dużo czasu na zmianę pozycji. Gdyby nie zmieniło pozycji, a jest będzie to twój pierwszy poród, to będzie to wskazaniem do przeprowadzenia cięcia cesarskiego.

Wyraźnie zarysowują się okresy snu i aktywności dziecka. Dziecko posiada rozwinięty porządek dnia, określone pory snu, aktywnego czuwania i spokojnego czuwania. Prawdopodobnie związane są one pośrednio z twoją aktywnością, porami odpoczynku oraz rozpoznawanym już przez dziecka świetle dziennym, które, według najnowszych badań, dociera w niewielkim natężeniu przez rozciągnięte powłoki brzuszne do macicy. Spróbuj nauczyć się jego pór aktywności - pozwoli ci to rozpoznać nietypowe zachowanie dziecka, mogące świadczyć o przeżywaniu stresu. Schemat jego aktywności zostanie zachowany przez pierwsze miesiące po urodzeniu, choć zapewne jego aktywność w nocy, w porównaniu z życiem płodowym, wzrośnie, co zapewni ci wiele niezapomnianych nocy z maluszkiem u piersi.

Dolegliwości ciążowe w 31 tygodniu

Macica cały czas rośnie i podchodzi coraz wyżej pod klatkę piersiową. Dno macicy w trzydziestym pierwszym tygodniu znajduje się trochę poniżej połowy odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym (najniżej położoną częścią mostka). Powinnaś zacząć przygotowywać się do porodu w każdym możliwym wymiarze – budując swoją wiedzę o samym fizjologicznym akcie, ale i o opiece nad noworodkiem, przygotowując siebie i przyszłego tatę psychicznie oraz robiąc ostatnie zakupy niezbędnych dziecku przedmiotów. Możesz zacząć przygotowywać i kompletować torbę do szpitala. W kolejnych tygodniach zrobienie zakupów może okazać się coraz trudniejsze.

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży mogą nabrać intensywności wycieki pokarmu z piersi. Pokarmu może być tak dużo, że będzie on istotnie brudził bieliznę i powodował dyskomfort. Rozwiązaniem tego problemu będą wkładki laktacyjne dla karmiących matek, które włożone w biustonosz będą wchłaniać wszelkie wycieki i chronić bieliznę i bluzki przed zabrudzeniem.

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży macica jest już tak duża, że doszło do istotnego przemieszczenia i „ściśnięcia” wszystkich narządów i organów wewnętrznych w jamie brzusznej. W ciągu trzeciego trymestru ciąży możesz nie móc już spożywać dużych, obfitych posiłków, do jakich przywykłaś. Obiad będziesz musiała rozłożyć na dwie-trzy raty. Nacisk macicy na organy układu pokarmowego sprawi, że po każdym większym posiłku pojawiać się będzie zgaga, a w dalszej kolejności wzdęcia, uczucie ciężkiego brzucha i niestrawności. Konieczność ograniczenia wielkości spożywanych posiłków może stanowić poważny problem, gdyż zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze jest coraz większe. Unikaj pokarmów zatwardzających, a wybieraj te lekko rozwalniające. Zatwardzenie nie tylko jest przykrą dolegliwością, ale będzie się też przyczyniać do powstawania hemoroidów i w dalszym stopniu zwiększenia ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej.

Duża macica powoduje też coraz większy ucisk klatki piersiowej, co w dalszym ciągu utrudnia oddychanie i powodować może ból okolicy przepony i żeber. twój oddech będzie spłycony, a w razie niewielkiego nawet wysiłku będzie dochodziło do zadyszki i problemów ze złapaniem oddechu. Jeśli jednak duszności w ciąży pojawią się nagle, będzie towarzyszyć im kołatanie serca, zgłoś się niezwłocznie do lekarza.

Na tym etapie ciąży niektóre kobiety doświadczają pogorszenia ostrości widzenia, pojawić się może krótkowzroczność. Przyczynia się do tego podatność na odwodnienie, zwiększona objętość krwi w krwiobiegu oraz zmiany hormonalne. Pamiętaj by pić możliwie dużo, choć częste parcie na pęcherz może cię zniechęcać do sięgania po napoje. Pogorszenie jakości widzenia powinno ustąpić bezpośrednio po rozwiązaniu. Jednocześnie pamiętaj, by w razie nagłego pojawienia się problemów z widzeniem, zwłaszcza podwójnego widzenia, „mroczków” czy „światełek”, udać się na ginekologiczną izbę przyjęć. Może to być objawem zespołu HELLP, który może być poważną komplikacją zagrażającą dziecku i tobie.

W dalszym ciągu cierpieć będziesz z powodu obrzęków nóg i stóp, a poruszanie stanie się coraz większym wyzwaniem. Bóle pleców utrudnią też stanie czy siedzenie. Pojawiać się będą też wyraźniejsze skurcze Braxtona-Hicksa, które z czasem będą coraz trudniejsze do odróżnienia od właściwej akcji porodowej. Mogą bowiem stać się bolesne i zyskać pewną regularność. Dobrym sposobem ich odróżniania jest zmiana pozycji i odpoczynek, po którym powinny ustać. Jeśli jednak masz wątpliwości, udaj się na ginekologiczną izbę przyjęć bez zbędnej zwłoki.

Na skutek obrzęków stawów i ucisku nerwów w dłoniach może pojawić się zespół cieśni nadgarstka, który w trzecim trymestrze dotyka nawet 25% ciężarnych. Objawy są podobne do reumatoidalnego zapalenia stawów – będziesz mieć trudności z „rozruszaniem” palców po ich dłuższym spoczynku, na przykład rano. Oprócz trudności z poruszaniem palcami pojawią się mrowienia, zaburzenia czucia w obrębie dłoni, osłabienie koordynacji w dłoni i chwytu czy wypadanie przedmiotów. Wszystkie te objawy powinny ustąpić bezpośrednio po rozwiązaniu ciąży i zaniknięciu obrzęków.

Przybieranie pozycji główkowej

W tym okresie dziecko zwykle ustawia się już główką do dołu i pozostaje w tej pozycji aż do chwili porodu. Jeżeli jednak nie ustawiło się w ten sposób, co dotyczy około jednej piątej płodów w trzydziestym pierwszym tygodniu, to nie ma powodów do obaw, gdyż jest jeszcze sporo czasu na odwrócenie się do właściwego położenia – porównaj odsetek płodów w pozycji pośladkowej na załączonym wykresie.

Pomimo że w większości przypadków dziecko ustawia się poprawnie główką w dół, to zdarzają się porody, przy których dziecko jest położone miednicowo. Nie są znane dokładnie wszystkie uwarunkowania powodujące takie niefizjologiczne ułożenie. Wyodrębniono natomiast wiele czynników ryzyka sprzyjających wystąpieniu położenia miednicowego płodu w czasie porodu, do których należą:

  • Przedwczesny poród (dziecko nie zdążyło się jeszcze obrócić).
  • Wady genetyczne lub rozwojowe dziecka.
  • Wady budowy macicy (nietypowy kształt, macica z przegrodą, macica dwurożna, macica podwójna, mięśniaki).
  • Ciąża mnoga.
  • Niewłaściwa ilość płynu owodniowego (zbyt mała lub zbyt duża).

W niektórych krajach zalecaną procedurą przy utrzymywaniu się położenia pośladkowego po 36 tygodniu ciąży jest próba obrócenia dziecka z zewnątrz przez doświadczonego lekarza położnika, po wcześniejszym podaniu leków rozluźniających macicę. Dokonuje się tego przez mechaniczne obracanie dziecka przez powłoki brzuszne. Zabieg ten niesie pewne ryzyko i musi odbywać się w szpitalu, przy szczegółowym kontrolowaniu czynności życiowych dziecka. Nieraz konieczne jest wykonanie szybkiego cięcia cesarskiego, np. w razie przedwczesnego odklejenia łożyska. Jednocześnie przeprowadzanie tego zabiegu prowadzi do wyraźnego obniżenia odsetka cięć cesarskich spowodowanych niefizjologicznym ułożeniem dziecka.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Martii Przywitaj się 10 odpowiedzi Witam wszystkich Martii:

Witam , mam na imię Marta. Jestem z Krakowa Spodziewam się pierwszego dzidziusia (obecnie 31 tydzień ciąży) ...i mam mnóstwo pytań, na które tutaj pewnie znajdę dobre odpowiedzi ! Pozdrawiam

Artykuły 31 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij