Trwa ładowanie...

Tabliczka mnożenia - charakterystyka, sposoby nauki

Tabliczka mnożenia jest podstawowoą umiejętnością, której uczą się dzieci w szkole podstawowej. Tblicza mnożenia stworzona została przez Pitagorasa i jest to mnożenie przez siebie liczb naturalnych przedstawione w tabelaryczny sposób.

Zobacz film: "Ile i co powinien jeść przedszkolak?"

spis treści

1. Tabliczka mnożenia - charakterystyka

Tabliczka mnożenia stworzona została przez Pitagorasa w VI w p.n.e. Tabliczka mnożenia najczęściej występuje w formie kwadratowej tablicy. Tablica podzielona jest na wiersze i kolumny, które odpowiadają kolejnym liczbom mnożenia. Najczęściej spotyka się tabliczkę mnożenia do 100. Znajduje się w niej 10 kolumn oraz 10 wierszy. Nauka tabliczki mnożenia dla dziecka jest bardzo często trudna i niezrozumiała. Wynik mnożenia określany jest jako iloczyn.

2. Tabliczka mnożenia - sposoby nauki

Matematyka opiera się wzorach, regułąch i schematach, które ciężko jest wytłumaczyć dziecku. Czasami dorośli nie rozumieją wielu rzeczy a tabliczkę mnożenia umieją tylko dlatego, że nauczyli się jej na pamięć. Najskuteczniejszą metodą nauki tabliczki mnożenia jest zabawa.

Debiut szkolny
Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

zobacz galerię

Bardzo fajną metodą nauki tabliczki mnożenia są własnoręczki wykonane karty na których na jednej stronie jest działanie a na drugiej stronie jest wynik. Można także pokazać dziecku tabliczkę mnożenia na palacach. Taką metodą dziecko nauczy się mnożyć tylko do 9, jednak mnożenie przez 9 jest najtrudniejsze. Kolejną znaną metodą nauki tabliczki mnożenia jest gra w kości. Rzucaj na zmianę z dzieckiem kostkami i mnóżcie liczbę z pierwszej kostki przez liczbę z drugiej kostki. Gra ta pozwoli na utrwalanie tabliczki mnożenia, ponieważ nigdy nie wiadomo jakie liczby wypadną. Jeśli twoje dziecko bardzo lubi spędzać czas przed komputerem to dostępne są gry komputerowe oraz on-line z tabliczką mnożenia. Dziecko powinno być zadowolone z takiej formy nauki a nowoczesny programy zapewnią mu naukę.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.