Trwa ładowanie...

Puzzle dla 5-latka. Jakie wybrać?

 Agnieszka Gotówka
22.12.2022 15:08
Puzzle dla 5-latka. Jakie wybrać?
Puzzle dla 5-latka. Jakie wybrać? (https://stock.adobe.com/)

Puzzle dla 5-latka nie mogą być ani za łatwe, ani za trudne. Ich wybór na rynku jest bardzo duży, podpowiadamy więc, które układanki ucieszą przedszkolaka.

spis treści

1. Puzzle dla 5-latka. Ile elementów?

To jedno z podstawowych pytań, jakie zadają sobie osoby, które szukają puzzle edukacyjne dla 5- latka. I, jak to zwykle bywa, nie można udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi.

W teorii 5-latkom poleca się układanki składające się z 60-70 elementów. Jeśli jednak dziecko od dłuższego czasu układa puzzle, być może poradzi sobie nawet z obrazkiem 80-elementowym, a przy pomocy rodzica – nawet 100-elementowym.

Zobacz film: "Jak wygląda urlop rodzicielski w Polsce?"

Z kolei dzieci, które nigdy nie czuły potrzeby układania puzzli, a dostali je w wieku 5-lat, mogą zacząć od łatwiejszych układanek (np. 30-elementowych lub w formacie MAXI).

Kiedy określamy stopień trudności puzzli, warto kierować się:

  • ilością i rozmiarem elementów,
  • stopniem szczegółowości obrazka i jego zróżnicowaniem kolorystycznym,
  • doświadczeniem przedszkolaka w układaniu puzzli.

Nie bez znaczenia jest też jakość puzzli. Jeśli tektura jest odpowiednio gruba i cięcia są precyzyjne, układanie nie będzie sprawiało dziecku problemów. Te mogą się pojawić, gdy puzzle są podatne na wyginanie i skręcanie oraz są trudne do dopasowania. Takie układanki zamiast zachęcić dziecko do zabawy, szybko zapomniane lądują w kącie.

2. Jakie puzzle dla 5-latka wybrać?

Zależy to od wielu czynników, z których najważniejszy to zainteresowania dziecka. Jeśli nasza pociecha lubi samochody, dobrym wyborem jest układanka z autami, maszynami rolniczymi lub drogowymi. Jeśli szczególnie lubi jakiegoś bajkowego bohatera, np. pieski z Psiego Patrolu, ucieszy się, jeśli na ułożonym obrazku zobaczy swoje ulubione zwierzaki. Wiele dziewczynek bardzo lubi bajki Disney'a, w których główną bohaterką jest książniczka.

Przykładów można mnożyć, wiele jest też zresztą układanek do wyboru. Jeśli jednak chcemy kupić puzzle, które nie tylko będą bawić, ale również sporo nauczą, warto zwrócić się ku puzzlom edukacyjnym. Są droższe niż tradycyjne układanki, ale warte swojej ceny.

W tej kategorii prym wiodą puzzle CzuCzu. Ich produkty przypisane do odpowiedniej grupy wiekowej, nie tylko bawią, ale też rozwijają i uczą. Dla 5-latków idealne są puzzle obserwacyjne tej marki, np. "Mapa Polski".

Opakowanie zawiera 117 elementów, jednak są one tak zaprojektowane, by przedszkolak nie miał problemu z ich dopasowaniem. Obrazek przedstawia nie tylko mapę naszego kraju, ale też ma zaznaczone miejsca, rośliny i zwierzęta charakterystyczne dla danego regionu. Na ramce układanki znajdują się szczegóły do wyszukania na ilustracji, a dołączony do puzzli plakat edukacyjny pełen jest ciekawostek.

W ofercie CzuCzu znajdziemy też serię Puzzlove, która idealnie sprawdzi się na prezent dla 5-latka. Coś dla siebie znajdzie tu miłośnik koni, zwierząt, ptaków, psów, kotów i... miasta Krakowa.

5-latka mogą też zainteresować puzzle "Gigantyczne Ciało Człowieka" i "Układ Słoneczny" (Janod). W opakowaniu znajdziemy nie tylko puzzle, ale również informacyjne broszury.

Ciekawe są też puzzle obserwacyjne (np. marki Djeco), które ćwiczą spostrzegawczość. Zostały uzupełnione w elementy do wyszukiwania i w plakat z ilustracją.

Puzzle to świetny prezent dla dziecka. Ich układanie nie tylko stymuluje rozwój mózgu, ale stanowi też świetny trening pamięci i koncentracji, który dodatkowo uczy logicznego myślenia. To też dobry sposób na wspólne spędzanie wolnego czasu. Towarzyszenie dziecku w czasie układania puzzli i zauważanie efektów jego pracy dobrze rozwija wiarę we własne możliwości.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze