Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

32 tydzień ciąży

Rozwój płodu - 32 tydzień

Płód w 32 tygodniu ciąży.

Pod koniec trzydziestego drugiego tygodnia ciąży dziecko waży około 1900 gramów i mierzy ponad 40 cm całkowitej długości. Intensywnie przybiera na wadze i gromadzi zapasy w postaci brązowej tkanki tłuszczowej na okres poporodowy. Jest mu coraz ciaśniej, gdyż rosnącemu dziecku nie towarzyszy już istotny przyrost ilości wód płodowych i miejsca w macicy. Jednocześnie jego ruchy nabierają większej płynności, koordynacji, a w swoim wyglądzie i zachowaniu coraz bardziej przypomina noworodka.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 32 tygodniu ciąży. Wyjaśnienie skrótów pokazanych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm) Średnia 5 centyl 95 centyl
CHL 415 383 447
BPD 81 74 88
OFD 102 94 110
HC 297 279 316
AC 270 244 296
FL 61 57 66
Masa (g) 1950 1527 2373

1. Rozwój dziecka w 32 tygodniu

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży dziecko intensywnie przybiera na wadze, natomiast jego wzrost nieco zwalnia. Powoli zaczyna osiągać wymiar, który będzie miało po urodzeniu. Dalszy jego rozwój polegał będzie, obok doskonalenia funkcjonowania narządów, na przyroście masy, głównie przez rozwój mięśni i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Dziecko się zaokrągla i robi „tłuściutkie”, nabierając powoli typowo niemowlęcego wyglądu.

Również w swoim zachowaniu dziecko przypomina już noworodka. Cały dzień spędza na ssaniu kciuka, piciu wód płodowych, siusianiu, oddychaniu, robieniu niemowlęcych min i poruszaniu rękami i nogami. Te same czynności będzie musiało wykonywać zaraz po urodzeniu, a wiadomo, że praktyka czyni mistrza.

Paznokcie dziecka dorosły już do wierzchołków palców – zarówno te u rączek, jak i u stóp. Nie obawiaj się zadrapań – są one bardzo miękkie, niezdolne do skrzywdzenia delikatnej skóry dziecka czy błon płodowych wewnątrz macicy. Dziecko w dalszym ciągu ssie kciuki, co pomaga mu rozwinąć silne mięśnie żuchwy i ust, niezbędne do podjęcia największego wysiłku w ciągu pierwszych miesięcy jego życia – ssania twoich piersi.

Na tym etapie rozwoju dziecka jego mięśnie są już lepiej rozwinięte, a coraz lepiej rozwinięty mózg i obwodowy układ nerwowy sprawiają, że ruchy nimi są w coraz większym stopniu skoordynowane. Z pewnością wyczuwasz, że dziecko w swoich kopnięciach i pchnięciach nabrało płynności i gracji, której, ze względu na coraz większy brzuch, powoli zaczyna brakować tobie.

W dalszym ciągu szybko rozwija się mózg, szczególnie struktury związane z przetwarzaniem wrażeń zmysłowych. Rozwinięte są również obszary odpowiedzialne za sterowanie mimiką twarzy – dzięki temu dziecko potrafi już robić wiele min, o które byś go nie podejrzewała. Podczas badań USG na tym etapie nieraz można zaobserwować uśmiech, skrzywienie czy nawet wystawienie języka.

Część dzieci w trzydziestym drugim tygodniu przyjmuje już pozycję „główkową”, z głową zwróconą w dół, co stanowi bezpośrednie przygotowanie do porodu. Jeśli twoje dziecko wciąż ma główkę w górze i tym samym znajduje się w położeniu miednicowym, to będzie miało jeszcze trochę czasu, żeby się odwrócić. W przeciwnym razie grozi ci cięcie cesarskie.

2. Dolegliwości ciążowe w 32 tygodniu

Macica jest już mocno powiększona, jej dno znajduje się w połowie odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym. Ucisk macicy na sąsiednie narządy jest coraz bardziej dokuczliwy. Zgaga, trudności z oddychaniem, bóle pleców, trudności z utrzymaniem równowagi to tylko niektóre ze znanych ci wcześniej dolegliwości ciążowych, których intensywność będzie wzrastać w trzydziestym drugim tygodniu.

Szczególnie dokuczliwa może się okazać ciągła konieczność chodzenia do toalety, która zwłaszcza w nocy będzie się przyczyniać do rosnącego niewyspania i zmęczenia. Powiększająca się macica uciska m.in. na pęcherz moczowy, nie pozostawiając wiele miejsca na magazynowanie moczu. Wszystko, co wyprodukują Twoje nerki, musisz prawie natychmiast wysiusiać. W efekcie możesz czuć pokusę ograniczania picia, co będzie wielkim błędem. Nawet niewielkie odwodnienie może przyczynić się do dalszego pogorszenia trawienia, pojawienia się żylaków, hemoroidów oraz dalszych komplikacji po stronie samego dziecka.

Coraz większy brzuch utrudniał będzie znalezienie wygodnej pozycji w łóżku do spania. Poeksperymentuj z rożkiem dla ciężarnych, spróbuj uciąć sobie drzemkę lub dwie w ciągu dnia – krótsze spanie, a częściej jest zwykle wygodniejsze na tym etapie ciąży.

Pamiętaj, by stać możliwie prosto, nie garbić się ani nie odchylać do tyłu – takie pozycje będą pogłębiać bóle w plecach i przyczyniać się do powstawania obrzęków w nogach. Jeśli ból w plecach będzie utrudniał normalne funkcjonowanie, konieczne może być poproszenie o zwolnienie z pracy i spędzanie większej ilości czasu w łóżku. Przydatna może być też pomoc fizjoterapeuty. Nie wahaj się jej szukać, jeśli masz silne bóle w krzyżu – odpowiednie masaże dla ciężarnych mogą tu zdziałać cuda!

Na szczęście dolegliwości ciążowe nie dotyczą wszystkich mam i nie występują z jednakowym nasileniem. Częsty odpoczynek i relaks pomoże przetrwać ten czas. Warto w tym okresie pomyśleć o wyprawce dla noworodka i o wyborze szpitala, w którym odbędzie się poród, jeśli jeszcze tego nie uczyniłaś.

W dalszym ciągu pojawiać się będą skurcze Braxtona-Hicksa, które mogą nabierać intensywności i regularności. Z czasem będziesz miała coraz większe problemy, by odróżnić je od skurczów porodowych.

Na tym etapie ciąży możesz zacząć doświadczać kołatania serca. O ile samo kołatanie, pojawiające się raz na jakiś czas, jest normalnym objawem, związanym z gwałtownym powiększeniem się objętości krwi w krwiobiegu, to w połączeniu z bólami w klatce piersiowej czy dusznością może być objawem poważnych komplikacji, wymagających natychmiastowej konsultacji medycznej, potencjalnie nawet zagrażających życiu.

3. Cholestaza w ciąży

W trzecim trymestrze ciąży, najczęściej w okolicach trzydziestego tygodnia, u niektórych kobiet może wystąpić tzw. cholestaza ciężarnych. Jest to uwarunkowany genetycznie rodzaj nadwrażliwości na wysokie stężenie hormonów płciowych, głównie estrogenów, których najwyższe ilości wydzielane są właśnie w tym okresie. Patologia ta dotyka zwykle kilka procent populacji kobiet w ciąży i nie jest w Polsce powszechną dolegliwością. Kobiety cierpiące na cholestazę w ciąży nie powinny również nigdy przyjmować doustnych tabletek antykoncepcyjnych, gdyż zawarty w nich estrogen spowodować może wystąpienie przykrych objawów związanych z tym schorzeniem.

Cholestaza objawia się swędzeniem skóry, szczególnie rąk i stóp, nasilającym się wieczorem i w nocy, oraz niekiedy, przy większym nasileniu, zażółceniem skóry i powiększeniem wątroby. Objawy te wynikają z zaburzenia funkcji wątroby, w której dochodzi do zastoju żółci. W efekcie występuje podwyższony poziom kwasów żółciowych i bilirubiny w organizmie.

Przebieg cholestazy u matki jest zazwyczaj łagodny, choroba nie zagraża jej życiu, a przykre objawy ustępują dość szybko po rozwiązaniu. Natomiast sama ciąża wymaga obserwacji i ewentualnie odpowiedniego leczenia. W wyniku cholestazy może bowiem dojść do porodu przedwczesnego, a nawet wewnątrzmacicznego obumarcia płodu czy innych niebezpiecznych powikłań, jak zespół aspiracji smółki. W związku z powyższym, nie lekceważ pojawienia się jej objawów – jeśli wystąpią, należy udać się do lekarza w celu wykonania badań laboratoryjnych, które wykluczą lub potwierdzą rozpoznanie. Niezbędne może okazać się wcześniejsze ukończenie ciąży około trzydziestego siódmego tygodnia, aby zminimalizować ryzyko powikłań dla płodu.

Polecane wideo:

Redakcja parenting.pl,
Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły 32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży zarodek osiąga rozmiar od 13 do 20 mm. W badaniu USG widoczne mogą być już ręce i nóżki, a nawet pojedyncze palce. Serce zajmuje połowę objętości klatki piersiowej, a tętno powinno wynosić już około 160 uderzeń na minutę. Utrzyma...

Ciąża tydzień po tygodniu

9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży wielkość zarodka waha się w przedziale 19-25 mm. Dziecko powoli zaczyna przypominać miniaturkę człowieka - posiada już ukształtowane ręce i nogi, a ogon powinien zaniknąć. Posiada również zaczątki struktur w obrębie twarzy,...

Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Dla dziecka kończy się okres zarodkowy i zaczyna okres płodowy - tak nazywamy część ciąży od dziesiątego tygodnia do rozwiązania. W tej chwili zarodek wygląda już jak miniaturka człowieka z dużą główką i stosunkowo małym tułowiem, da się rozpoznać wszystkie...

Ciąża tydzień po tygodniu

11 tydzień ciąży

Na początku jedenastego tygodnia ciąży, czyli dziewięć tygodni po zapłodnieniu, długość ciemieniowo-siedzeniowa wynosi ok. 45 mm (wymiar CRL), a płód może ważyć już nawet 7 gramów. Długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) jest to wymiar mierzony od szczytu...

Ciąża tydzień po tygodniu

12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to umownie ostatni tydzień pierwszego trymestru ciąży. W dwunastym tygodniu dochodzisz do końca okresu wiążącego się z najwyższym ryzykiem poronienia (którego przyczyny są niezależne od ciebie). Jednocześnie niedługo, w ciągu kilku...

Ciąża tydzień po tygodniu

13 tydzień ciąży

Trzynasty tydzień to początek drugiego trymestru. Kończy się pierwszy trymestr, związany z formowaniem narządów dziecka, i zaczyna drugi trymestr, w którym dziecko będzie intensywnie rosło. Z punktu widzenia matki, okres ten stanowi zakończenie gwałtownych...

Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

W czternastym tygodniu ciąży dziecko rośnie do około 9 cm długości i osiągnie wagę około 40-50 gramów. Twarz dziecka jest już ukształtowana, pojawiają się brwi i rzęsy. Zmieniają się proporcje ciała i głowa w coraz mniejszym stopniu dominuje nad tułowiem....

Ciąża tydzień po tygodniu

15 tydzień ciąży

W piętnastym tygodniu ciąży dziecko nadal intensywnie rośnie. Pod koniec tego tygodnia osiągnie długość około 10 cm i wagę 70 gramów. Znacznie bardziej wzrasta tułów i kończyny, nóżki stają się nieznacznie dłuższe od rączek. Skóra dziecka jest bardzo...

Ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży, czyli czternaście tygodni po zapłodnieniu, dziecko cały czas intensywnie rośnie i porusza się. Twarzyczka jest już ukształtowana, oczy nadal są zamknięte, uszy są już na swoim miejscu i dziecko słyszy pierwsze dźwięki. Skóra...

Ciąża tydzień po tygodniu

17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 13-14 cm (CRL) i waży około 150 gramów. Zwykle w tym okresie dziecko staje się po raz pierwszy cięższe i większe niż łożysko. Ponieważ dziecko intensywnie rośnie, jego serce bije około dwa razy szybciej...