Trwa ładowanie...

Antyperspirant dla dzieci. Od jakiego wieku, jak właściwie go używać?

Wielu rodziców zastanawia się, w jakim wieku dziecko powinno zacząć używać antyperspirantu. Mówi się, że środek ten powinien zacząć być używany, gdy u dziecka nastąpi aktywacji gruczołów potowych. Niektórzy specjaliści uważają jednak, że należy poczekać, aż gruczoły te bardziej się rozwiną i ukształtują. Od kiedy można stosować antyperspirant? Czym różni się antyperspirant od dezodorantu? Jaki antyperspirant wybrać dla dziecka? Sprawdź!

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. Czym różni się antyperspirant od dezodorantu?

Mówiąc antyperspirant i dezodorant, mamy na myśli zwykle to samo, jednak środki te różnią się od siebie. Antyperspirant charakteryzuje się dłuższym i silniejszym działaniem niż dezodorant, który jest delikatniejszy dla skóry.

Antyperspirant nazywany jest blokerem potu, dzięki czemu nasze pachy są suche i nie dokucza nam nieprzyjemny zapach. Kosmetyk utrzymuje się na skórze dość długo, a jego usunięcie jest możliwe tylko podczas kąpieli. Dezodorant służy jedynie do maskowania brzydkiego zapachu i działa zdecydowanie krócej od antyperspirantu.

Z uwagi na właściwości, dla młodszych dzieci, borykających się z problemem nadmiernej potliwości, dużo lepszą opcją będzie dezodorant. Młodzież może zacząć używać antyperspirantów, ponieważ w okresie dojrzewania uaktywniają się gruczoły potowe i mogą pojawić się problemy z nieprzyjemnym zapachem spod pach.

2. Antyperspirant - od jakiego wieku?

Od kiedy można stosować antyperspirant? Najwcześniej, gdy uaktywnią się gruczoły potowe, a nasza pociecha zacznie mieć problemy z nadmiernym poceniem się. Gdy zaobserwujemy nasilenie się pocenia u dziecka, warto zacząć kupować mu antyperspiranty.

Warto pamiętać, że obecnie dojrzewanie rozpoczyna się wcześniej, niż jeszcze kilkanaście lat temu, dlatego też nie powinniśmy się przejmować, jeśli nasz nastolatek będzie potrzebował wcześniej niż przewidywaliśmy mocniejszego środka.

3. Jaki antyperspirant wybrać dla dziecka?

O czym warto pamiętać przy zakupie antyperspirantu dla dziecka? Przede wszystkim tego typu produkty najlepiej kupować w aptece - w razie wątpliwości możemy wtedy skonsultować nasz wybór z farmaceutą.

Pamiętajmy, aby sprawdzić, czy dany antyperspirant jest odpowiedni dla dzieci i młodzieży. Kosmetyki do pielęgnacji skóry dzieci powinny być bezzapachowe. Warto także wziąć pod uwagę ekologiczne i naturalne serie kosmetyków, których działanie będzie delikatniejsze i zdrowsze dla skóry dziecka.

Na początek dobrze jest zdecydować się na antyperspirant w kulce lub w żelu, unikając aerozoli zawierających alkohol, które mogłyby wywołać alergię.

4. Jak właściwie używać antyperspirantu?

Gdy już kupimy dziecku antyperspirant, powinniśmy go poinstruować, w jaki sposób właściwie używać tego produktu. Jest to niezwykle ważne, aby antyperspirant był skuteczny.

Oto 5 złotych zasad:

  • antyperspirant najlepiej aplikować przed snem - nocą aktywność gruczołów potowych jest niska - produkt zdąży się wchłonąć, aby dać lepsze efekty stosowania; rano można powtórzyć aplikację lub użyć dezodorantu;
  • produkt ten powinien być nakładany na suchą skórę, dlatego też po kąpieli w pierwszej kolejności należy dokładnie osuszyć skórę i odczekać jakiś czas, by środek dobrze się wchłonął;
  • nie musimy nakładać kilku warstw antyperspirantu, już dwie zapewnią optymalną ochronę przed nadmiernym poceniem;
  • jeśli skóra pod pachami jest delikatna i skłonna do podrażnień, warto postawić na kosmetyk, który zawiera dodatkowo substancje pielęgnujące oraz łagodzące.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.