Opóźniony rozwój mowy

Czy twoje dziecko, które ma już 2-3 lata, nie mówi, a w kontakcie z tobą bądź najbliższymi posługuje się głównie gestami oraz komunikacją pozawerbalną? Z pewnością jest to sygnał alarmowy dla rodziców. Takie problemy mogą oznaczać samoistnie opóźniony rozwój mowy.

Przyczyny opóźnionego rozwoju mowy

Na początek należy sprawdzić, czy rozwój fizjologiczny dziecka przebiega w normie. Konieczna jest więc wizyta u pediatry, otolaryngologa lub foniatry oraz neurologa. Gdy po wykonaniu szeregu badań specjalistycznych wykluczymy zaburzenia rozwojowe (typu autyzm, opóźniony rozwój umysłowy itp.), mamy najprawdopodobniej do czynienia z samoistnie opóźnionym rozwojem mowy.

Najczęstszą przyczyną tego typu zjawiska są czynniki zewnątrzpochodne, do których zaliczamy wpływy środowiskowe i aspekt psychologiczny. Czynniki wewnątrzpochodne wynikają głównie z uwarunkowań genetycznych (to około 40-50% przypadków).

Mowa u dzieci z ORM

Dzieci z ORM charakteryzują się tym, że mówią mało bądź wcale, a komunikują się z otoczeniem głównie na poziomie pozawerbalnym. Mają prawidłowy słuch i żywo reagują na polecenia słowne. Proszone o wypowiedzenie poszczególnych głosek w izolacji, potrafią wymówić każdą (bądź prawie każdą), niestety nie są w stanie złożyć ich w płynnie wypowiedziane słowo, w prawidłowym tempie.

Pierwsze słowa pojawiają się u nich najczęściej po 3 roku życia, przy czym obfitują w wiele uproszczeń, redukcji lub wymian głosek w wyrazach. W 4 roku życia posługują się już pojedynczymi zdaniami, jednak niepoprawnymi gramatycznie (prawidłowo rozwijający się 4-latek jest sprawnym użytkownikiem języka, choć z pojawiającymi się niekiedy wadami wymowy typu: seplenienie, reranie, pojedyncze wymiany spółgłoskowe). Około 5-6 roku życia następuje zrównanie z poziomem mowy rówieśników, niestety ich słownictwo pozostaje często uboższe niż innych.

Często w przypadku tego typu zaburzenia w późniejszym okresie dzieci przejawiają trudności w procesie czytania i pisania, niewielkie opóźnienie w sferze intelektualnej lub zaburzenia uwagi.

Wspomaganie rozwoju mowy u dziecka

Jak zatem należy kształtować rozwój dziecka na co dzień? Starajmy się motywować dziecko do mówienia poprzez częste rozmowy, wystrzegajmy się przy tym zdrobnień i spieszczeń oraz skróconych sformułowań, nietypowych w kontaktach z innymi.

Konstrukcje zdaniowe kierowane do naszych najmłodszych powinny być proste w przekazie i zrozumiałe. Nie bójmy się rozmawiać z dzieckiem przy wykonywaniu rutynowych czynności, np. podczas ubierania ("Gdzie jest rączka?" lub "Zakładamy zieloną spódniczkę"), gotowanie ("A teraz dodajemy mąkę", bądź "A teraz biorę mąkę i wsypuję ją do miski") itp.

Nauczmy je kojarzyć przedmioty, zjawiska i czynności, z którymi spotyka się w swoim życiu, z ich nazwami. Wysłuchajmy, co ma nam do powiedzenia (nawet gestem) i pozwólmy dokończyć swoją wypowiedź.

Jednocześnie nie zamykajmy je na świat, postarajmy się jak najszybciej zapewnić mu kontakty z rówieśnikami (np. przez umieszczenie go w przedszkolu).

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Jedzenie

aga2410 • ostatni post 4 tygodnie temu

3
Artykuły Rozwój społeczny malucha
Rozwój społeczny malucha

Siedem oznak wskazujących, że twoje dziecko jest narcyzem

Siedem oznak wskazujących, że twoje dziecko jest narcyzem

, które pozwolą na systematyczne i przede wszystkim skuteczne wyeliminowanie narcystycznych zachowań u malucha. Po pierwsze zacznij go uwrażliwiać (...) - to pomoże mu dobrze funkcjonować w grupach społecznych. Dziecko...

Rozwój społeczny malucha

Nieśmiałe dziecko

Nieśmiałe dziecko

Nieśmiałość jest bolesnym doświadczeniem, które może dotyczyć dzieci i młodzieży. Bywa tzw. sytuacyjna nieśmiałość, która może dotyczyć nawet dorosłych osób i wiąże się przeważnie z silnym lękiem przed określonymi sytuacjami, np. wystąpieniem publicznym.

Rozwój społeczny malucha

Bajki - właściwości tekstu, kryteria oceny

://parenting.pl/portal/czytanie-dzieciom-bajek)ma duży wpływ na postrzeganie świata przez malucha. Jak zatem oceniać bajki dla dzieci? ## Bajki (...) przez dziecko. Następna właściwość tekstu bajki dotyczy (https://parenting.pl/portal/rozwoj-spoleczny-malucha)....

Rozwój społeczny malucha

Do kiedy smoczek?

bezpieczeństwa i pozwala zapomnieć o stresującej sytuacji, natomiast rodzicom daje możliwość cieszenia się chwilami wolnymi od płaczu i marudzenia malucha (...) ? Do kiedy smoczek dla malucha? Im...

Rozwój społeczny malucha

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna

innego uczy malucha przyjmowania perspektywy patrzenia innych ludzi. * Prowokuj jak najwięcej sytuacji społecznych, w których dziecko będzie miało (...) , samoregulacja, empatia czy **umiejętności społeczne**....

Rozwój społeczny malucha

Nauka dzielenia się, czyli rozwój społeczny malucha

Nauka dzielenia się, czyli rozwój społeczny malucha

sposób, maluch potrzebuje Twojej opieki, bliskości i miłości. ## Na czym polega rozwój społeczny dziecka? Pierwsze, (https://parenting.pl/portal/rozwoj (...) umiejętności werbalnych** pozwoli dziecku...

Rozwój społeczny malucha

Czas rozstania z dzieckiem

Czas rozstania z dzieckiem

Kilkugodzinne rozstanie z dzieckiem, które po raz pierwszy uczęszcza do przedszkola może być niezwykle trudne w sytuacji, kiedy nie przygotowaliśmy naszego malucha do oddalenia od nas.

Rozwój społeczny malucha

Kłótnie małych dzieci

Kłótnie małych dzieci

Pierwsze konfilkty pomiędzy rodzeństwem pojawiają się już u małych dzieci.

Rozwój społeczny malucha

Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?

Czy wiesz, w jaki sposób przygotować dziecko do zmiany środowiska? Przedszkole, nowa klasa czy szkoła to stresujące sytuacje, jednak poziom tego stresu można zmniejszyć. Psycholog i mama trójki dzieci mówią, w jaki sposób to zrobić. Film jest fragmentem...

Rozwój społeczny malucha

Powiedz „mama", powiedz „tata"

Powiedz „mama", powiedz „tata"

. miesiąca życia następuje rozwój wymawianych słów, co wywołuje gwałtowny **postęp umysłowy i ruchowy malucha**. Coraz więcej nowych bodźców sprawia (...) -malucha) Poza ćwiczeniami i zabawą niezwykle...