Małe dzieci naśladują każdy ruch rodziców wykonujących ćwiczenia fizyczne
Wiemy, że dzieci odbierają sygnały społeczne od rodziców - słowa, przekonania, a nawet ton głosu. Jednak eksperci ostrzegają niektórych rodziców, że powinni zrozumieć, jak bardzo ich zwyczaje związane z aktywnością fizyczną wywierają wpływ na ich dzieci.
Dzięki obserwacji ponad 1 000 rodzin przy użyciu urządzeń monitorujących aktywność fizyczną, naukowcy pracujący dla amerykańskiego rządu doszli do wniosku, że dzieci będą wykonywać więcej ćwiczeń, jeśli ich rodzice to zrobią.
Z każdą dodatkową minutą ruchu zarejestrowaną przez urządzenie rodzica następował prawie zawsze natychmiastowy skok w aktywności tego urządzenia u dziecka.
Dzieci rodziców spędzających dzień na kanapie, jednak rzadko angażują się w aktywność fizyczną. Przedstawiciele rządu ostrzegają, że odkrycia podkreślają, jak ważni są rodzice w odwracaniu rosnącego kryzysu otyłości.
"Dobrą wiadomością jest to, że zwiększenie aktywności fizycznej jest nie tylko dobre dla zdrowia rodziców, ale również pomaga zaprogramować te zachowania u ich dzieci" - powiedział główny badacz dr Shari Barkin, dyrektor Badań Nad Otyłością Dzieci w Szpitalu Dziecięcym Monroe Carell Jr. w Vanderbilt.
"To podwójnie dobre dla zdrowia rodziny. Zaprogramowanie tego zwyczaju odpowiednio wcześnie może wpłynąć na dobry stan zdrowia nie tylko w dzieciństwie, ale również w dorosłym życiu" - tłumaczy.
Wytyczne krajowe zalecają, aby przedszkolakom zapewniać około trzech godzin dziennie całkowitej aktywności fizycznej (delikatnej, umiarkowanej i energicznej).
To powinno zawierać co najmniej jedną godzinę umiarkowanej do intensywnej aktywności fizycznej. Jednak raporty pokazują, że nie więcej niż połowa dzieci w wieku przedszkolnym w rzeczywistości realizuje te zalecenia.
W ramach trzyletniej analizy tej kwestii dr Barkin postanowiła zbadać, jak przedszkolaki zachowują się pod wpływem rodziców.
Ona szczególnie koncentruje się na amerykańskich mniejszościach etnicznych o niskich dochodach, które są najciężej dotknięte otyłością. Około 75 proc. dzieci było pochodzenia latynoskiego i niemal 10 proc. było Afroamerykanami z Minnesoty i Tennessee.
Około 60 proc. dzieci były normalnej masy ciała, podczas gdy 30 proc. miało nadwagę, a 10 procent było otyłych. Ponad trzy czwarte rodziców miało nadwagę lub otyłość.
Badanie śledziło ponad 1 000 par rodzic-dziecko za pomocą urządzeń monitorujących aktywność przez 12 godzin dziennie - najdłuższy w historii czas w takim badaniu.
W badanym okresie, rodzice i dzieci nosiły urządzenia przez więcej niż 12 godzin dziennie.
Naukowcy widzieli silny związek między siedzącym trybem życia i łagodną aktywnością fizyczną u rodziców i dzieci.
ZOBACZ TAKŻE:
Odkryli również, że 40 minut umiarkowanej do energicznej aktywności fizycznej rodzica było skorelowane z poziomem aktywności u dzieci w wieku przedszkolnym.
Każda minuta, którą rodzic spędzał w bezruchu, sprawiała, że brak aktywności u dziecka wzrastał o 0,10 minuty.
Z drugiej strony, za każdą minutę, w której rodzic był zaangażowany w lekką aktywność fizyczną, lekka aktywność fizyczna dziecka wzrastała o 0,06 minuty.
Ostatecznie, naukowcy odkryli, że brak ruchu rodzica bezpośrednio wpływał na aktywność fizyczną u dzieci.
Badanie to jest częścią trwających badań dr Barkin nad otyłością u dzieci.
"Właśnie kończymy trwającą trzy lata interwencję w celu zapobiegania otyłości u dzieci, zwaną Growing Right Onto Wellness (GROW) Trial, która obejmuje prace nad zdrowymi zachowaniami w stylu życia rodziców, jak i zdrowymi zachowaniami ich dzieci w ponad 600 parach rodzic-dziecko" – powiedziała dr Barkin.
"Będziemy w stanie zbadać, jak rodzice i dzieci mogą wykorzystywać istniejące zakorzenione i społeczne środowiska w celu maksymalizacji starań o dobre zdrowie oraz do zaprogramowania i utrzymania zdrowych nawyków" - powiedziała.