Trwa ładowanie...

Kosmetyki dla noworodka - higiena, jakie wybrać

Avatar placeholder
14.10.2022 10:26
Kosmetyki dla noworodka - higiena, jakie wybrać
Kosmetyki dla noworodka - higiena, jakie wybrać

Dość trudno jest odnaleźć na sklepowych półkach najlepsze kosmetyki dla noworodka, a to ze względu na ich wielką obfitość i różnorodność. Aby podjąć właściwą decyzję, nie wystarczy kierować się wyglądem opakowania - niestety, te najładniejsze pudełeczka nie muszą zawierać najlepszych kosmetyków dla dzieci. Aby skompletować wyprawkę dla noworodka, trzeba się przede wszystkim kierować składem kosmetyku.

spis treści

1. Kosmetyki dla noworodka - higiena

Higiena noworodka jest bardzo ważna, ale nie wymaga przesadnej ilości kosmetyków. Nie wszystkie też wykorzystuje się codziennie. Lista potrzebnych kosmetyków dla dziecka jest następująca:

  • nawilżane chusteczki - będą przydatne do pielęgnacji pupy noworodka podczas przewijania;
  • mydło - do mycia maluszka przyda się specjalne hipoalergiczne mydełko dla niemowląt;
  • krem - najważniejszy jest dobry krem nawilżający i przeciw odparzeniom, który zawiera nawilżającą lanolinę lub wazelinę i przeciwzapalny d-pantenol lub tlenek cynku - przyda się do stosowania na pupę, aby zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry;
  • oliwka dla dzieci - to bardzo prosty kosmetyk, który przydaje się szczególnie na początku, kiedy skóra maluszka jest bardzo delikatna i się łuszczy;
  • puder - zasypka na pupę jest niezbędna, aby zapobiegać i leczyć odparzenia, które pojawiają się na pupie noworodka;
  • szampon - może się wydawać niepotrzebny, ale u wielu maluchów bardzo się przydaje, ze względu na powstawanie na główce tzw. ciemieniuchy - należy pamiętać, aby szampon był przeznaczony dla noworodków;
  • krem ochronny - noworodki raczej nie powinny wychodzić na spacery w mróz, ale jeśli wyjście na zewnątrz jest konieczne, trzeba posmarować wszystkie odsłonięte części ciała dziecka kremem ochronnym, aby zapobiec wysuszeniu i podrażnieniu skóry - już temperatura około zera stopni wymaga nałożenia kremu na delikatną skórę dziecka.
Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"
Noworodek wymaga pielęgnacji specjalnymi kosmetykami
Noworodek wymaga pielęgnacji specjalnymi kosmetykami (123RF)

2. Kosmetyki dla noworodka - jakie wybrać?

Zawsze trzeba zwracać uwagę na to, co dany kosmetyk dla noworodka ma w swoim składzie. Z reguły, im mniej składników, tym lepiej dla malucha. Więcej substancji może podrażnić jego delikatną skórę. Produkty zawierające substancje zapachowe i koloryzujące mogą ładnie pachnieć i wyglądać, ale niekoniecznie będą najdelikatniejsze. Mogą wywołać reakcję uczuleniową, wysypkę lub zwyczajnie podrażnić skórę dziecka.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Na opakowaniach zawarte są także inne informacje. Trzeba zwrócić uwagę czy dany produkt ma atest Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Każdy kosmetyk dla dziecka powinien także zawierać informacje o tym, że jest hipoalergiczny i odpowiedni dla noworodków. Zawsze należy sięgać na półki z seriami produktów dla niemowląt.

Kosmetyki dla dziecka na czas zimy
Kosmetyki dla dziecka na czas zimy

Istnieją specjalne kosmetyki, które pielęgnują wrażliwą skórę dzieci w czasie zimy.

zobacz galerię

Warto zdecydować się na kosmetyki uznanych firm. Nie przesądza to o ich jakości, jednak z większym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że takie kosmetyki będą bezpieczniejsze dla malucha. Nie można też ślepo wierzyć marce. Niezależnie od producenta, trzeba zwrócić uwagę na to, co jest na opakowaniu i w składzie produktu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze