Trwa ładowanie...

Andrzej– imię. Pochodzenie, znaczenie, imieniny, znane osoby

Andrzej– imię. Pochodzenie, znaczenie, imieniny, znane osoby
Andrzej– imię. Pochodzenie, znaczenie, imieniny, znane osoby

1. Imieniny

Andrzej imieniny obchodzi 6 stycznia, 19 stycznia, 26 stycznia, 2 lutego, 4 lutego, 12 kwietnia, 27 kwietnia, 13 maja, 15 maja, 16 maja (dzień śmierci św. Andrzeja Boboli), 17 maja, 25 maja, 29 maja, 30 maja, 3 czerwca, 4 lipca, 12 lipca, 13 lipca, 16 lipca, 21 lipca, 4 sierpnia, 19 sierpnia, 29 sierpnia, 20 września, 23 września, 17 października, 20 października, 1 listopada, 10 listopada, 24 listopada, 28 listopada, 30 listopada i 10 grudnia Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Andrzeja jest 30 listopada (dzień narodzin św. Andrzeja Boboli).

2. Andrzej - zdrobnienia

Najpopularniejszymi zdrobnieniami są: Andrusio, Andrusza, Andruszek, Andruś, Andrzejeczek, Andrzejek, Andrzejuś, Andrzuś, Andrzy, Andy, Andzik, Andżo, Andżunio, Aniś, Antos, Anuś, Jędrek, Jędruś, Jędrula, Jędry.

3. Andrzej - pochodzenie i znaczenie

Jest to imię męskie pochodzenia greckiego. Pochodzi od słowa aner czyli "człowiek, mężczyzna", ale można też tłumaczyć je jako "dzielny, mężny".

4. Andrzej - odpowiedniki w różnych językach

 • angielski - Andrew
 • czeski - Andrej
 • fiński - Antero
 • hiszpański - Andrés
 • niemiecki - Andreas
 • portugalski - André
 • węgierski - András
 • włoski - Andrea.

5. Andrzej - znane osoby o tym imieniu

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"
 • Andrzej Apostoł: jeden z dwunastu apostołów, rodzony brat św. Piotra, męczennik, święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, ormiańskiego, koptyjskiego i prawosławnego
 • Andrzej Bobola: polski duchowny katolicki żyjący w XVI-XVII w., jezuita, misjonarz, kaznodzieja, męczennik, święty Kościoła katolickiego, jeden z patronów Polski
 • Andre Agassi - amerykański tenisista
 • Anders Celsjusz - twórca skali temperatur
 • André Citroën - francuski inżynier i przedsiębiorca, założyciel fabryki samochodów, których marka nosi jego nazwisko
 • Andrzej Czajkowski - polski kompozytor
 • Andrew Fletcher - angielski muzyk, współtwórca grupy Depeche Mode
 • Andrzej Sapkowski: polski pisarz, twórca sagi o Wiedźminie
 • Andrzej Seweryn: polski aktor Andrij Szewczenko - piłkarz ukraiński
 • Andrzej Wajda: polski reżyser, zdobywca Oscara
 • Andy Warhol - amerykański artysta, najbardziej znany przedstawiciel pop-artu.

6. Andrzej - numerologia

Liczba imienia Andrzej wynosi 6.

6.1. Główne cechy charakteru

Numerologiczna Szóstka posiada wielką umiejętność budowania głębokich relacji z otoczeniem. Typowa Szóstka to urodzony dyplomata i negocjator, szczególnie ceniona jest jej zdolność współdziałania z innymi. Widoczne jest również oddanie rodzinie i bliskim. Szóstka stworzona została przede wszystkim do życia rodzinnego! Osoba nosząca imię odpowiadające numerologicznej 6 jest realistą i romantykiem w jednym. Optymizm i pogoda ducha nigdy nie opuszczają Szóstek. Liczba imienia 6 niesie z sobą szlachetność i bezinteresowne oddanie sprawie.

6.2. Zawody

Wykorzystujące zdobyte doświadczenie życiowe. Szóstka doskonale realizuje się w firmach rodzinnych oraz w zawodach, gdzie konieczny jest kontakt z ludźmi.

6.3. Żywioły

Natura numerologicznej Szóstki odpowiada sile połączonych żywiołów wody i powietrza. To połączenie dwóch odmiennych emanacji. Woda dzięki powietrzu zachowuje swą świeżość. Powietrze lekkie i ulotne nasycone wodą daje ożywczą bryzę. Podgrzana woda przechodzi w stan lotny i unosi się w powietrzu. Otrzymując inny stan skupienia zwiększa elastyczność.

6.4. Planety

Planetarnie łączy się Szóstka z wpływem Księżyca i Jowisza. Księżyc silnie podkreśla sferę uczuć i wrażliwości. Jowisz wprowadza łagodność i wyrozumiałość. Wspólnie Księżyc i Jowisz tworzą niezwykle korzystne połączenie, które przynosi w życiu szczęście.

6.5. Pory roku

Lato i zima.

6.6. Miesiące

Czerwiec, listopad.

6.7. Dni pomyślne

Poniedziałek i czwartek.

6.8. Daty szczęśliwe

Daty szczęśliwe dla liczby imienia 6 to te, które po redukcji numerologicznej dadzą 2 lub 6. Jak przeprowadzić redukcję numerologiczną? Przykładowe wykonania redukcji kilku liczb. Liczba 19. 1+9=10. 1+0=1. Kolejny przykład dotyczy liczby 11. 1+1=2. Następny przykład dla redukcji liczby 23. 2+3=5 itp.

6.9. Metale

Srebro, miedź.

6.10. Kamienie

Kamień księżycowy, malachit.

6.11. Kolory

Szaroniebieski i srebrny.

6.12. Tonacja

Ton c.

6.13. Amulety roślinne

Czartwa pospolita, tarnina, powój polny.

6.14. Drzewa

Figowiec, wiąz.

6.15. Zwierzęcy przewodnicy

Pies, konik morski, daniel.

6.16. Runy ochronne

Berkanan, odala.

6.17. Zapachy

Subtelne i egzotyczne np.: lotos, jaśmin, eukaliptus.

6.18. Miejsca istotne

Zabytki, dom rodzinny, ziemia ojczysta, przedszkola i szkoły, stołówki, archiwa.

6.19. Pomyślny kierunek

Północ.

6.20. Życie rodzinne

Szóstka to wibracja, która jak żadna inna liczba posiada doskonałe predyspozycje do założenia rodziny. Numerologiczna szóstka bez rodziny więdnie. Rodzina jest motorem jej działania i rezerwuarem sił.

6.21. Rozwój

Istotny okres dla Szóstki wypada pomiędzy 30. i 45. rokiem życia.

6.22. Dopasowanie imion

Imię Andrzej współgra z innymi imionami, których liczba wynosi 2 lub 5. Spokojna, nieco powtarzalna i solidna Dwójka da oparcie szukającej ciepła rodzinnego Szóstce. Piątka z doskonałym wyczuciem niuansów doceni wartość Szóstki.

6.23. Znak zodiaku

Imię Andrzej jest idealne dla urodzonych w znaku Byka, Raka i Skorpiona. Znaki te obdarzają cechami takimi jak umiłowanie spokoju, podkreślenie silnych związków z bliskimi i z rodziną. Ponadto współgrają z dobrze rozwinięta zmysłowością, wrażliwością i intuicją imienia Andrzej.

7. Andrzej - dziecko

Osoby noszące imię Andrzej w dzieciństwie są silnie zżyte z rodziną. Liczy się nie tylko rodzina, ale i wartości, które ona z sobą niesie. Domator ; to sformułowanie trafnie opisuje typ usposobienia oraz widoczne upodobania. Osoby o tym imieniu w młodości chętnie przebywają w dobrze znanych miejscach. Źle natomiast znoszą samotność. W młodości szukają towarzystwa mądrych osób, lecz uczucia grają pierwszorzędną rolę.

W jaki sposób wybrać imię dla dziecka? Sprawdź te materiały:

8. Andrzej - schyłek życia i starość

Schyłek życia osoby o imieniu Andrzej będzie pogodny i spędzony w rodzinnym gronie. Troskliwa opieka i poczucie bezpieczeństwa jest normą w tym przypadku. Pojawiają się tendencje opiekuńcze i zajęcie innymi, również często zwierzętami. Widoczne jest dobre porozumienie z otoczeniem i zgoda z samym sobą.

Poznaj znaczenie podobnych imion:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze