Trwa ładowanie...

Kiedy zacząć uczyć dziecko jeść sztućcami?

Rodzice niemowląt z utęsknieniem czekają na moment, w którym dziecko zacznie samo karmić się łyżeczką. Niektórzy mają po cichu nadzieję, że ich malec przejdzie niepostrzeżenie od karmienia piersią lub butelką z mlekiem modyfikowanym do eleganckiego posługiwania się sztućcami. Zapominają, że czynności, które są z ich punktu widzenia banalnie proste, dziecko musi sobie przyswoić, a nauka zajmuje nierzadko długie godziny...

Zobacz film: "BLW - kontrowersyjna metoda karmienia dzieci"

spis treści

1. Jedzenie rękoma – czy to dobry pomysł?

Część rodziców ma wątpliwości, czy pozwolenie niemowlęciu na jedzenie palcami ma jakiekolwiek uzasadnienie. Chwytanie pokarmu palcami ma na pozór niewiele wspólnego z trzymaniem w dłoni sztućców, a mogłoby – zdaniem niektórych – utrwalić złe nawyki u malca. Czy mają rację? Bynajmniej. Najwyższy czas uświadomić sobie, że jedzenie palcami nie szkodzi dzieciom, a nawet jest wręcz pożądane, ponieważ stanowi ważny element w rozwoju funkcji motorycznych u brzdąców. Rodzice nie muszą obawiać się, że dziecko, które nauczy się jeść palcami, nie będzie chciało wziąć do ręki sztućców – maluchy chętnie zdobywają przydatne im umiejętności, a każda z nich jest wstępem do kolejnej, bardziej złożonej i wymagającej. Jeśli niemowlę nauczy się chwytać w drobne rączki kawałki pokarmu, z pewnością będzie próbowało trafić nimi do swoich ust. Każda kolejna próba będzie przynosiła coraz lepsze efekty, dzięki czemu po pewnym czasie, gdy przyswoi sobie umiejętność trzymania łyżeczki i nabierania nią pokarmu, dziecko będzie potrafiło nakarmić samo siebie łyżeczką pełną jedzenia.

2. Kiedy dać niemowlęciu pierwszą łyżeczkę?

Każde dziecko jest inne i nie sposób jednoznacznie określić, w jakim wieku malec powinien dostać swoje pierwsze sztućce. Niektóre dzieci wykazują zainteresowanie łyżeczkami i wszystkim, co jest związane z jedzeniem, bardzo wcześnie. Inne potrzebują czasu, by dojrzeć do nauki samodzielnego jedzenia – nie warto wciskać im plastikowych łyżeczek na siłę, lepiej poczekać kilka dni lub tygodni, aż brzdąc sam wykaże chęć naśladowania rodzica.

Pierwszą łyżeczkę – na wszelki wypadek – warto kupić tuż przed rozpoczęciem rozszerzania diety niemowlęcia. Sztuciec można położyć na stole, tuż przed dzieckiem, i pozwolić malcowi na zabawę nim. Pamiętajmy, że dzieci szybko kojarzą fakty – jeśli kolorowa łyżeczka, którą rodzic podaje mu pyszne jedzenie, wygląda tak samo jak sztuciec, który znajduje się w zasięgu rąk, prędzej czy później maluch będzie próbował posługiwać się nim w sposób, który podpatrzył u rodzica.

Pierwsze sztućce dziecka powinny być lekkie i kolorowe, by przyciągały wzrok malca i wywoływały w nim pozytywne skojarzenia. Jeśli łyżeczki mają miękki i poręczny uchwyt, a ich wygląd zachęca do zabawy, nauka samodzielnego jedzenia staje się czystą przyjemnością.

Pierwsze miesiące życia dziecka to czas, w którym jest ono całkowicie zależne od swoich rodziców. Stopniowo maluch będzie zyskiwał coraz więcej samodzielności, ale także będzie wtedy potrzebował wsparcia najbliższych mu osób.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.