38 tydzień ciąży

Od początku trzydziestego ósmego tygodnia ciążę określa się jako donoszoną. Teraz pozostaje tylko czekać, aż rozwinie się akcja porodowa. Pod koniec tego tygodnia dziecko waży ponad 3100 gramów, choć na tym etapie indywidualne różnice mogą być już bardzo duże. Masa dziecka zależy od wielu czynników, między innymi od skłonności genetycznych wyrażonych we wzroście rodziców. Jeśli dziecko nie jest wcześniakiem, jest dobrze rozwinięte i donoszone, to jego ewentualna niska masa nie będzie miała negatywnego wpływu na dalszy rozwój i zdrowie.

Spis treści:
 1. 1. Rozwój dziecka w 38 tygodniu
 2. 2. Dolegliwości ciążowe w 38 tygodniu
 3. 3. Wybór szpitala

1. Rozwój dziecka w 38 tygodniu

W trzydziestym ósmym tygodniu zdecydowana większość dzieci jest już w pełni rozwinięta. Dzieci wyglądają już zupełnie jak noworodki i są w pełni gotowe do życia poza organizmem mamy. W dalszym życiu płodowym dziecko oczywiście będzie się dalej rozwijać, rosnąć i przybierać na wadze, jednak równie dobrze może wykonywać te czynności samodzielnie, odżywiając się mlekiem mamy, a nie za pośrednictwem pępowiny.

Obecnie ilość płynu owodniowego zaczyna się powoli zmniejszać, a dziecko nadal przybiera na wadze, w efekcie ma ono coraz mniej miejsca. Większość dzieci ułożona jest już w pozycji główkowej i z podkurczonymi kończynami, w pozycji embrionalnej, w miarę spokojnie oczekuje przyjścia na świat. Ruchy dziecka nie są już tak znaczne jak kiedyś, gdy miało więcej miejsca, jednak nadal powinno pozostawać aktywne, czym daje znak swojego dobrego samopoczucia.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 38 tygodniu ciąży. Opis skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm) Średnia 5 centyl 95 centyl
CHL 485 449 521
BPD 93 83 103
OFD 116 107 125
HC 336 315 356
AC 324 292 356
FL 71 66 76
Masa (g) 3260 2522 3998

2. Dolegliwości ciążowe w 38 tygodniu

Twój stan w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży nie powinien ulec zmianie od poprzedniego tygodnia. Nadal będziesz mieć trudności z poruszaniem się, częstym chodzeniem do toalety i niewyspaniem. Będziesz też odczuwać silne skurcze Braxtona-Hicksa, które mogą wywołać niejeden fałszywy alarm porodowy. Jeśli zmiana pozycji lub wzięcie ciepłego prysznica nie powodują ustąpienia skurczy i stają się one coraz boleśniejsze wraz z upływem czasu – to znak, że rozpoczyna się poród i pora udać się niezwłocznie do szpitala.

Mniej więcej od tego momentu ciąży twój brzuch powinien przestać się powiększać. Coraz większemu dziecku będzie bowiem towarzyszyć coraz mniejsza ilość wód płodowych, co spowoduje, że macica nie będzie już dalej rosnąć. Sam brzuch nieco opadnie, zostawiając ci więcej przestrzeni pod przeponą, tak by móc wreszcie złapać nieco głębszy oddech.

W trzydziestym ósmym tygodniu często obserwujemy odejście czopu śluzowego. Jest to gęsty śluz, który przez całą ciążę zamykał światło szyjki macicy, chroniąc dziecko przed infekcjami ze świata zewnętrznego. Na tym etapie zostaje on wyrzucony, co objawi się nagłym pojawieniem krwistej wydzieliny. Od odejścia czopu śluzowego do porodu może minąć kilka godzin, a równie dobrze kilka dni, na co nie ma reguły.

Oczekując na poród, z pewnością doświadczysz znacznego powiększenia piersi. Piersi rosną przez całą ciążę, jednak teraz już wyraźnie będą napełniać się pokarmem i robić coraz pełniejsze. Z czasem pokarm zacznie wyciekać, co może oznaczać konieczność używania wkładek higienicznych dla karmiących mam. Zaobserwujesz prawdopodobnie kremową, żółtą wydzielinę – siarę, która posiada nieco inny skład niż późniejsze mleko, dużo przeciwciał i białek, których zadaniem jest wzmocnić dziecko zaraz po porodzie i wspomóc rozwój flory bakteryjnej w jego jelitach.

3. Wybór szpitala

Jeśli jesteś w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży, która przebiega fizjologicznie, możesz się spodziewać rozwiązania w ciągu dwóch-trzech najbliższych tygodni. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to obecnie jest najwyższy czas na wybór szpitala, w którym będziesz chciała rodzić. Sam akt wyboru szpitala polega na przyjechaniu do wybranej jednostki w momencie rozpoczęcia akcji porodowej. Nawet jeśli nie przykładasz żadnej wagi do wyboru placówki, to gdy poczujesz pierwsze bolesne skurcze, musisz wiedzieć, gdzie masz się udać.

Wybór szpitala zazwyczaj ogranicza się do placówek znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie twojego miejsca zamieszkania. Musisz w końcu być w stanie szybko dojechać do szpitala, gdy poród się zacznie. Jeśli w okolicy znajduje się jeden szpital, to wyboru mieć nie będziesz. Zorientuj się, na jakich warunkach odbywają się porody w tym szpitalu, czy możliwy jest poród rodzinny, czy istnieje możliwość wynajęcia osobnej sali dla matki z dzieckiem lub osobistej położnej. Może się okazać, że nie wszystkie usługi będą dostępne, jeśli ich wcześniej nie zarezerwujesz.

W przypadku gdy masz do wyboru więcej niż jeden szpital, wybór może być utrudniony. Zapewne będziesz kierować się miejscem pracy lekarza, który prowadził ciążę – pamiętaj jednak, że porody najczęściej odbywają się w nocy, kiedy obecny jest jedynie lekarz dyżurny i możesz wcale nie spotkać „swojego” lekarza w czasie porodu. Jeśli twój lekarz pracuje w renomowanym szpitalu, gdzie chce rodzić wiele kobiet, możesz się spotkać z sytuacją, że zostaniesz odesłana do innego szpitala z powodu braku miejsc, jeśli poród nie będzie jeszcze w zaawansowanym stadium.

Tabela. Na co zwracać uwagę przy wyborze szpitala.

Czynnik Na co zwracać uwagę
Bezpieczeństwo matki i dziecka
 • Stopień referencyjności szpitala wskazuje pośrednio na kompetencje personelu (im wyższy, tym szpital cieszy się większym prestiżem).
 • Odsetek ciąż kończonych cięciem cesarskim może wskazywać na podejście do tego zagadnienia w danym szpitalu.
Kontrola bólu
 • Czy znieczulenie zewnątrzoponowe jest dostępne i ewentualnie dodatkowo płatne?
Intymność i poczucie bezpieczeństwa
 • Czy istnieje możliwość porodu rodzinnego?
 • Czy można wykupić indywidualną salę dla matki z dzieckiem?
 • Czy istnieje możliwość wynajęcia prywatnej położnej?
 • Czy w danym szpitalu pracuje lekarz, który prowadził ciążę?
Inne
 • Zasięgnij opinii o okolicznych szpitalach wśród rodziny i znajomych.
 • Zwróć uwagę na ewentualne dodatkowe usługi, jak poród w wodzie.

Warto poczytać też fora internetowe czy porozmawiać z koleżankami, które już rodziły. Szpitale często się różnią dość znacznie, co nie znaczy, że są lepsze czy gorsze, a po prostu inne. Cała sztuka polega na wybraniu takiej placówki, która najbardziej odpowiada naszym wyobrażeniom i oczekiwaniom.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

paczanga 9 miesięcy, ciąża 19 odpowiedzi Cesarskie cięcie paczanga:

hej niedawno miałam robione cc i aż sie przeraziłam jak oszacowałam że w moim szpitalu tną połowę kobiet, przynajmniej przez te 4dni mojego pobytu. dziewczyny w sumie każdą to może spotkać wklejajcie fajne-przydatne info o cc .

Artykuły 38 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij