34 tydzień ciąży

W ciągu trzydziestego czwartego tygodnia ciąży dziecko osiągnie masę ponad dwóch kilogramów. Teraz tempo jego przebierania na wadze wzrośnie i do terminu porodu dziecko przytyje nawet 1000 gramów. Skóra dziecka wygładza się i zaczyna nabierać ładnego, różowego koloru. Ciało przybiera bardziej zaokrąglony kształt. Nadal dojrzewają narządy wewnętrzne, zwłaszcza układ oddechowy oraz układ płciowy.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 34 tygodniu ciąży. Wyjaśnienie skrótów opisanych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm)Średnia5 centyl95 centyl
CHL 440 407 473
BPD 86 76 96
OFD 108 99 117
HC 312 293 331
AC 289 261 317
FL 65 60 70
Masa (g) 2380 1857 2903

Rozwój dziecka w 34 tygodniu ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży ewentualny poród wiąże się z szansą przeżycia dziecka porównywalną z dzieckiem donoszonym, urodzonym w terminie. Podobnie szansa na rozwój powikłań związanych z wcześniactwem jest już zdecydowanie niższa. Jeśli z jakichś powodów urodzisz w trzydziestym czwartym tygodniu, twoje dziecko będzie najprawdopodobniej zupełnie zdrowe i będzie rozwijać się w pełni normalnie. Jeśli oczekujesz bliźniaków, to istnieje duże ryzyko, że urodzisz w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Dziecko posiada rozwinięty układ pokarmowy. Jest w stanie wydzielać wszelkie enzymy niezbędne do trawienia mleka matki. Jeśli urodziłoby się teraz, to na pewno będziesz je w stanie wykarmić. Problemy mogą się jeszcze pojawiać ze strony układu oddechowego, który może wymagać wspomagania w pierwszych chwilach życia malca.

Jeśli kobieta spodziewa się chłopca, to jego jąderka powinny znajdować się już w mosznie. Jądra płodu zaczęły zstępować z tylnej części jamy brzusznej w dwunastym tygodniu. Około dwudziestego ósmego tygodnia ciąży osiągnęły kanał pachwinowy. Mniej więcej w trzydziestym czwartym tygodniu jądra powinny znajdować się w mosznie. Jeśli nie zstąpią do dnia porodu, taki stan nazywamy wnętrostwem. Wnętrostwo dotyka około 3% chłopców. U części z nich jądra zstąpią samoistnie w ciągu najbliższych miesięcy po porodzie. Jeśli do tego nie dojdzie w ciągu pierwszego roku życia, może być konieczna korekcja chirurgiczna. Jeśli jesteś mamą chłopca, pamiętaj, aby skontrolować mu zstąpienie jąder w pierwszym roku życia. 

Niektórzy uważają, że w trzydziestym czwartym tygodniu dziecko ułożone jest już w sposób ostateczny w macicy i że jeśli nie przyjęło prawidłowej, główkowej pozycji, to raczej już się nie obróci, ze względu na coraz mniejszą przestrzeń wokół siebie. W rzeczywistości dzieci często w ciągu dalszego trwania ciąży zmieniają jeszcze pozycję na główkową, jeśli nie uczyniły tego wcześniej. Jeśli twoje dziecko położone jest miednicowo, to istnieje około 75% szansy, że obróci się do pozycji główkowej do czterdziestego tygodnia ciąży. Jeśli jednak tak się nie stanie, to w przypadku, jeśli ma to być twój pierwszy poród, konieczne będzie wykonanie cięcia cesarskiego.

Dziecko ma też coraz mniej miejsca na swoje ruchy. Każde kopnięcie czy ruch ręką będą teraz lepiej wyczuwalne, mogą się wyraźniej odkształcać na skórze brzucha, a nawet powodować ból.

Dolegliwości ciążowe w 34 tygodniu ciąży

Kobieta również szybciej teraz przybiera na wadze. Nie jest to podyktowane samym wzrostem płodu, ale również zwiększoną resorpcją wody w organizmie kobiety. Częściej pojawiają się problemy z lekkimi obrzękami stóp i rąk. Konieczna może być rezygnacja z noszenia biżuterii - pierścionków i innych ozdób. Jeśli obrzęki są bardzo duże albo pojawiły się nagle, mama musi pamiętać o regularnej, codziennej kontroli ciśnienia tętniczego. Jeśli wystąpi nadciśnienie tętnicze (wartości powyżej 140/90), trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, gdyż może to być rozwijający się stan przedrzucawkowy. Powikłanie, o którym mowa, wymaga ścisłego monitorowania i leczenia, niekiedy nawet wcześniejszego ukończenia ciąży.

Nasilać się będą dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Brzuch jest coraz większy, macica podchodzi już powoli pod łuki żebrowe. Utrudnia to nie tylko oddychanie, ale i trawienie. Teraz zjedzenie nawet małych posiłków wiązać się może ze zgagą i pieczeniem w przełyku. Staraj się unikać pokarmów, które nasilają te dolegliwości, a szczególnie obfitych posiłków. Pamiętaj też, że twoim wrogiem na tym etapie są ewentualne zatwardzenia, o które nietrudno – jedz pokarmy lekko rozwalniające, zawierające dużo błonnika.

Większość kobiet na tym etapie ciąży skarży się też na narastające bóle pleców, szczególnie w odcinku krzyżowym i lędźwiowym kręgosłupa. Obecnie jest już za późno na podjęcie ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców. Zamiast tego spróbuj dużo odpoczywać, poproś partnera o masowanie pleców i pamiętaj, by stać możliwie prosto i nie za często. Odpoczywaj dużo w pozycji leżącej.

Narastać też będzie ogólne zmęczenie i wyczerpanie, które zdążyłaś już poznać na przełomie pierwszego i drugiego trymestru. Obecnie będzie ono jeszcze większe, co jest spowodowane coraz gorszym wysypianiem się i coraz cięższym poruszaniem się z tak dużym brzuchem, a także ogólnie większym wysiłkiem wkładanym w zaopatrzenie w tlen i składniki pokarmowe duże już dziecko.

W tych ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem pamiętaj, by poświęcać jak najwięcej czasu swojemu partnerowi. Po narodzinach dziecka sama się zdziwisz, jak bardzo zmieni się wasze życie i o ile mniej czasu będziecie mieli dla siebie. Oprócz spędzania romantycznych chwil, staraj się jak najwięcej rozmawiać o podziale obowiązków i technicznych aspektach macierzyństwa, co pozwoli uniknąć wielu nieporozumień i zawodów, gdy maluszek będzie już z Wami.

Coraz częściej i w coraz większym natężeniu będą pojawiać się skurcze Braxtona-Hicksa, które mogą być też coraz trudniejsze do rozróżnienia od skurczy porodowych. W rozpoznaniu pomaga zmiana pozycji lub wzięcie ciepłego prysznica. Jeśli pomimo takich zabiegów skurcze nie ustają, a robią się bolesne – nie zwlekaj i udaj się na ginekologiczną izbę przyjęć, możesz doświadczać przedwczesnego porodu.

Zmiany w obrębie jamy ustnej w trzecim trymestrze ciąży

W czasie ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze, na skutek zmian hormonalnych oraz zwiększonej objętości krwi w krwiobiegu, dochodzi często do obrzęków i krwawień z dziąseł. Towarzyszyć im mogą bóle, drażliwość, tkliwość, świąd, wrażliwość na skrajne temperatury pokarmu, etc. O ile same krwawienia mogą być niegroźnym i typowym objawem ciąży, o tyle dolegliwości dziąseł mogą się przekształcić w groźne stany zapalne, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do wcześniejszego porodu czy zainfekowania płodu.

Dla uniknięcia stanu zapalnego dziąseł w ciąży, bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka jamy ustnej. Dobrze jest w trakcie ciąży odwiedzić dentystę rutynowo oraz dodatkowo w razie podejrzenia rozwijania się choroby dziąseł. Najczęstsze niepokojące objawy w ciąży to:

  • częste krwawienia i towarzyszący ból/świąd;
  • ból lub wypadnięcie zęba/zębów;
  • nieprzyjemny zapach z ust;
  • ból dziąseł podczas jedzenia lub żucia gumy;
  • nieprzyjemne posmaki podczas jedzenia i picia.

Z drugiej strony, należy odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej na co dzień. Myj regularnie zęby, ale zakup szczoteczkę o miękkim włosiu, tak by nie podrażniać i nie kaleczyć rozpulchnionych w ciąży dziąseł. Nie należy też przesadzać ze zbyt długim lub zbyt częstym myciem zębów. Jeśli miałaś zwyczaj długiego szczotkowania lub mycia zębów po każdym posiłku, możesz nieco zrewidować te zwyczaje, tak by dać dziąsłom więcej czasu na regenerację. Samo mycie możesz uzupełnić lub częściowo zastąpić płukaniem jamy ustnej specjalnymi płynami, które odkażają bez mechanicznego podrażniania właściwego szczoteczce.

Dieta w ciąży jest bardzo ważna. Może ona ograniczyć ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł. Staraj się unikać słodyczy i innych produktów bogatych w cukry proste, szczególnie jako przekąsek w ciągu dnia, które rozkładając się w jamie ustnej, stanowią świetną pożywkę dla chorobotwórczych bakterii.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Natalia676745 Położna 2 odpowiedzi 34 tydzień ciąży Natalia676745:

upławy i lekkie skurcze brzucha w 34 tygodniu ciąży czy to normalne??prosze o odpowiedz.

Sara_Sz O wszystkim 11 odpowiedzi Poród coraz bliżej.... Sara_Sz:

A strachu coraz wiecej... Do porodu zostalo juz tylko kilka dni, a lekarz mowi ze w moim przypadku moze to nastapic w kazdej chwili. Ponoc niektore kobiety nawet nie odczuwaja ze zaczela sie juz 1 faza porodu .

Redakcja Konkursy 22 odpowiedzi Konkurs: "W oczekiwaniu na dziecko" Redakcja:

Jeśli planujesz zostać mamą, albo już jesteś w ciąży, weź udział w naszym konkursie i wygraj jedną z 2 książek Heidi Murkoff i Sharon Mazel "W oczekiwaniu na dziecko" Od Wydawnictwa Rebis Zadanie konkursowe brzmi: napisz, co zmieniło się w Tobie w chwili,...

pokaż 5 następnych

Artykuły 34 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

36 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 36 tydzień ciąży

W trzydziestym szóstym tygodniu ciąży dziecko ma już około dwóch i pół kilograma i w pozycji embrionalnej mierzy około 32 cm. Maleństwo może już ustawiać się w macicy główką do dołu.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij