Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Aneta Zwierzchowska

38 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka

38 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka
38 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka (123rf)

Od początku trzydziestego ósmego tygodnia ciąży ciążę określa się jako donoszoną. Teraz pozostaje tylko czekać, aż rozwinie się akcja porodowa. Pod koniec tego tygodnia dziecko waży ponad 3100 gramów, choć na tym etapie indywidualne różnice mogą być już bardzo duże. Masa dziecka zależy od wielu czynników, między innymi od skłonności genetycznych wyrażonych we wzroście rodziców. Jeśli dziecko nie jest wcześniakiem, jest dobrze rozwinięte i donoszone, to jego ewentualna niska masa nie będzie miała negatywnego wpływu na dalszy rozwój i zdrowie.

spis treści

1. 38 tydzień ciąży - rozwój dziecka

Większść dzieci w w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży jest już w pełni rozwinięta. Dzieci wyglądają już zupełnie jak noworodki i są w pełni gotowe do życia poza organizmem mamy. W dalszym życiu płodowym dziecko oczywiście będzie się dalej rozwijać, rosnąć i przybierać na wadze, jednak równie dobrze może wykonywać te czynności samodzielnie, odżywiając się mlekiem mamy, a nie za pośrednictwem pępowiny.

Obecnie ilość płynu owodniowego zaczyna się powoli zmniejszać, a dziecko nadal przybiera na wadze, w efekcie ma ono coraz mniej miejsca. Większość dzieci ułożona jest już w pozycji główkowej i z podkurczonymi kończynami, w pozycji embrionalnej, w miarę spokojnie oczekuje przyjścia na świat. Ruchy dziecka nie są już tak znaczne jak kiedyś, gdy miało więcej miejsca, jednak nadal powinno pozostawać aktywne, czym daje znak swojego dobrego samopoczucia.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 38 tygodniu ciąży. Opis skrótów przedstawionych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL485449521
BPD9383103
OFD116107125
HC336315356
AC324292356
FL716676
Masa (g)326025223998

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. 38 tydzień ciąży - zmiany w organizmie

Twój stan w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży nie powinien ulec zmianie od poprzedniego tygodnia. Nadal będziesz mieć trudności z poruszaniem się, częstym chodzeniem do toalety i niewyspaniem. Będziesz też odczuwać silne skurcze Braxtona-Hicksa, które mogą wywołać niejeden fałszywy alarm porodowy. Jeśli zmiana pozycji lub wzięcie ciepłego prysznica nie powodują ustąpienia skurczy i stają się one coraz boleśniejsze wraz z upływem czasu – to znak, że rozpoczyna się poród i pora udać się niezwłocznie do szpitala.

Mniej więcej od tego momentu ciąży twój brzuch powinien przestać się powiększać. Coraz większemu dziecku będzie bowiem towarzyszyć coraz mniejsza ilość wód płodowych, co spowoduje, że macica nie będzie już dalej rosnąć. Sam brzuch nieco opadnie, zostawiając ci więcej przestrzeni pod przeponą, tak by móc wreszcie złapać nieco głębszy oddech.

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży często obserwujemy odejście czopu śluzowego. Jest to gęsty śluz, który przez całą ciążę zamykał światło szyjki macicy, chroniąc dziecko przed infekcjami ze świata zewnętrznego. Na tym etapie zostaje on wyrzucony, co objawi się nagłym pojawieniem krwistej wydzieliny. Od odejścia czopu śluzowego do porodu może minąć kilka godzin, a równie dobrze kilka dni, na co nie ma reguły.

Oczekując na poród, z pewnością doświadczysz znacznego powiększenia piersi. Piersi rosną przez całą ciążę, jednak teraz już wyraźnie będą napełniać się pokarmem i robić coraz pełniejsze. Z czasem pokarm zacznie wyciekać, co może oznaczać konieczność używania wkładek higienicznych dla karmiących mam. Zaobserwujesz prawdopodobnie kremową, żółtą wydzielinę – siarę, która posiada nieco inny skład niż późniejsze mleko, dużo przeciwciał i białek, których zadaniem jest wzmocnić dziecko zaraz po porodzie i wspomóc rozwój flory bakteryjnej w jego jelitach.

Czego nie może jeść kobieta ciężarna
Czego nie może jeść kobieta ciężarna [10 zdjęć]

Koniec z miękkimi serami. Spożywanie serwów pleśniowych podczas ciąży może być ryzykowne. Sery te wytworzone

zobacz galerię

3. 38 tydzień ciąży - proces ciąży

Jeśli jesteś w trzydziestym ósmym tygodniu ciąży, która przebiega fizjologicznie, możesz się spodziewać rozwiązania w ciągu dwóch-trzech najbliższych tygodni. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, to obecnie jest najwyższy czas na wybór szpitala, w którym będziesz chciała rodzić. Sam akt wyboru szpitala polega na przyjechaniu do wybranej jednostki w momencie rozpoczęcia akcji porodowe*. Nawet jeśli nie przykładasz żadnej wagi do wyboru placówki, to gdy poczujesz pierwsze bolesne skurcze, musisz wiedzieć, gdzie masz się udać.

Wybór szpitala zazwyczaj ogranicza się do placówek znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie twojego miejsca zamieszkania. Musisz w końcu być w stanie szybko dojechać do szpitala, gdy poród się zacznie. Jeśli w okolicy znajduje się jeden szpital, to wyboru mieć nie będziesz. Zorientuj się, na jakich warunkach odbywają się porody w tym szpitalu, czy możliwy jest poród rodzinny, czy istnieje możliwość wynajęcia osobnej sali dla matki z dzieckiem lub osobistej położnej. Może się okazać, że nie wszystkie usługi będą dostępne, jeśli ich wcześniej nie zarezerwujesz.

W przypadku gdy masz do wyboru więcej niż jeden szpital, wybór może być utrudniony. Zapewne będziesz kierować się miejscem pracy lekarza, który prowadził ciążę – pamiętaj jednak, że porody najczęściej odbywają się w nocy, kiedy obecny jest jedynie lekarz dyżurny i możesz wcale nie spotkać „swojego” lekarza w czasie porodu.

W 38 tygodniu ciąży powinnyśmy zacząć zastanawiać się nad szpitalem, w którym przeprowadzony zostanie poród
W 38 tygodniu ciąży powinnyśmy zacząć zastanawiać się nad szpitalem, w którym przeprowadzony zostanie poród (123RF)

Jeśli twój lekarz pracuje w renomowanym szpitalu, gdzie chce rodzić wiele kobiet, możesz się spotkać z sytuacją, że zostaniesz odesłana do innego szpitala z powodu braku miejsc, jeśli poród nie będzie jeszcze w zaawansowanym stadium.

Tabela. Na co zwracać uwagę przy wyborze szpitala.

CzynnikNa co zwracać uwagę
Bezpieczeństwo matki i dzieckaStopień referencyjności szpitala wskazuje pośrednio na kompetencje personelu (im wyższy, tym szpital cieszy się większym prestiżem). Odsetek ciąż kończonych cięciem cesarskim może wskazywać na podejście do tego zagadnienia w danym szpitalu.
Kontrola bóluCzy znieczulenie zewnątrzoponowe jest dostępne i ewentualnie dodatkowo płatne?
Intymność i poczucie bezpieczeństwaCzy istnieje możliwość porodu rodzinnego? Czy można wykupić indywidualną salę dla matki z dzieckiem? Czy istnieje możliwość wynajęcia prywatnej położnej? Czy w danym szpitalu pracuje lekarz, który prowadził ciążę?
InneZasięgnij opinii o okolicznych szpitalach wśród rodziny i znajomych. Zwróć uwagę na ewentualne dodatkowe usługi, jak poród w wodzie.

Warto poczytać też fora internetowe czy porozmawiać z koleżankami, które już rodziły. Szpitale często się różnią dość znacznie, co nie znaczy, że są lepsze czy gorsze, a po prostu inne. Cała sztuka polega na wybraniu takiej placówki, która najbardziej odpowiada naszym wyobrażeniom i oczekiwaniom.

PRZEBIEG CIĄŻY

Zobacz także:

Następny artykuł: 39 tydzień ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze