Trwa ładowanie...

Tabliczka mnożenia - charakterystyka, sposoby nauki

Tabliczka mnożenia jest podstawową umiejętnością, której uczą się dzieci w szkole podstawowej. Zakłada się, że stworzona została przez Pitagorasa i jest to mnożenie przez siebie liczb naturalnych przedstawione w tabelaryczny sposób.

Zobacz film: "Całodobowe przedszkola dla dzieci"

spis treści

1. Tabliczka mnożenia - charakterystyka

Autorstwo tabliczki mnożenia przypisuje się Pitagorasowi, dlatego do dziś we Francji i Rosji nazywa się ją tabliczką Pitagorasa. Najczęściej występuje w formie kwadratowej tablicy. Tablica podzielona jest na wiersze i kolumny, które odpowiadają kolejnym liczbom mnożenia. Najczęściej spotyka się tabliczkę mnożenia do 100. Znajduje się w niej 10 kolumn oraz 10 wierszy. Wynik mnożenia określany jest jako iloczyn. Nauka tabliczki mnożenia dla dziecka jest bardzo często trudna i niezrozumiała, ale przy pewnym zaangażowaniu ze strony rodziców, może okazać się łatwa i zabawna.

2. Tabliczka mnożenia - sposoby nauki

Matematyka opiera się wzorach, regułach i schematach, które ciężko jest wytłumaczyć dziecku. Czasami dorośli nie rozumieją wielu rzeczy a tabliczkę mnożenia umieją tylko dlatego, że nauczyli się jej na pamięć. Najskuteczniejszą metodą nauki tabliczki mnożenia jest zabawa.

Debiut szkolny
Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

zobacz galerię

Bardzo fajną i skuteczną metodą nauki tabliczki mnożenia są własnoręcznie wykonane karty, na których na jednej stronie jest działanie a na drugiej wynik. Można także pokazać dziecku tabliczkę mnożenia na palacach. Taką metodą dziecko nauczy się mnożyć tylko przez 9, jednak to mnożenie może wydawać się najtrudniejsze, bo operuje się na dużych liczbach. Kolejną znaną metodą nauki tabliczki mnożenia jest gra w kości. Rzucaj na zmianę z dzieckiem kostkami i mnóżcie liczbę z pierwszej kostki przez liczbę z drugiej kostki. Gra ta pozwoli na utrwalanie tabliczki mnożenia, ponieważ nigdy nie wiadomo jakie liczby wypadną.

Warto skorzystać również z tabliczki mnożenia do wydruku i taką wydrukowaną, kolorową kartę umieścić w pokoju dziecka tak, aby znajdowała się w zasięgu wzroku. Zerkając na nią, nawet mimochodem, może lepiej utrwalić sobie niektóre działania.

Jeśli twoje dziecko bardzo lubi spędzać czas przed komputerem, możecie skorzystać z dostępnych gier komputerowych oraz z tabliczki mnożenia on-line. Dziecko powinno być zadowolone z takiej formy nauki, a nowoczesne programy, poza utrwaleniem nowej umiejętności, zapewnią mu także rozrywkę.

Ważne, aby nie wywierać presji i pozwolić dziecku we własnym tempie przyswajać naukę. Wtedy będzie to znacznie efektywniejsze i nie zrazi dziecka do szkoły. Warto też wytłumaczyć dziecku, dlaczego ta umiejętność jest tak ważna. Tabliczka mnożenia jest stałym elementem nauki matematyki w szkole podstawowej, ale przed koniecznością mnożenia nie uciekniemy także w codziennym życiu.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.