Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Aneta Zwierzchowska

34 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka

Avatar placeholder
26.03.2021 13:52
34 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka
34 tydzień ciąży - zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka (123rf)

W ciągu trzydziestego czwartego tygodnia ciąży dziecko osiągnie masę ponad dwóch kilogramów. Teraz tempo jego przebierania na wadze wzrośnie i do terminu porodu dziecko przytyje nawet 1000 gramów. Skóra dziecka wygładza się i zaczyna nabierać ładnego, różowego koloru. Ciało przybiera bardziej zaokrąglony kształt. Nadal dojrzewają narządy wewnętrzne, zwłaszcza układ oddechowy oraz układ płciowy.

spis treści

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 34 tygodniu ciąży. Wyjaśnienie skrótów opisanych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL440407473
BPD867696
OFD10899117
HC312293331
AC289261317
FL656070
Masa (g)238018572903

1. 34 tydzień ciąży - rozwój dziecka

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży ewentualny poród wiąże się z szansą przeżycia dziecka porównywalną z dzieckiem donoszonym, urodzonym w terminie. Podobnie szansa na rozwój powikłań związanych z wcześniactwem jest już zdecydowanie niższa. Jeśli z jakichś powodów urodzisz w trzydziestym czwartym tygodniu, twoje dziecko będzie najprawdopodobniej zupełnie zdrowe i będzie rozwijać się w pełni normalnie. Jeśli oczekujesz bliźniaków, to istnieje duże ryzyko, że urodzisz w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Dziecko posiada rozwinięty układ pokarmowy. Jest w stanie wydzielać wszelkie enzymy niezbędne do trawienia mleka matki. Jeśli urodziłoby się teraz, to na pewno będziesz je w stanie wykarmić. Problemy mogą się jeszcze pojawiać ze strony układu oddechowego, który może wymagać wspomagania w pierwszych chwilach życia malca.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Jeśli kobieta spodziewa się chłopca, to jego jąderka powinny znajdować się już w mosznie. Jądra płodu zaczęły zstępować z tylnej części jamy brzusznej w dwunastym tygodniu. Około dwudziestego ósmego tygodnia ciąży osiągnęły kanał pachwinowy. Mniej więcej w trzydziestym czwartym tygodniu jądra powinny znajdować się w mosznie.

Jeśli nie zstąpią do dnia porodu, taki stan nazywamy wnętrostwem. Wnętrostwo dotyka około 3% chłopców. U części z nich jądra zstąpią samoistnie w ciągu najbliższych miesięcy po porodzie. Jeśli do tego nie dojdzie w ciągu pierwszego roku życia, może być konieczna korekcja chirurgiczna. Jeśli jesteś mamą chłopca, pamiętaj, aby skontrolować mu zstąpienie jąder w pierwszym roku życia.

Niektórzy uważają, że w trzydziestym czwartym tygodniu dziecko ułożone jest już w sposób ostateczny w macicy i że jeśli nie przyjęło prawidłowej, główkowej pozycji, to raczej już się nie obróci, ze względu na coraz mniejszą przestrzeń wokół siebie. W rzeczywistości dzieci często w ciągu dalszego trwania ciąży zmieniają jeszcze pozycję na główkową, jeśli nie uczyniły tego wcześniej.

Jeśli twoje dziecko położone jest miednicowo, to istnieje około 75% szansy, że obróci się do pozycji główkowej w 34 tygodniu ciąży do czterdziestego tygodnia ciąży. Jeśli jednak tak się nie stanie, to w przypadku, jeśli ma to być twój pierwszy poród, konieczne będzie wykonanie cięcia cesarskiego.

Dziecko ma też coraz mniej miejsca na swoje ruchy. Każde kopnięcie czy ruch ręką będą teraz lepiej wyczuwalne, mogą się wyraźniej odkształcać na skórze brzucha, a nawet powodować ból.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. 34 tydzień ciąży - zmiany w organizmie

Kobieta również szybciej teraz przybiera na wadze. Nie jest to podyktowane samym wzrostem płodu, ale również zwiększoną resorpcją wody w organizmie kobiety. Częściej pojawiają się problemy z lekkimi obrzękami stóp i rąk. Konieczna może być rezygnacja z noszenia biżuterii - pierścionków i innych ozdób.

Jeśli obrzęki są bardzo duże albo pojawiły się nagle, mama musi pamiętać o regularnej, codziennej kontroli ciśnienia tętniczego. Jeśli wystąpi nadciśnienie tętnicze (wartości powyżej 140/90), trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, gdyż może to być rozwijający się stan przedrzucawkowy. Powikłanie, o którym mowa, wymaga ścisłego monitorowania i leczenia, niekiedy nawet wcześniejszego ukończenia ciąży.

Nasilać się będą dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Brzuch jest coraz większy, macica podchodzi już powoli pod łuki żebrowe. Utrudnia to nie tylko oddychanie, ale i trawienie. Teraz zjedzenie nawet małych posiłków wiązać się może ze zgagą i pieczeniem w przełyku.

Staraj się unikać pokarmów, które nasilają te dolegliwości, a szczególnie obfitych posiłków. Pamiętaj też, że twoim wrogiem na tym etapie są ewentualne zatwardzenia, o które nietrudno – jedz pokarmy lekko rozwalniające, zawierające dużo błonnika.

Większość kobiet na tym etapie ciąży skarży się też na narastające bóle pleców w 34 tygodniu ciąży, szczególnie w odcinku krzyżowym i lędźwiowym kręgosłupa. Obecnie jest już za późno na podjęcie ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców. Zamiast tego spróbuj dużo odpoczywać, poproś partnera o masowanie pleców i pamiętaj, by stać możliwie prosto i nie za często. Odpoczywaj dużo w pozycji leżącej.

Narastać też będzie ogólne zmęczenie i wyczerpanie, które zdążyłaś już poznać na przełomie pierwszego i drugiego trymestru. Obecnie będzie ono jeszcze większe, co jest spowodowane coraz gorszym wysypianiem się i coraz cięższym poruszaniem się z tak dużym brzuchem, a także ogólnie większym wysiłkiem wkładanym w zaopatrzenie w tlen i składniki pokarmowe duże już dziecko.

W tych ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem pamiętaj, by poświęcać jak najwięcej czasu swojemu partnerowi. Po narodzinach dziecka sama się zdziwisz, jak bardzo zmieni się wasze życie i o ile mniej czasu będziecie mieli dla siebie.

Oprócz spędzania romantycznych chwil, staraj się jak najwięcej rozmawiać o podziale obowiązków i technicznych aspektach macierzyństwa, co pozwoli uniknąć wielu nieporozumień i zawodów, gdy maluszek będzie już z Wami.

Coraz częściej i w coraz większym natężeniu będą pojawiać się skurcze Braxtona-Hicksa, które mogą być też coraz trudniejsze do rozróżnienia od skurczy porodowych w 34 tygodniu ciąży. W rozpoznaniu pomaga zmiana pozycji lub wzięcie ciepłego prysznica. Jeśli pomimo takich zabiegów skurcze nie ustają, a robią się bolesne – nie zwlekaj i udaj się na ginekologiczną izbę przyjęć, możesz doświadczać przedwczesnego porodu.

W 34 tygodniu ciąży powinniśmy zacząć omawiać kwestie związane z rodzicielstwem z partnerem
W 34 tygodniu ciąży powinniśmy zacząć omawiać kwestie związane z rodzicielstwem z partnerem (123RF)

3. 34 tydzień ciąży - proces ciąży

W czasie ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze, na skutek zmian hormonalnych oraz zwiększonej objętości krwi w krwiobiegu, dochodzi często do obrzęków i krwawień z dziąseł. Towarzyszyć im mogą bóle, drażliwość, tkliwość, świąd, wrażliwość na skrajne temperatury pokarmu, etc.

O ile same krwawienia mogą być niegroźnym i typowym objawem ciąży, o tyle dolegliwości dziąseł mogą się przekształcić w groźne stany zapalne, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do wcześniejszego porodu czy zainfekowania płodu.

Dla uniknięcia stanu zapalnego dziąseł w 34 tygodniu ciąży, bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka jamy ustnej. Dobrze jest w trakcie ciąży odwiedzić dentystę rutynowo oraz dodatkowo w razie podejrzenia rozwijania się choroby dziąseł. Najczęstsze niepokojące objawy w ciąży to:

  • częste krwawienia i towarzyszący ból/świąd;
  • ból lub wypadnięcie zęba/zębów;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • ból dziąseł podczas jedzenia lub żucia gumy;
  • nieprzyjemne posmaki podczas jedzenia i picia.

Z drugiej strony, należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej na co dzień. Myj regularnie zęby, ale zakup szczoteczkę o miękkim włosiu, tak by nie podrażniać i nie kaleczyć rozpulchnionych w ciąży dziąseł. Nie należy też przesadzać ze zbyt długim lub zbyt częstym myciem zębów.

Jeśli miałaś zwyczaj długiego szczotkowania lub mycia zębów po każdym posiłku, możesz nieco zrewidować te zwyczaje, tak by dać dziąsłom więcej czasu na regenerację. Samo mycie możesz uzupełnić lub częściowo zastąpić płukaniem jamy ustnej specjalnymi płynami, które odkażają bez mechanicznego podrażniania właściwego szczoteczce.

Dieta w ciąży jest bardzo ważna. Może ona ograniczyć ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł. Staraj się unikać słodyczy i innych produktów bogatych w cukry proste, szczególnie jako przekąsek w ciągu dnia, które rozkładając się w jamie ustnej, stanowią świetną pożywkę dla chorobotwórczych bakterii.

PRZEBIEG CIĄŻY

Zobacz także:

Następny artykuł: 35 tydzień ciąży
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze