Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

8 miesiąc ciąży

Ósmy miesiąc ciąży to już poważne myślenie o zbliżającym się porodzie. Przyszła mama odczuwa skutki dźwigania ciężkiego brzuszka: bóle krzyża, obrzęki nóg, trudności z oddychaniem. Pocieszenie stanowi świadomość, że rozwiązanie ciąży zbliża się wielkimi krokami. To doskonały czas, aby zająć się kompletowaniem wyprawki dla noworodka. Dziecko w ósmym miesiącu ciąży waży 180-220 dag. Jego skóra wygładza się i różowieje, a ciało przybiera bardziej zaokrąglony kształt. Nadal dojrzewają narządy wewnętrzne, zwłaszcza układ oddechowy.

Polecane wideo: 

1. Rozwój dziecka w ósmym miesiącu ciąży

W ósmym miesiącu ciąży dziecko mierzy około 46 cm długości. U chłopców jądra znajdują się już w worku mosznowym. Maluszek rozpoznaje światło i ciemność, na gwałtowne oświetlenie brzucha może reagować odwracaniem ciała lub zamykaniem powiek. Dziecko intensywnie ćwiczy funkcje życiowe, takie jak oddychanie, ssanie i połykanie. W brzuchu mamy jest mu już dosyć ciasno, ponieważ znacznie przybrał na wadze – przyjmuje dlatego pozycję skuloną, ze skrzyżowanymi rączkami i nóżkami. Maluszek powoli przygotowuje się do porodu i może już ustawić się główką w dół, w kierunku kanału rodnego.

2. Dolegliwości ciążowe ósmego miesiąca

Brzuch kobiety znacznie powiększa swój obwód, dlatego w wiele ubrań ciążowych przyszła mama może się nie mieścić. Jak kiedyś kobieta bała się porodu, tak teraz zaczyna coraz częściej myśleć o rozwiązaniu i chcieć szybkiego przyjścia dziecka na świat. Brzuch dotyka łuków żebrowych, dlatego problemy z oddychaniem mogą być coraz częstsze. Kiedy maluch prostuje nóżki, kobieta odczuwa kłucie w żebrach. W takiej sytuacji najlepiej zmienić pozycję, by dziecko przestało uciskać na żebra. Kręgosłup jest bardzo obciążony, więc nie można go dodatkowo nadwerężać długotrwałym staniem. Na ból pleców w ciąży dobre jest ćwiczenie tzw. kocich grzbietów.

Mimo zmęczenia kobiecie trudno jest zasnąć, ponieważ w znalezieniu wygodnej pozycji do snu przeszkadza duży brzuch. Dziecko też uaktywnia się, kiedy mama kładzie się do łóżka. Najlepsze ułożenie na nocny odpoczynek to pozycja na lewym boku, z podgiętą prawą nogą i z poduszką włożoną między kolana. Przed spaniem warto wywietrzyć pokój i udać się na wieczorny spacer. Obawa przed porodem nie jest jeszcze bardzo silna, choć niektóre kobiety mają lęki przed trudami macierzyństwa i zmianą, która zajdzie w ich rodzinie po pojawieniu się dziecka.

3. Badania w ósmym miesiącu ciąży

 • Badanie USG – określenie wielkości płodu i ocena stanu oraz położenia łożyska.
 • Przeciwciała anty-Rh – ocena ryzyka konfliktu serologicznego między matką a płodem.
 • Ocena wydzieliny z pochwy – określenie stopnia czystości pochwy.
 • Morfologia krwi – ocena poziomu białka, cukru i innych składników we krwi.
 • Badanie moczu – ocena czynności nerek i wykluczenie zakażeń układu moczowego.
 • Przeciwciała toksoplazmozy – badanie w kierunku rozpoznania choroby.
 • Badanie ginekologiczne – określenie położenia płodu w macicy i elastyczności szyjki.
 • Waga ciała – ocena przyrostu masy ciała kobiety przed porodem.
 • Badanie czynności serca płodu – kontrolowanie akcji serca dziecka.
 • Badanie położnicze zewnętrzne – badanie obwodu brzucha i powiększonych piersi.
 • Ocena wymiarów miednicy – określenie stopnia rozejścia się miednicy do porodu.
 • Ocena ruchliwości płodu przez ciężarną – określenie aktywności dziecka w ciągu dnia.
 • Badanie KTG – badanie czynności skurczowej macicy i akcji serca płodu.

4. Rady dla kobiet w ósmym miesiącu ciąży

Dolegliwość ciążowa Jak sobie radzić?
Zadyszka Odpoczynek, unikanie forsownych zajęć, leżenie na boku, jazda windą zamiast wchodzenia po schodach, rezygnowanie z długiego chodzenia.
Zasłabnięcie Siedzenie lub leżenie na boku, opuszczenie głowy jak najniżej, mocne ściskanie płatków uszu, sprawdzenie ciśnienia tętniczego krwi.
Obrzęki nóg Odpoczywanie z nogami uniesionymi wyżej niż tułów, podkładanie pod stopy w czasie snu poduszki, stosowanie chłodnych okładów na stopy, robienie sobie wieczornych kąpieli nóg, delikatny masaż stóp.
Zgaga Częste spożywanie posiłków, ale w mniejszych porcjach. Unikanie przeciążania żołądka jedzeniem, picie szklanki mleka przed snem.
Mrowienie rąk Układanie rąk podczas snu na poduszce, by znajdowały się wyżej niż reszta ciała. Unoszenie rąk w czasie uczucia mrowienia do góry.

W ósmym miesiącu ciąży warto zacząć masować krocze i ćwiczyć mięśnie Kegla. Ćwiczenie mięśni Kegla pomaga uchronić krocze przed nacięciem w czasie porodu. Do masażu pochwy i krocza należy stosować olejek migdałowy lub zwykły olej roślinny. Przestrzeń między przedsionkiem pochwy a odbytem należy uciskać i rozciągać kciukiem oraz palcem wskazującym.

Joanna Krocz

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Polecane wideo:

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Kiedy co?

młoda_mama17 • ostatni post 2 miesiące temu

5

ciąża

~malinka92 • ostatni post 3 miesiące temu

1
Artykuły Ciąża miesiąc po miesiącu
Ciąża tydzień po tygodniu

32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.