Trwa ładowanie...

Mata piankowa dla niemowlaka. Jak wybrać najlepszą?

 Agnieszka Gotówka
17.05.2023 14:44
Mata piankowa dla niemowlaka. Jak wybrać najlepszą?
Mata piankowa dla niemowlaka. Jak wybrać najlepszą? (https://stock.adobe.com/)

Mata piankowa dla niemowlaka to jeden z bardziej przydatnych gadżetów. Jest uniwersalna, łatwo utrzymać ją w czystości i nie zaburza prawidłowego rozwoju dziecka. Jak wybrać najlepszą?

spis treści

1. Mata piankowa dla niemowlaka. Jaką wybrać?

Piankowa mata dla niemowlaka bywa też nazywana puzzlami piankowymi. Buduje się ją bowiem z kilkunastu dużych elementów, które składa się jak układankę. Daje to ogromną przestrzeń dla dziecka, na której może swobodnie ćwiczyć podnoszenie główki, podpory i przewroty. I to bez obaw, że spadnie lub się uderzy.

Mata dla niemowlaka (piankowa) jest średnio twarda, innymi słowy: optymalna dla dziecka na tym etapie rozwoju. Do tego nie zwija się, kiedy maluszek zaciska piąstki, i stabilnie leży na podłożu.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Służy też dziecku przez długi czas. Jest idealna dla niemowlaka, który obserwuje świat z pozycji leżącej. Będzie też optymalna dla starszego dziecka, które może się na niej bawić. Matę można ponadto używać w ogrodzie lub na tarasie.

Dzieci ciągle bawią się na podłodze? Sprzęty, które musisz mieć
Dzieci ciągle bawią się na podłodze? Sprzęty, które musisz mieć

Dzieci, od kiedy zaczynają raczkować, dużo czasu spędzają na podłodze. Z tego względu musimy zadbać

przeczytaj artykuł

2. Jaka najlepsza mata piankowa dla niemowlaka?

Kiedy rozważamy, jaka mata piankowa dla niemowlaka będzie odpowiednia, jako pierwsze powinno nam przyjść do głowy, że musi być wykonana z bezpiecznych materiałów, np. tworzywa EVA, które ma właściwości izolacyjne i dobrze amortyzuje podczas upadków.

Przed zakupem upewnijmy się też, czy mata nie zawiera szkodliwych substancji, takich jak bisfenol A (BPA), ftalany, PVC oraz formamid. Zawsze starajmy się wybrać produkt atestowany od sprawdzonego producenta.

Sprawdźmy też, jakie wymiary ma mata i czy można je modyfikować w zależności od potrzeb. Odpowiednio gruba mata piankowa dla niemowlaka ma ok. 1 cm. Zwróćmy też uwagę na jej powierzchnię, która nie bez powodu powinna być chropowata. Dzięki temu dziecko nie będzie się ślizgać.

Azbest w zestawach do makijażu dla dzieci i cieniach do powiek. Jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia
Azbest w zestawach do makijażu dla dzieci i cieniach do powiek. Jest niezwykle szkodliwy dla zdrowia

Naukowcy z amerykańskiej organizacji pozarządowej postanowili dokładnie przebadać składniki powszechnie

przeczytaj artykuł

3. Mata piankowa dla niemowlaka. Od kiedy można ją używać?

Teoretycznie od chwili narodzin, choć noworodek i tak najlepiej czuje się w ramionach mamy. Warto więc poczekać z jej użytkowaniem do czasu, aż dziecko zacznie być ciekawe otoaczającego go świata i będzie próbowało podnosić główkę. Może się więc okazać, że dwumiesięczne niemowlę będzie chętnie leżało na rozłożonej na podłodze macie. Pamiętajmy jednak, że choć jest to rozwiązanie bezpieczniejsze od tapaczanu czy łóżka, nigdy nie wolno zostawiać dziecka samego!

I ciekawostka: mata piankowa dla niemowlaka składana według derektyw Unii Europejskiej jest przeznaczona dla dzieci od 10. miesiąca życia. W Stanach Zjednoczonych tego rodzaju przepisy nie obowiazują i maty poleca się tam od narodzin.

4. Mata piankowa dla niemowlaka – ranking

Dużym zaufaniem cieszy się marka Skip Hop, która ma w swojej ofercie atestowane maty piankowe. Składa się z 40 trójkątnych puzzli i 32 elementów tworzących ramkę maty. Można je ze sobą dowolnie łączyć, komponując oryginalne geometryczne wzory. Jej koszt to ok. 500 zł.

Niewiele więcej trzeba zapłacić za matę angielsko-niemieckiej marki Toddlekind, która wykonana została z miękkiej pianki EVA. Złożona ma wymiary 120x180cm. W zestawie znajduje się również 12 wykończeniowych obrzeży, które pozwalają na stworzenie jednolitej ramy. Mata spełnia najbardziej restrykcyjne normy bezpieczeństwa, które obowiązują w Unii Europejskiej.

Tańsza jest mata Humbi o wymiarach 180 x 180 x 1cm. Składa się z 9 puzzli, m.in. w trzech różnych kolorach: ciemnozielonym, czarnym i białym. Wykonane zostały ze ze sprężystej pianki EVA. Jest też bardzo łatwa w czyszczeniu.

Nieco inaczej prezentuje się mata z miękkiej pianki EVA belgijskiej marki Quut. Składa się z dużej jasnoszarej chmury i wewnętrznej, mniejszej chmurki, która po jednej stronie jest ciemnoszara, a po drugiej – jasna. Można ją ustawić na trzy sposoby: na płasko, przy ścianie, oraz na płasko z przestrzenną chmurką.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze