Trwa ładowanie...

Prawidłowa temperatura u noworodka i niemowlęcia

Prawidłowa temperatura u noworodka
Prawidłowa temperatura u noworodka (GettyImages)

Jaka jest prawidłowa temperatura ciała noworodka? Wiadomo, że właściwa temperatura u dorosłego człowieka to 36,6ºC. Jednak u noworodków i małych niemowląt tak nie jest. System termoregulacji ciała u noworodka jest jeszcze nie w pełni dojrzały, dlatego możesz zauważyć u maluszka spore wahania temperatury w ciągu dnia. Nie powinno cię to dziwić. Noworodek może mieć niską temperaturę rano, po przebudzeniu, a podwyższoną – wieczorem. To całkiem normalne u tak małych dzieci. Ich temperatura ciała zależna jest też bardziej niż u dorosłych od temperatury otoczenia. Zadbaj zatem o odpowiednie nagrzewanie pokoju dziecka, ale bez przesady.

spis treści

1. Mierzenie temperatury u noworodka

Normalna temperatura u dorosłego człowieka waha się między 36,6ºC a 37,2ºC. U noworodków jest całkiem inaczej. Prawidłowa temperatura u noworodka obejmuje przedział od 35ºC do 38ºC i jest uzależniona od sposobu pomiaru ciepłoty ciała. Wyróżnia się następujące sposoby mierzenia temperatury ciała:

  • mierzenie temperatury ciała w odbycie;
  • mierzenie temperatury ciała w ustach;
  • mierzenie temperatury ciała w uchu;
  • mierzenie temperatury ciała pod pachą;
  • mierzenie temperatury ciała **na czole".
Zobacz film: "Najlepsze prezenty dla nowo narodzonego dziecka i rodziców"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem: Pomiar temperatury dziecka elektronicznym termometrem - odpowiada lek. Tomasz Budlewski Pomiar temperatury rektalny u noworodka - odpowiada lek. Izabela Ławnicka * Temperatura powyżej 37 stopni u 2-miesięcznego niemowlęcia - odpowiada lek. Marta Gryszkiewicz Wszystkie odpowiedzi lekarzy

U noworodków wyklucza się mierzenie temperatury w ustach i mierzenie temperatury pod pachą – z uwagi na niebezpieczeństwo i niedokładne wyniki pomiarów.

W przypadku noworodków i małych niemowląt najlepsze rozwiązanie to mierzenie temperatury przez odbyt lub ucho. Temperatura mierzona w odbycie powinna wynosić 36,6ºC-38,5ºC.

Jeśli mierzysz maluchowi temperaturę przez odbyt, zawsze odejmij pół stopnia, czyli pięć kresek. Wtedy otrzymasz prawidłowy wynik pomiaru. Temperatura mierzona w uchu powinna wynosić 35,7ºC-38ºC.

Najwygodniejsze są termometry przykładane do ucha, które natychmiast pokazują wynik – elektroniczne lub cyfrowe. Temperatury w uchu nie mierz, gdy malec ma zapalenie ucha środkowego.

Najpopularnieszym rozwiązaniem jest mierzenie temperatury noworodka na czole elektronicznym termometrem na podczerwień. Pomiar nie jest dla dziecka stresujący, choć może nie być bardzo dokładny.

Temperatura ciała u noworodka jest uzależniona od pory dnia. Rano jest zazwyczaj niższa, a wieczorem trochę wzrasta. Temperatura u tak małego człowieczka może też rosnąć, gdy np. dziecko się spłacze lub gdy intensywnie ssie pierś.

Najlepiej co jakiś czas kontrolować ciepłotę ciała maluszka. Jeśli jednak termometr nie przekracza 38ºC, to wtedy nie ma powodów do niepokoju.

Zobacz także:

2. Gorączka u noworodka

Temperatura ciała do 38ºC u noworodka nie jest powodem do paniki. Dziecko należy uważnie obserwować, a przy 38,5ºC można podać środek przeciwgorączkowy – wyłącznie na bazie paracetamolu.

Leki zawierające w swoim składzie ibuprofen można podawać najwcześniej od szóstego miesiąca życia dziecka. Jeśli maluszek gorączkuje, a przy tym kaszle, ma katar, ciągle płacze, nie chce jeść, jest osłabione i obniża się jego napięcie mięśniowe, należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do lekarza.

Rosnąca temperatura ciała u noworodka dla rodziców jest dużym stresem. Gorączka może oznaczać, że organizm broni się przed chorobą.

Przy wysokiej temperaturze ciała mechanizmy immunologiczne, polegające na wytwarzaniu przeciwciał, rosną. Zwiększa się też ukrwienie tkanek, dzięki czemu przeciwciała szybciej docierają do miejsca infekcji. Gorączka jest więc mądrym sposobem obrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Jak rozpoznać gorączkę u noworodka? Maluszek jest niespokojny albo zbyt senny, bierny. Może mieć rozpalone policzki i przyspieszony oddech. Jego śluzówki są suche, spojówki załzawione, ciemiączko jakby faluje (uwypukla się i opada).

Jeśli temperatura noworodka nie przekracza 38ºC, mówi się o tzw. stanie podgorączkowym, który nie wymaga stosowania leków na obniżenie temperatury.

Gorączka nie zawsze oznacza, że dziecko choruje. Ciepłota ciała rośnie bowiem także w efekcie wysiłku fizycznego, przegrzania (upalne dni w lecie, zbyt mocne ogrzewanie mieszkania, za ciepłe ubranie dziecka), płaczu, silnych emocji, szczepienia, alergii.

Wysoka gorączka u noworodka to 39,5ºC. Wymaga ona niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Należy szybko zacząć ją zbijać, ponieważ noworodki mają niedojrzały układ termoregulacyjny i wysoka temperatura ciała obciąża serce, nerki, może doprowadzić do odwodnienia, drgawek i utraty przytomności.

Podczas gorączki u noworodka często przystawiaj maluszka do piersi lub podawaj mu czystą, przegotowaną wodę w butelce. Możesz również przykładać do czółka chłodne okłady, które chronią mózg dziecka.

W przypadku temperatury u niemowlaka o gorączce możemy mówić, gdy termometr pokazuje 38 -38,5 ºC i zwykle oznacza ona infekcję wirusową lub bakteryjną. Konieczne jest w tym przypadku również obniżenie temperatury ciała dziecka za pomocą odpowiednio dobranych leków.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze