Trwa ładowanie...

Kredki dla rocznego dziecka - jakie wybrać?

 Ewa Rosiecka
06.04.2023 20:46
Kredki dla rocznego dziecka powinny być przede wszystkim bezpieczne
Kredki dla rocznego dziecka powinny być przede wszystkim bezpieczne (Adobe Stock)

Kredki dla rocznego dziecka? Mogłoby się wydawać, że taki maluch nie będzie umiał z nich korzystać, jednak nic bardziej mylnego. Tworzenie rysunków można zaproponować nawet niemowlęciu, ważne jedynie, aby dobrać dla niego odpowiednie kredki. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kredek dla tak małego dziecka?

spis treści

1. Pierwsze kredki w życiu dziecka

Rysowanie stanowi ważny element w rozwoju każdego dziecka. Korzyści jest mnóstwo - m.in. rysowanie świetnie rozwija kreatywność i wyobraźnię, a także stanowi ważną część treningu tzw. motoryki małej.

W pewnym okresie swojego życia maluch będzie chętnie chwytał wszystko, co znajdzie się w zasięgu swoich rąk. Wtedy też najprawdopodobniej odkryje również, że niektóre przedmioty pozostawiają po sobie ślady.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Najlepszy moment na rozpoczęcia rysowania z dzieckiem jest wtedy, gdy dziecko samo wyrazi zainteresowanie tą czynnością. Może to nastąpić już nawet w okolicach 10. miesiąca życia.

Dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, zwykle są już bardzo zainteresowane zajęciami plastycznymi - kolorowe barwy przyciągają uwagę maluchów. Wtedy właśnie rodzice zastanawiają się, jakie kredki kupić swojemu dziecku, aby mogło bezpiecznie i radośnie rozwijać swój talent.

Malowanie farbami
Malowanie farbami

Znajomość kolorów i umiejętność ich rozpoznawania nie jest wrodzona. Maluszki muszą się tego nauczyć.

zobacz galerię

2. O czym musimy pamiętać, kupując pierwsze kredki dla dziecka?

Podczas zakupu pierwszych kredek dla dziecka warto mieć na uwadze, że najmłodsze dzieci chwytają przedmioty całą rączką. Przy rysowaniu także nie zginają ręki w łokciu - ruchy wykonują, posługując się tylko stawem barkowym.

Dopiero później zaczynają angażować do pracy całą rękę, a około drugich urodzin - palce i nadgarstki. Dlatego też bardzo ważne jest, aby pierwsze kredki dobrze leżały w dłoni dziecka.

Pierwsze kredki powinny być wygodne i bezpieczne, posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty potwierdzające ich bezpieczeństwo. Jak wiadomo, najmłodsze dzieci poznają świat przy pomocy smaku, można przypuszczać zatem, że kredki również wylądują w małej buzi. Koniecznie należy się upewnić, że nawet po ich zjedzeniu dziecku nie stanie się krzywda.

Najodpowiedniejsze będą przybory do rysowania wykonane z naturalnych materiałów jak np. wosk.

3. Co zaproponować dziecku zamiast kredek?

Oprócz kredek możemy zaproponować dziecku również bezpieczne pisaki, przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Maluchy je uwielbiają, ponieważ nie trzeba mocno ich naciskać, aby zostawiły ślad.

Kształt pisaka powinien zapobiegać jego połknięciu. Najlepiej, gdy zawiera też zmywalne barwniki.

Dobrym pomysłem są także farbki do malowania palcami, które zapewniają dziecku dużą swobodę. Pamiętajmy jednak, że tego rodzaju przybory nie kształtują umiejętności manualnych tak, jak zwykłe kredki lub pisaki.

4. Dlaczego warto rysować z dzieckiem?

Chociaż rysowanie w przypadku najmłodszych dzieci to bardzo prosta zabawa, pamiętajmy, że czynność ta ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka.

Im wcześniej dziecko zacznie rysować, tym szybciej opanuje inne umiejętności manualne, jak np. pisanie, trzymanie sztućców. Maluchy, które dużo rysują od najmłodszych lat, chętniej uczą się pisania literek w szkole.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze