Zdrowie noworodka

Wiadome jest, że każdy choruje. Kiedy na świecie pojawia się bezbronny maluszek, chciałoby się sprawić, aby choroby go ominęły. Jednak jest to niewykonalne. Choroby są, były i będą, ale warto zapoznać się z tymi, które pojawiają się najczęściej, aby nas nie zaskoczyły. Jakie to choroby?

Żółtaczka

To żółte zabarwienie skóry i twardówek oczu, występuje u około 60% noworodków urodzonych o czasie i 80% wcześniaków. Pojawia się zwykle w drugiej i trzeciej dobie życia i ustępuje po 1-2 tygodniach. Zaczyna się typowo od twarzy, a w miarę nasilania schodzi na tułów i kończyny.

Polecane wideo:

Przyczyną żółtaczki noworodków jest wysoki poziom bilirubiny we krwi. W warunkach prawidłowych bilirubina przechodzi przez wątrobę, po czym zostaje wydalona do jelit wraz z żółcią i wreszcie z kałem na zewnątrz. Czasem dzieje się jednak tak, że organizm produkuje zbyt dużą jej ilość, z której wydaleniem nie potrafi sobie poradzić niedojrzały organizm noworodka.

Rodzaje żółtaczki

 • Żółtaczka fizjologiczna – jest wynikiem przejściowej niedojrzałości wątroby. Zwykle pomaga fototerapia, czyli naświetlanie lampą fluorescencyjną. Jaki poziom bilirubiny uznaje się za fizjologiczny dla noworodka? Podaje się, że poziom powyżej 12 mg/dl dla noworodka donoszonego (osiąga maksimum w 4–5 dobie, po czym stopniowo ustępuje, zanikając do 10 dnia życia) oraz poziom powyżej 15mg/dl u noworodków urodzonych przedwcześnie, pojawia się zwykle w 3 dobie życia, może się utrzymywać nawet do 21 dni.
 • Żółtaczka związana z karmieniem piersią – u 10-15% niemowląt karmionych piersią żółtaczka ma większe nasilenie, gdyż otrzymują one mniej pokarmu niż dzieci karmione sztucznie. Można temu zapobiec, częściej przystawiając dziecko do piersi.
 • Żółtaczka związana z pokarmem matki – trwa od 3 do 10 tygodni i pojawia się po ukończeniu pierwszego tygodnia życia. Przyczyna tego rodzaju żółtaczki nie jest do końca znana. Przypuszcza się, że organizm dziecka źle reaguje na jeden ze składników mleka matki, w następstwie działania, której ma miejsce zwolnione wydalanie bilirubiny do jelit. Dobrą metodą jest ściąganie mleka przez matkę, pasteryzacja i podanie go dziecku lub przejście na mleko sztuczne
 • Żółtaczka hemolityczna – związana z niezgodnością grupową krwi między matką a dzieckiem – występuje w sytuacji, w której matka i dziecko mają różne grupy krwi. Organizm matki może produkować przeciwciała niszczące krwinki czerwone dziecka. Żółtaczka tego typu pojawia się zwykle już w pierwszej dobie i szybko nasila się.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

 1. Gdy pojawia się duże zażółcenie.
 2. Gdy żółtaczka pojawia się w pierwszej dobie życia.
 3. Gdy pieluszka jest sucha od ponad pięciu godzin.
 4. Gdy występuje gorączka, letarg, brak apetytu, ospałość.
 5. Gdy żółtaczka nie ustępuje po 10 dniach lub pogłębia się zażółcenie.

Przepuklina pępkowa

Powstaje podczas napinania się dziecka w czasie krzyku, płaczu lub wypróżniania. Rośnie wtedy napór trzewi na ścianę brzucha i do otworu uwypukla się fragment jelita, co jest widoczne jako wybrzuszenie. Zwykle to wybrzuszenie zasklepia się samoistnie w ciągu kilku pierwszych lat życia. Jeśli to nie następuje, zamyka się otwór i wzmacnia ściany brzucha poprzez prosty zabieg chirurgiczny.

Pleśniawki

Pojawiają się w sytuacji, gdy jama ustna dziecka zostaje nakadzona grzybami z rodziny Candida. Drożdżaki te powodują pękanie kącików ust oraz biały lub żółty nalot na języku, wargach, podniebieniu i wewnętrznej powierzchni policzków. Występują u 2-5% dzieci, pojawiają się zwykle w 7-10 dobie życia. Ustępują samoistnie, a w sytuacji poważniejszych zakażeń lekarz może zalecić środek przeciwgrzybiczny.

Inne stany chorobowe dzieci nowo narodzonych

Refluks żołądkowo–przełykowy – cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku.

 • Wnętrostwo – niezstąpienie jąder lub jądra do worka mosznowego.
 • Przepuklina pachwinowa – wpuklenie się pętli jelit do kanału pachwinowego i moszny.
 • Kolka jelitowa.
 • Bezdechy.

Znajomość najczęściej pojawiających się chorób u noworodków pozwala w porę zapobiec ich rozprzestrzenianiu się. Profilaktyka zaoszczędzi również cierpienia najmłodszym. Wszystko w tej kwestii zależy od rodziców i ich zdolności rozpoznawania, co dzieje się z organizmem ich dziecka.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Brzuszek

Pati518 • ostatni post 4 tygodnie temu

1
Artykuły Badanie stawów biodrowych
Badanie stawów biodrowych

USG stawów biodrowych u niemowląt

Badanie USG stawów biodrowych to bezpieczne i bezbolesne badanie, które wykorzystuje fale dźwiękowe do uzyskania obrazów biodra. Podczas badania (...) struktury biodra,...

Badanie stawów biodrowych

Stawy biodrowe u niemowląt

w stawie biodrowym podczas odwiedzenia i przywiedzenia nóżek (czasem podczas normalnej pielęgnacji, choć zazwyczaj dopiero w trakcie badania (...) na dysplazję stawu biodrowego...

Badania noworodka

Ważenie dziecka

Ważenie dziecka

Waga noworodka zależy od wielu czynników, m.in. od uwarunkowań genetycznych, przebiegu ciąży i występowania ewentualnych dolegliwości ciążowych

Ciąża

Czym są banki mleka kobiecego?

Czym są banki mleka kobiecego? Odtwórz wideo

, która ma nadmiar pokarmu. Porcje mleka przekazywane są głównie wcześniakom. Kobiece mleko stanowi najbardziej wartościowy pokarm dla noworodka i pozwala mu się rozwijać w odpowiednim tempie. Jak się je przechowuje i czy to bezpieczne?

Zalety porodu w wodzie

Poród w wodzie - zalety

Poród w wodzie - zalety

Aby przyjście malca na świat było mniej stresujące, warto przemyśleć poród w wodzie. Taka forma porodu jest nie tylko komfortowa dla noworodka, ale i dla rodzącej mamy.

Szkoła rodzenia

Rozterki młodych rodziców

Rozterki młodych rodziców

powinien zawierać niezbędne tematy dotyczące ciąży, porodu, połogu, ale także uwzględnić opiekę i pielęgnację noworodka.

Postępowanie w porodzie przedwczesnym

Działania przy przedwczesnym porodzie

Działania przy przedwczesnym porodzie

Rokowanie co do przeżycia noworodka urodzonego przedwcześnie zależy nie tylko od stopnia zaawansowania ciąży, ale też od dojrzałości płodu, masy urodzeniowej dziecka i patologii samej ciąży.

Baza szpitali

Lecznica Położniczo-Chirurgiczna Iatros

Lecznica Położniczo-Chirurgiczna Iatros

dla rodzącej i kącik dla noworodka w Lecznicy Położniczo-Chirurgicznej Iatros Miejsce do badań noworodków w Lecznicy Położniczo-Chirurgicznej Iatros (...) Lecznica Położniczo-Chirurgiczna Iatros - przewijak i łóżeczko...

Pielęgnacja wcześniaka

Odpowiedni smoczek dla dziecka

Odpowiedni smoczek dla dziecka

Wybór odpowiedniego smoczka dla dziecka w dużej mierze zależy od preferencji malucha. Trudno wybrać właściwy smoczek przed narodzinami dziecka, ponieważ nie można określić ani wielkości noworodka, ani jego upodobań.