Trwa ładowanie...

Temperatura w pokoju niemowlaka

Avatar placeholder
14.03.2017 21:04
Temperatura w pokoju niemowlaka
Temperatura w pokoju niemowlaka

Temperatura w pokoju niemowlaka w dzień powinna wynosić około 20-22 stopni Celsjusza, a w nocy o 2 stopnie mniej, ale nie poniżej 18°C. Kiedy w rodzinie pojawia się noworodek, nie gaśnie dyskusja na temat tego, jaka powinna być temperatura w domu. Ciocie, babcie i dziadkowie prześcigają się w sugestiach typu: „Zamknij okno!”, „Czemu tak się wietrzysz? Przeziębisz maluszka”, „Przykryj go kocykiem”, „Odkręć kaloryfer” itp. Młoda mama często gubi się w „złotych radach” i nie wie, co ma robić. Jak zadbać o to, by w mieszkaniu była odpowiednia temperatura dla maluszka?

1. Ciepło vs. zimno

Dbałość o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pokoju maluszka wynika z faktu, że niemowlęta mają zbyt mało tkanki tłuszczowej, która mogłaby ich chronić przez zimnem. Poza tym, niedojrzały system termoregulacjinie potrafi zareagować w postaci dreszczy czy stroszenia włosków, jak dzieje się to u dorosłych, by zminimalizować utratę ciepła i nie zmarznąć. Niedoskonałość termoregulacji u noworodków skutkuje tym, że dzieci zarówno bardzo szybko marzną, jak i przegrzewają się. Niejeden bobas płacze podczas przewijania z powodu uczucia chłodu. Jaka temperatura jest najlepsza dla małego szkraba?

W ciągu dnia w pokoju malca powinna panować temperatura około 22°C, natomiast w nocy powinno być troszkę chłodniej, ale nie mniej niż 18°C. Gdy jest za ciepło, powietrze staje się strasznie suche, co może powodować wysuszanie śluzówek dróg oddechowych i sprzyjać rozwojowi różnego rodzaju infekcji. Pamiętaj, by oprócz utrzymywania stałej temperatury w pokoju dziecka, zadbać o wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa maluch. Na czas wietrzenia maluszka trzeba przenieść do innego pokoju albo ciepło okryć. Śpiącemu noworodkowi w nocy zakładaj na główkę czapeczkę, gdyż przez głowę następują duże straty ciepła. Warto też monitorować, czy dziecko budzi się z zimnym, czy raczej z rozgrzanym karkiem i wilgotną główką. A jaka temperatura powinna być w pokoju w czasie kąpania brzdąca?

Zobacz film: "Jak pozbyć się ciemieniuchy?"

Zobacz także:

Woda w wanience powinna mieć około 35-37°C. Lepiej nie sprawdzać temperatury przez zanurzenie łokcia w wodzie – wrażenia ciepła są subiektywne dla każdego człowieka. Lepiej użyć termometru kąpielowego. Temperatura pomieszczenia, w którym odbywa się toaleta szkraba, powinna wynosić 23-25°C. Maluszka nie wolno kąpać przy włączonym wentylatorze ani otwartym oknie i nie można pozwalać na harce na golasa po kąpieli. Łatwo wówczas o przeziębienie. Na golasa maluszek może pobrykać przed kąpielą. Ponadto, nie słuchaj rad życzliwych osób, którzy radzą: „Ubierz go cieplej, bo ma zimne ręce i stópki”, „Nie przegrzewaj go, zacznij hartować”. Po pierwsze, chłodne dłonie i stopy u dziecka to skutek niedojrzałości układu krążenia. Kiedy chcesz sprawdzić, czy dziecku nie jest za zimno lub za gorąco, po prostu dotknij jego karku. Jeśli jest zlany potem, to oznaka, że mu za gorąco. Kiedy jest chłodny, trzeba mu nałożyć dodatkowy kaftanik. Jak wzmacniać odporność dziecka od pierwszych dni jego narodzin? Na początku wystarczy codzienne wietrzenie pokoju, spacery i dbałość o to, by nie przegrzać maluszka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze