Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Refluks u noworodka

Avatar placeholder
23.03.2017 10:46
Refluks u noworodka
Refluks u noworodka

Stan zdrowia dziecka jest priorytetem dla każdego rodzica. Niestety, choroby i dolegliwości są nieodłącznym elementem życia noworodków i niemowląt, które nie mają jeszcze dojrzałego układu immunologicznego. Jedną z typowych przypadłości u dzieci jest refluks. W przypadku noworodków i nieco starszych niemowląt zaobserwowanie objawów refluksu jest dość trudne, nawet dla mam. Jakie symptomy u noworodka wskazują na tę chorobę? Jak pomóc noworodkowi dotkniętemu refluksem?

1. Objawy refluksu u noworodków

Refluks żołądkowo-przełykowy ma miejsce, gdy zwieracz dolnej części przełyku nie domyka się, przez co treść żołądka cofa się do przełyku. Płynna mieszanka kwasu oraz pepsyny może bardzo podrażniać ścianki przełyku, wywołując stan zapalny, a nawet uszkodzenie. Oprócz pepsyny – enzymu, który rozpoczyna trawienie białek w żołądku – może pojawić się również żółć cofająca się z dwunastnicy. Jednak to właśnie kwas jest najbardziej groźny, ponieważ może wyżerać wyściółkę przełyku.

Refluks pojawia się najczęściej nie u noworodków, ale u niemowląt w wieku 6-8 miesięcy. Odpowiednio wczesne wykrycie tej przypadłości jest ogromnie ważne, gdyż pozwala szybko rozpocząć leczenie dziecka. Niestety, wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, iż ich niemowlak zmaga się z refluksem. Lekarze zalecają, by zwrócić uwagę na: problemy z połykaniem, trudności z karmieniem, spożywanie tylko małej porcji pokarmu oraz ulewanie podczas odbijania. Jeśli u twojego dziecka występują wyżej wymienione symptomy, koniecznie skonsultuj się z pediatrą. Co prawda refluks u noworodków powinien ustąpić samoistnie wraz z upływem czasu, ale dolegliwości związane z tą przypadłością mogą dać się dziecku i jego rodzicom we znaki. Próg bólu u noworodków i niemowląt jest stosunkowo niski, dlatego dolegliwości wywołane refluksem powodują u nich uporczywy płacz. Na szczęście istnieją sposoby na pomoc dzieciom zmagającym się z tą przypadłością.

2. Jak pomóc dziecku z refluksem?

Zobacz film: "Biały szum trzykrotnie skraca czas potrzebny niemowlęciu do zaśnięcia"

Jeśli twój noworodek ma problem z refluksem, najlepsze co możesz zrobić, to karmić go piersią. Mleko matki to najbardziej wartościowy pod względem odżywczym pokarm, jaki może otrzymać tak małe dziecko. Mleko z piersi zmniejsza ryzyko wystąpienia kwasowości u dziecka. Ponadto dzięki karmieniu piersią można nawiązać z dzieckiem prawdziwie silną więź. W przypadku noworodków z refluksem zaleca się karmienie dziecka małymi ilościami pokarmu w określonych odstępach czasu. W ten sposób układ trawienny dziecka nie jest pod dużym naciskiem i wydziela się mniej kwasu. Po posiłku należy zadbać o to, by noworodkowi się odbiło. W ten sposób dochodzi do usunięcia kwasu z żołądka dziecka i zmniejszenia ryzyka cofnięcia się kwasu do przełyku.

Według danych szacunkowych niemal połowa noworodków i aż 85% wcześniaków przychodzi na świat z refluksem. Większość dzieci wyrasta z refluksu jeszcze przed pierwszymi urodzinami. Refluks żołądkowo-przełykowy jest więc bardzo częstą przypadłością u niemowląt, ale rzadko utrzymuje się u dzieci powyżej drugiego roku życia. Mimo to warto wcześnie go zdiagnozować i pomóc dziecku w złagodzeniu objawów refluksu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze