20 tydzień ciąży

Jeśli jesteś w dwudziestym tygodniu ciąży, to znaczy, że minęłaś właśnie półmetek! Ciąża jest obliczana na czterdzieści tygodni, więc połowę masz już za sobą. W tym tygodniu, nawet jeśli jest to pierwsza ciąża w życiu kobiety, ruchy płodu powinny być już wyraźnie odczuwalne. Dziecko jest coraz sprawniejsze, a jego zmysł słuchu coraz bardziej wyraźnie rozpoznaje odgłosy z zewnątrz, występuje też poczucie smaku. W rozwoju fizycznym dziecka rozpoczynają się interesujące zjawiska, takie jak porost włosów, brwi i rzęs. W warunkach domowych stetoskopem można wysłuchać tony serca płodu.

Wymiary dziecka w dwudziestym tygodniu ciąży

W czasie dwudziestego tygodnia ciąży dziecko rośnie do około 16-17 cm (wymiar CRL), 25 cm licząc z długością nóg (wymiar CHL), i osiąga wagę około 310 gramów.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 20 tygodniu ciąży. Objaśnienia skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL 256 227 285
BPD 47 40 54
OFD 61 55 67
HC 175 161 188
AC 146 132 160
FL 32 28 36
Masa (g) 320 262 378

Rozwój zmysłu smaku

W tym tygodniu mija półmetek ciąży. Dziecko jest już ukształtowane i teraz organizm płodu będzie doskonalił swoje funkcje oraz bardzo intensywnie wzrastał. Od tej pory prawie cały rozwój dziecka ma bardziej charakter ilościowy – następuje dalszy wzrost i przybieranie masy ciała, a nie jakościowy – wszystkie najważniejsze narządy są już rozwinięte i funkcjonują. W drugiej połowie ciąży dziecko zwiększy swoją masę ponad dziesięciokrotnie.

Bardzo delikatna skóra dziecka pokryta jest mazią płodową, która ją zabezpiecza przed negatywnym wpływem wód płodowych. Maź płodowa jest to mieszanina wydzieliny gruczołów łojowych dziecka i złuszczonego naskórka. Sama skóra zwiększa swoją grubość i rozwijają się w niej poszczególne warstwy.

W dziąsłach pojawiają się zawiązki zębów. Na razie pozostają niewidoczne, do ząbkowania dochodzi zwykle w 6-8 miesięcy po narodzinach. Czasem jednak zdarzają się przypadki, że noworodek posiada już wyrżnięte pojedyncze zęby.

Wzrasta intensywność połykania wód płodowych przez dziecko. Zależy ona nie tylko od uczucia głodu, lecz również od ich smaku oraz od samopoczucia dziecka. Im słodsze wody płodowe, tym płód wolniej je połyka. Połykanie wód płodowych służy rozwojowi układu pokarmowego – dziecko z czasem będzie trawić i wchłaniać cukry zawarte w wodach, czerpiąc z nich część energii potrzebnej do życia i wzrostu.

Cały układ pokarmowy dziecka w dwudziestym tygodniu, tj. jelita, wątroba, trzustka i żołądek, powinien być już zamknięty w powłokach brzusznych. W stosunkowo rzadkich przypadkach (raz na 6000, a wg innych źródeł raz na 10 000 ciąż) powłoki brzuszne nie zamykają się w pełni i część narządów, najczęściej jelita, pływa w płynie owodniowym, jest to tzw. wytrzewienie wrodzone. W takim przypadku ważna jest diagnoza jeszcze w życiu płodowym, tak by dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie w szpitalu, w którym funkcjonuje oddział chirurgii noworodkowej lub który ma możliwość szybkiego transportu do takiego ośrodka po porodzie – powłoki brzuszne dziecka zostają zszyte tuż po porodzie i dziecko ma szansę na dalszy normalny rozwój.

Serce dziecka bije szybciej, reagując na nagłe zmiany temperatury, oświetlenia oraz silne dźwięki, które wprowadzają stan niepokoju i pobudzenia. Dlatego powinnaś unikać przebywania w głośnym otoczeniu. Jeśli to możliwe, przebywaj dużo w zaciszu domowym, a w ciepłych porach roku możliwe dużo na łonie natury.

Objawy ciąży w 20 tygodniu

W dwudziestym tygodniu dno macicy (czyli jej górna ściana) znajduje się nieco poniżej wysokości pępka i w dalszej ciąży będzie się unosić w tempie około 1 cm na tydzień. Twój brzuch jest już wyraźnie zaokrąglony. Jest na tyle duży, że w codziennych sytuacjach będziesz klasyfikowana przez obce osoby jako kobieta w ciąży. Zauważysz zapewne, że ludzie zaczną przepuszczać cię w kolejce czy ustępować miejsca w środkach komunikacji publicznej. Nie unoś się honorem i korzystaj z takich gestów, dla dobra twojego dziecka i własnego. Z czasem, gdy brzuszek urośnie jeszcze bardziej, zrozumiesz, jak ważne są takie gesty dla ciężarnej, która na co dzień musi nosić ten dodatkowy, a jakże drogocenny balast.

Na tym etapie ciąży coraz wyraźniej będzie widać zwiększoną ilość melaniny w skórze. Oprócz ciemniejszych brodawek sutkowych, pieprzyków, piegów czy pojawiania się tzw. linea nigra na brzuchu, zaobserwować możesz nieraz ostudę (melanoderma, chloasma), czyli ciemne, symetryczne, wyraźnie odgraniczone od otaczającej skóry przebarwienia na twarzy. Najczęściej występują one na skórze policzków i czoła, rzadziej na górnej wardze i karku. Zwiększony poziom melaniny i wszelkie przebarwienia ustąpią do kilku tygodni po rozwiązaniu. Jeśli przeszkadza ci zmiana zabarwienia skóry na twarzy, postaraj się używać kremów z filtrem ochronnym przeciw promieniom UV oraz unikać ekspozycji na promienie słoneczne.

W dwudziestym tygodniu ciąży mogą zacząć pojawiać się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Są to słabe, nieregularne skurcze macicy, których celem jest przygotowanie macicy do prawdziwych skurczy porodowych. 

W dwudziestym tygodniu zacznie pojawiać się również inny objaw, znacznie bardziej nieprzyjemny. Rozciągająca się skóra brzucha zaczyna swędzieć. Świąd ten może być w niektórych przypadkach bardzo uciążliwy, uniemożliwiający wręcz normalne funkcjonowanie bądź zaśnięcie. Jeśli jest on bardzo nasilony i/lub występuje nie tylko w obrębie brzucha, ale również w innych częściach ciała, szczególnie na dłoniach i stopach, skonsultuj się pilnie ze swoim lekarzem prowadzącym. Objaw ten może bowiem świadczyć o rozwijaniu się patologii, jaką jest cholestaza ciężarnych.

W dalszym ciągu doświadczać będziesz syndromów znanych z poprzednich tygodni – opuchniętych kończyn, powiększonych piersi, bezsenności, zwiększonego wydzielania, kataru, częstego oddawania moczu, zaburzeń trawienia czy zawrotów głowy.

Drugie badanie USG w ciąży – ocena funkcjonowania serca

Jeśli twoja ciąża rozwija się prawidłowo i nie jest to ciąża bliźniacza, to w okolicach dwudziestego tygodnia będziesz miała wyznaczony termin drugiego badania diagnostycznego USG. W czasie tego badania, ze względu na większy rozwój dziecka, lekarz będzie mógł dokładniej ocenić poprawność jego anatomicznej budowy. Wybierając gabinet lekarski, kieruj się doświadczeniem i umiejętnościami diagnosty w wykrywaniu wad rozwojowych dziecka.

W czasie drugiego badania szczególną uwagę poświęca się sercu płodu. Wiąże się to z możliwością wystąpienia jego poważnych wad, które wykryte w ciąży dają szansę przeprowadzenia błyskawicznej operacji kardiologicznej tuż po urodzeniu dziecka. Operacja taka może nie tylko uratować życie malucha, ale pozwolić mu na cieszenie się pełnią zdrowia w późniejszym życiu. Jeśli u twojego dziecka zostaną wykryte wady serca – zostaniesz objęta szczególną opieką w czasie ciąży, a poród odbędzie się w wyspecjalizowanym w opiece nad takimi noworodkami ośrodku.

Jeśli istnieją przesłanki mogące wskazywać na większe ryzyko wystąpienia wad serca, zasadne jest wykonanie badania tzw. echo serca płodu. Jest to specjalne badanie echokardiograficzne, wykonywane często przez kardiologa dziecięcego, a nie ginekologa, któremu może brakować wiedzy i doświadczenia, by rzetelnie ocenić funkcjonowanie serca i wykluczyć wszystkie możliwe jego wady.

Tabela. Wskazania do wykonania badania echa serca płodu.

Rodzaj wskazańWskazania
Skłonności genetyczne
 • stwierdzenie wady serca u matki;
 • urodzenie w przeszłości dziecka z wadą serca;
 • występowanie wad serca w najbliższej rodzinie matki lub ojca dziecka;
 • występowanie zespołów genetycznych w najbliższej rodzinie (zespół Downa, zespół Turnera i inne).
Cechy ciąży
 • jednokosmówkowa ciąża bliźniacza;
 • ciąża powstała w wyniku metody in vitro;
 • stwierdzone nieprawidłowości w czasie pierwszego badania, wskazujące na wady serca bądź zespoły wad genetycznych.
Choroby matki
 • cukrzyca ciążowa;
 • niektóre choroby autoimmunologiczne;
 • fenyloketonuria.
Czynniki zewnętrzne
 • przyjmowanie przez matkę w ciąży leków mogących powodować wady serca;
 • wirusowa infekcja u matki w pierwszym trymestrze ciąży;
 • spożywanie alkoholu w ciąży.

Pamiętaj – w czasie drugiego badania USG dopytaj lekarza, czy dokładnie obejrzał serce płodu i czy nie ma żadnych zastrzeżeń co do jego budowy i funkcjonowania. Zwróć uwagę na wcześniej występujące choroby serca w rodzinie, szczególnie w przypadku rodzeństwa twojego i ojca dziecka oraz dziadków dziecka. Sygnałem ostrzegawczym do wykonania badania może być również przyjmowanie leków w czasie ciąży.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

~ela1993 Ginekolog - położnik 2 odpowiedzi Ciąża - kłucie w lewym boku ~ela1993:

Witam. Zaczynam 20 tydzień ciąży. Co jakiś czas w lewym boku czuje kucia jak by kolka. Jedne kłocia trwają chwile drugie dłużej. Co to oznacza?kręcenie się maluszka?

~Wiktoria12 Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Zaburzenia rytmu serca u matki a wady serca płodu ~Wiktoria12:

Witam. Zaczyna się u mnie 20 tydzień ciąży . Na poprzedniej wizycie u lekarza wspomniałam o tym,że mam zaburzenia rytmu serca lekarz stwierdził ,że jeśli się dobrze czuję to żebym zrobiła profilaktycznie EKG .

ewa 255 Położna 6 odpowiedzi usg ewa 255:

Byłam wczoraj na usg tzw połowkowym ,lekarz mowi ze wszystko ok,jednak niepokoi mnie to ,ze dzieciątko mialo jedną nózke wyprostowana a jedna zgiętą..moze tak byc? I czy na takim usg jest mozliwosc wykrycia wad serca ,czy powinnam dodatkowo zrobic echo...

NuSiAaa Ginekolog - położnik 2 odpowiedzi słuchanie serduszka dziecka... NuSiAaa:

Witam. W piatek miałam wizyte u ginekologa. Lekarz powiedział że wszystko wporządku ale mimo to mnie zaniepokoiła jedna sprawa. A mianowicie... lekarz włączyl swoją aparature by posluchać serduszka i nic nie było słychać .

pokaż 5 następnych

Artykuły 20 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij