Pokaż kategorie Parenting.pl
Pokaż kategorie

20 tydzień ciąży

Jeśli jesteś w dwudziestym tygodniu ciąży, to znaczy, że minęłaś właśnie półmetek! Ciąża jest obliczana na czterdzieści tygodni, więc połowę masz już za sobą. W tym tygodniu, nawet jeśli jest to pierwsza ciąża w życiu kobiety, ruchy płodu powinny być już wyraźnie odczuwalne. Dziecko jest coraz sprawniejsze, a jego zmysł słuchu coraz bardziej wyraźnie rozpoznaje odgłosy z zewnątrz, występuje też poczucie smaku. W rozwoju fizycznym dziecka rozpoczynają się interesujące zjawiska, takie jak porost włosów, brwi i rzęs. W warunkach domowych stetoskopem można wysłuchać tony serca płodu.

Wymiary dziecka w dwudziestym tygodniu ciąży

W czasie dwudziestego tygodnia ciąży dziecko rośnie do około 16-17 cm (wymiar CRL), 25 cm licząc z długością nóg (wymiar CHL), i osiąga wagę około 310 gramów.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 20 tygodniu ciąży. Objaśnienia skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm) Średnia 5 centyl 95 centyl
CHL 256 227 285
BPD 47 40 54
OFD 61 55 67
HC 175 161 188
AC 146 132 160
FL 32 28 36
Masa (g) 320 262 378

Rozwój zmysłu smaku

W tym tygodniu mija półmetek ciąży. Dziecko jest już ukształtowane i teraz organizm płodu będzie doskonalił swoje funkcje oraz bardzo intensywnie wzrastał. Od tej pory prawie cały rozwój dziecka ma bardziej charakter ilościowy – następuje dalszy wzrost i przybieranie masy ciała, a nie jakościowy – wszystkie najważniejsze narządy są już rozwinięte i funkcjonują. W drugiej połowie ciąży dziecko zwiększy swoją masę ponad dziesięciokrotnie.

Bardzo delikatna skóra dziecka pokryta jest mazią płodową, która ją zabezpiecza przed negatywnym wpływem wód płodowych. Maź płodowa jest to mieszanina wydzieliny gruczołów łojowych dziecka i złuszczonego naskórka. Sama skóra zwiększa swoją grubość i rozwijają się w niej poszczególne warstwy.

W dziąsłach pojawiają się zawiązki zębów. Na razie pozostają niewidoczne, do ząbkowania dochodzi zwykle w 6-8 miesięcy po narodzinach. Czasem jednak zdarzają się przypadki, że noworodek posiada już wyrżnięte pojedyncze zęby.

Wzrasta intensywność połykania wód płodowych przez dziecko. Zależy ona nie tylko od uczucia głodu, lecz również od ich smaku oraz od samopoczucia dziecka. Im słodsze wody płodowe, tym płód wolniej je połyka. Połykanie wód płodowych służy rozwojowi układu pokarmowego – dziecko z czasem będzie trawić i wchłaniać cukry zawarte w wodach, czerpiąc z nich część energii potrzebnej do życia i wzrostu.

Cały układ pokarmowy dziecka w dwudziestym tygodniu, tj. jelita, wątroba, trzustka i żołądek, powinien być już zamknięty w powłokach brzusznych. W stosunkowo rzadkich przypadkach (raz na 6000, a wg innych źródeł raz na 10 000 ciąż) powłoki brzuszne nie zamykają się w pełni i część narządów, najczęściej jelita, pływa w płynie owodniowym, jest to tzw. wytrzewienie wrodzone. W takim przypadku ważna jest diagnoza jeszcze w życiu płodowym, tak by dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie w szpitalu, w którym funkcjonuje oddział chirurgii noworodkowej lub który ma możliwość szybkiego transportu do takiego ośrodka po porodzie – powłoki brzuszne dziecka zostają zszyte tuż po porodzie i dziecko ma szansę na dalszy normalny rozwój.

Serce dziecka bije szybciej, reagując na nagłe zmiany temperatury, oświetlenia oraz silne dźwięki, które wprowadzają stan niepokoju i pobudzenia. Dlatego powinnaś unikać przebywania w głośnym otoczeniu. Jeśli to możliwe, przebywaj dużo w zaciszu domowym, a w ciepłych porach roku możliwe dużo na łonie natury.

Objawy ciąży w 20 tygodniu

W dwudziestym tygodniu dno macicy (czyli jej górna ściana) znajduje się nieco poniżej wysokości pępka i w dalszej ciąży będzie się unosić w tempie około 1 cm na tydzień. Twój brzuch jest już wyraźnie zaokrąglony. Jest na tyle duży, że w codziennych sytuacjach będziesz klasyfikowana przez obce osoby jako kobieta w ciąży. Zauważysz zapewne, że ludzie zaczną przepuszczać cię w kolejce czy ustępować miejsca w środkach komunikacji publicznej. Nie unoś się honorem i korzystaj z takich gestów, dla dobra twojego dziecka i własnego. Z czasem, gdy brzuszek urośnie jeszcze bardziej, zrozumiesz, jak ważne są takie gesty dla ciężarnej, która na co dzień musi nosić ten dodatkowy, a jakże drogocenny balast.

Na tym etapie ciąży coraz wyraźniej będzie widać zwiększoną ilość melaniny w skórze. Oprócz ciemniejszych brodawek sutkowych, pieprzyków, piegów czy pojawiania się tzw. linea nigra na brzuchu, zaobserwować możesz nieraz ostudę (melanoderma, chloasma), czyli ciemne, symetryczne, wyraźnie odgraniczone od otaczającej skóry przebarwienia na twarzy. Najczęściej występują one na skórze policzków i czoła, rzadziej na górnej wardze i karku. Zwiększony poziom melaniny i wszelkie przebarwienia ustąpią do kilku tygodni po rozwiązaniu. Jeśli przeszkadza ci zmiana zabarwienia skóry na twarzy, postaraj się używać kremów z filtrem ochronnym przeciw promieniom UV oraz unikać ekspozycji na promienie słoneczne.

W dwudziestym tygodniu ciąży mogą zacząć pojawiać się tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Są to słabe, nieregularne skurcze macicy, których celem jest przygotowanie macicy do prawdziwych skurczy porodowych.

W dwudziestym tygodniu zacznie pojawiać się również inny objaw, znacznie bardziej nieprzyjemny. Rozciągająca się skóra brzucha zaczyna swędzieć. Świąd ten może być w niektórych przypadkach bardzo uciążliwy, uniemożliwiający wręcz normalne funkcjonowanie bądź zaśnięcie. Jeśli jest on bardzo nasilony i/lub występuje nie tylko w obrębie brzucha, ale również w innych częściach ciała, szczególnie na dłoniach i stopach, skonsultuj się pilnie ze swoim lekarzem prowadzącym. Objaw ten może bowiem świadczyć o rozwijaniu się patologii, jaką jest cholestaza ciężarnych.

W dalszym ciągu doświadczać będziesz syndromów znanych z poprzednich tygodni – opuchniętych kończyn, powiększonych piersi, bezsenności, zwiększonego wydzielania, kataru, częstego oddawania moczu, zaburzeń trawienia czy zawrotów głowy.

Drugie badanie USG w ciąży – ocena funkcjonowania serca

Jeśli twoja ciąża rozwija się prawidłowo i nie jest to ciąża bliźniacza, to w okolicach dwudziestego tygodnia będziesz miała wyznaczony termin drugiego badania diagnostycznego USG. W czasie tego badania, ze względu na większy rozwój dziecka, lekarz będzie mógł dokładniej ocenić poprawność jego anatomicznej budowy. Wybierając gabinet lekarski, kieruj się doświadczeniem i umiejętnościami diagnosty w wykrywaniu wad rozwojowych dziecka.

W czasie drugiego badania szczególną uwagę poświęca się sercu płodu. Wiąże się to z możliwością wystąpienia jego poważnych wad, które wykryte w ciąży dają szansę przeprowadzenia błyskawicznej operacji kardiologicznej tuż po urodzeniu dziecka. Operacja taka może nie tylko uratować życie malucha, ale pozwolić mu na cieszenie się pełnią zdrowia w późniejszym życiu. Jeśli u twojego dziecka zostaną wykryte wady serca – zostaniesz objęta szczególną opieką w czasie ciąży, a poród odbędzie się w wyspecjalizowanym w opiece nad takimi noworodkami ośrodku.

Jeśli istnieją przesłanki mogące wskazywać na większe ryzyko wystąpienia wad serca, zasadne jest wykonanie badania tzw. echo serca płodu. Jest to specjalne badanie echokardiograficzne, wykonywane często przez kardiologa dziecięcego, a nie ginekologa, któremu może brakować wiedzy i doświadczenia, by rzetelnie ocenić funkcjonowanie serca i wykluczyć wszystkie możliwe jego wady.

Tabela. Wskazania do wykonania badania echa serca płodu.

Rodzaj wskazań Wskazania
Skłonności genetyczne
 • stwierdzenie wady serca u matki;
 • urodzenie w przeszłości dziecka z wadą serca;
 • występowanie wad serca w najbliższej rodzinie matki lub ojca dziecka;
 • występowanie zespołów genetycznych w najbliższej rodzinie (zespół Downa, zespół Turnera i inne).
Cechy ciąży
 • jednokosmówkowa ciąża bliźniacza;
 • ciąża powstała w wyniku metody in vitro;
 • stwierdzone nieprawidłowości w czasie pierwszego badania, wskazujące na wady serca bądź zespoły wad genetycznych.
Choroby matki
 • cukrzyca ciążowa;
 • niektóre choroby autoimmunologiczne;
 • fenyloketonuria.
Czynniki zewnętrzne
 • przyjmowanie przez matkę w ciąży leków mogących powodować wady serca;
 • wirusowa infekcja u matki w pierwszym trymestrze ciąży;
 • spożywanie alkoholu w ciąży.

Pamiętaj – w czasie drugiego badania USG dopytaj lekarza, czy dokładnie obejrzał serce płodu i czy nie ma żadnych zastrzeżeń co do jego budowy i funkcjonowania. Zwróć uwagę na wcześniej występujące choroby serca w rodzinie, szczególnie w przypadku rodzeństwa twojego i ojca dziecka oraz dziadków dziecka. Sygnałem ostrzegawczym do wykonania badania może być również przyjmowanie leków w czasie ciąży.

Redakcja parenting.pl,
Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły 20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

W czternastym tygodniu ciąży dziecko rośnie do około 9 cm długości i osiągnie wagę około 40-50 gramów. Twarz dziecka jest już ukształtowana, pojawiają się brwi i rzęsy. Zmieniają się proporcje ciała i głowa w coraz mniejszym stopniu dominuje nad tułowiem....

Ciąża tydzień po tygodniu

30 tydzień ciąży

Dziecko w tej chwili waży około 1500 gramów, a jego długość dochodzi do 39 centymetrów (wymiar CHL). Wszystkie układy i narządy są już w pełni wykształcone i podjęły swoje funkcje. Następuje dalsze doskonalenie tych funkcji, przygotowujące dziecko do...

Ciąża tydzień po tygodniu

36 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego szóstego tygodnia ciąży płód waży już zwykle znacznie powyżej dwóch i pół kilograma, a jego długość przy wyprostowanych nóżkach przekracza 45 cm. Do momentu porodu urośnie już nieznacznie, natomiast przybierze jeszcze nawet...

Ciąża tydzień po tygodniu

3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to pierwszy moment, kiedy faktycznie jesteś w ciąży. Na początku trzeciego tygodnia dochodzi do zapłodnienia - powstaje nowe życie. Początkowo jest to pojedyncza komórka. Ma ona niewyobrażalny potencjał do wielokrotnego podziału...

Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Dla dziecka kończy się okres zarodkowy i zaczyna okres płodowy - tak nazywamy część ciąży od dziesiątego tygodnia do rozwiązania. W tej chwili zarodek wygląda już jak miniaturka człowieka z dużą główką i stosunkowo małym tułowiem, da się rozpoznać wszystkie...

Ciąża tydzień po tygodniu

19 tydzień ciąży

Mija dziewiętnasty tydzień ciąży, czyli siedemnasty od zapłodnienia. W tym tygodniu dziecko osiągnie wagę około 250 gramów i długość około 15-17 cm. Układ nerwowy dziecka jest coraz lepiej rozwinięty, powstają miliony połączeń nerwowych w ośrodkowym...

Ciąża tydzień po tygodniu

22 tydzień ciąży

W dwudziestym drugim tygodniu ciąży, czyli dwadzieścia tygodni po zapłodnieniu, dziecko osiągnie długość około 28 cm (wymiar CHL - od czubka głowy do pięt, wymiar CRL wynosi około 19 cm) i wagę około 450 gramów. Dziecko osiągnęło rozmiar porównywalny...

Ciąża tydzień po tygodniu

27 tydzień ciąży

Mija dwudziesty siódmy tydzień ciąży - jest to pierwszy tydzień siódmego miesiąca ciąży. Kończy się drugi trymestr ciąży i powoli zaczyna ostatni, trzeci trymestr. Od tej pory rozwój dziecka będzie polegał na szybkim przyroście masy i dojrzewaniu poszczególnych...

Ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego trzeciego tygodnia ciąży, dziecko osiąga wagę około dwóch kilogramów, układa się w pozycji embrionalnej, a jego długość wynosi około 43 cm. Jego ciało cały czas przybiera na wadze, nabiera tkanki tłuszczowej, twarz jest zaokrąglona....

Ciąża tydzień po tygodniu

37 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego siódmego tygodnia ciąży masa dziecka wynosi około 3000 gramów, a długość z wyprostowanymi nóżkami około 46 centymetrów. Po zakończeniu tego tygodnia dziecko jest już w pełni ukształtowane i dojrzałe. Wszystkie porody po zakończeniu...