Trwa ładowanie...

Kuchnia dla dzieci. Dlaczego warto podarować ją swojemu dziecku?

 Ewa Rosiecka
16.11.2022 12:26
Kuchnia dla dzieci pomaga maluchom przygotować się do dorosłego życia
Kuchnia dla dzieci pomaga maluchom przygotować się do dorosłego życia (Adobe Stock)

Kuchnia dla dzieci to marzenie wielu dziewczynek, choć chłopcy też lubią się nią bawić. Maluchy od małego chcą pomagać w kuchni, obserwować przygotowywane przez rodziców potrawy. Chętnie pomagają, mieszając składniki czy dosypując mąki. Nic dziwnego zatem, że marzą o własnej kuchni, w której będą mogły samodzielnie przygotować własne "potrawy" lub pokroić owoce czy warzywa. Co sprawia, że kuchnia dla dzieci cieszy się takim powodzeniem? Dlaczego warto sprawić dziecku taki prezent?

spis treści

1. Dlaczego dzieci uwielbiają bawić się w kuchnię?

Większość z nas zauważa, że gdy dziecko jest nieco starsze, z przyjemnością pomaga nam w kuchni. Chętnie obserwuje nas podczas gotowania, smażenia czy pieczenia, a także w czasie przygotowywania potraw.

Dziecko jest zafascynowane tym, że może coś stworzyć z innych produktów czy tym, że potrawa zmienia się podczas jej przygotowywania. Zabawkowa kuchnia dla dzieci umożliwia maluchom odtwarzanie zaobserwowanych czynności, przez co mogą poczuć, że są samodzielne i zdolne, aby samemu przygotować smaczny posiłek.

2. Kuchnia dla dziewczynki czy dla chłopca?

Zobacz film: "Jak rozwija się przedszkolak?"

Zgodnie ze stereotypem przygotowywaniem posiłków zajmują się kobiety. Mówi się jednocześnie, że najlepszymi kucharzami są mężczyźni. Jak wygląda rzeczywistość? W przypadku dzieci i chłopcy i dziewczynki bardzo lubią zabawkowe kuchnie.

Zabawki te cieszą się od lat niesłabnącą popularnością zarówno wśród maluchów, jak i nieco starszych dzieci, co sprawia, że są wyjątkowe. Niezależnie od płci sprawiają dzieciakom frajdę; łączą, zamiast dzielić.

3. Kuchnia dla dzieci a wiek dziecka

Najmłodsze dzieci w wieku do 3 lat nie są jeszcze gotowe do zabawy tego rodzaju zabawkami. W przypadku tych maluchów świetnie sprawdzają się zabawki sensoryczne, stymulujące zmysły.

Kuchnie dla dzieci największą frajdę sprawiają dzieciom w wieku od 3 do 5 lat, choć nieco starsze mogą być także zadowolone z takiego prezentu.

4. Kuchnia dla dzieci - jaką wybrać?

Kuchnię dla dzieci z powodzeniem możemy zrobić własnoręcznie, wykorzystując do tego kartony czy stare szafki. Taka zabawka z pewnością pobudzi kreatywność dziecka i przyniesie mu mnóstwo świetnej zabawy.

Jeśli dziecko marzy jednak o kuchni z prawdziwego zdarzenia, mamy do wyboru dwie możliwości: kuchnie drewniane oraz kuchnie z plastiku.

W przypadku kuchni dla dzieci z drewna niewątpliwą zaletą jest naturalność tworzywa, z którego jest wykonana oraz solidność. Minusem tego rodzaju kuchni jest jej waga oraz wyższa cena.

W przypadku kuchni dla dzieci z tworzywa sztucznego, z pewnością na ich korzyść przemawia cena, a także to, że jest lżejsza i łatwiejsza do złożenia. Plastikowe kuchnie dla dzieci mają także większy wybór kolorów, wzorów i wyposażenia, są jednak mniej trwałe, niż kuchnie dla dzieci z drewna,

Przy wyborze zabawek dla dzieci warto kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami dotyczącymi m.in. wielkości danej zabawki - na rynku znajdziemy zarówno niewielkie kuchnie dla dzieci jak również kuchnie ogromne, które mogą zająć dużą część pokoju dziecka.

Warto zwrócić uwagę także na cenę oraz wyposażenie zabawki, a także oczywiście na jakość jej wykonania.

5. Dlaczego warto podarować dziecku zabawkową kuchnię?

Aby przygotować dziecko do dorosłego życia, często angażujemy je do poważniejszych zajęć, takich jak np. wspólne gotowanie. Jest to dobry sposób na połączenie obowiązków domowych ze wspólnym spędzaniem czasu i stymulowanie jego rozwoju.

Nie zawsze jednak mamy czas i możliwości, aby spędzać w kuchni z dzieckiem długie godziny. Podarowanie dziecku zabawkowej kuchni pomoże nauczyć malucha obchodzenia się z zastawą i palnikami w bezpieczny i przyjazny sposób.

Dzieci mają dużą satysfakcję z wszelkiego rodzaju zabaw organizowanych przy kuchni. Takie zabawy uruchamiają kreatywność oraz poczucie własnej sprawczości. Poprzez naśladowanie dorosłych i wymyślanie dań rozwijają swoją wyobraźnię, świetnie się przy tym bawiąc.

W przypadku zabawkowej kuchni nie ma znaczenia ani płeć, ani wiek - zabawka ta może sprawiać radość każdemu, nawet dorosłym.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze