- 1
- 2
Ciąża tydzień po tygodniu
Standardowa ciąża rozwija się przez dziewięć miesięcy. Okres trwania ciąży podzielony jest na trzy główne trymestry, którymi charakteryzuje się ciąża, jednak wiele osób bada i monitoruje rozwój ciąży także z uwzględnieniem tygodni. Ciąża trwa około czterdziestu tygodni, pierwszy trymestr ciąży trwa od pierwszego do trzynastego tygodnia, drugi trymestr ciąży od czternastego do dwudziestego siódmego, a trzeci trymestr od dwudziestego ósmego do czterdziestego tygodnia ciąży.
Ciąża tydzień po tygodniu - kalendarz ciążowy
Wiele osób korzysta podczas ciąży z tak zwanych kalendarzy ciąży, które opracowane są przez doświadczonych ginekologów i oparte są na wielu latach rutynowych obserwacji. Kalendarze ciąży to wykresy pokazujące rozwój dziecka w kolejnych tygodniach ciąży, co pozwala monitorować sposób rozwoju płodu i sprawdzić, czy wszystko przebiega zgodnie z normą.
Korzystanie z kalendarza ciążowego ułatwi przyszłej mamie zrozumienie wszystkich procesów, które następują w danym momencie w jej ciele. Ciąża to skomplikowany, wyczerpujący i często trudny okres dla kobiety, dlatego świadomość o potencjalnych zdarzeniach i fazach ciąży jest bardzo ważna dla samopoczucia i spokoju przyszłej mamy. Również bezpieczeństwo płodu zapewnione jest przy korzystaniu z kalendarza ciążowego, ponieważ zauważając jakiekolwiek nieprawidłowości będziemy mogli odpowiednio szybko zareagować.
Ciąża tydzień po tygodniu - opis
Tydzień po tygodniu, płód rozwija się i zaczynają pojawiać się pierwsze zmiany widoczne w ciele i zachowaniu organizmu matki. Przez pierwsze cztery tygodnie ciąży matka może jeszcze nie do końca odczuwać obecność płodu, nieobecne są także częste objawy ciąży, takie jak nudności czy zmiany w wyglądzie brzucha. Ciążę na tak wczesnym etapie można rozpoznać za pomocą testów ciążowych, które wykrywają obecność hormonu ciążowego w moczu.
Hormon ciążowy, który wydzielany jest w pierwszych tygodniach ciąży to gonadotropina kosmówkowa, której rolą jest stymulacja ciała żółtego do produkowania progesteronu, zanim ta funkcja spadnie na niewykształcone jeszcze łożysko.
Płód rozwija się i przekształca w dziecko do dwunastego tygodnia ciąży, gdzie obecne są wszystkie standardowe objawy ciąży, a także większość układów oraz narządów naszego dziecka jest już ukształtowana. W dwunastym tygodniu ciąży zanika fizjologiczna przepuklina pępkowa.
Ruchy dziecka nie są jeszcze wyczuwalne dla matki w 12 tygodniu ciąży. Zewnętrzne narządy płciowy powinny być już wykształcone, jednak nie ma jeszcze możliwości ich podglądu w badaniu usg. Prawidłowa ocena płci możliwa jest dopiero w około 15-16 tygodniu ciąży.
W ciągu od 12 do 24 tygodnia ciąży następuje całkowity rozwój wielu struktur i narządów, takich jak serce, płuca, mięśnie czy skóra. Podczas tego okresu dziecko intensywnie produkuje tkankę tłuszczową i wzmacnia strukturę mieśniowo-szkieletową, na głowie pojawiają się również pierwsze włosy. Od tego momentu do końca ciąży coraz większe będzie zmęczenie organizmu matki, dlatego jest to okres, w którym przyszła mama powinna najbardziej oszczędzać siły.