Śluz płodny

Śluz płodny jest potrzebny do tego, aby plemniki mogły przetrwać w drogach rodnych kobiety i z łatwością dotrzeć do komórki jajowej. Mówiąc inaczej, obecność śluzu płodnego w pochwie ułatwia zapłodnienie i daje większe szanse na zajście kobiety w ciążę. Jeśli kobieta odczuwa wilgoć w okolicach intymnych, prawdopodobnie jest w okresie dni płodnych. Współżycie płciowe w tym czasie daje największe szanse na zapłodnienie. Wiedza na temat okresów płodności i niepłodności kobiety w cyklu menstruacyjnym odgrywa bardzo ważną rolę w świadomym planowaniu poczęcia dziecka.

Spis treści:
  1. 1. Okresy płodności i niepłodności w cyklu menstruacyjnym
  2. 2. Parametry śluzu płodnego

1. Okresy płodności i niepłodności w cyklu menstruacyjnym

Kobieta jest płodna tylko przez 4% swojego życia – płodność kobiety rozpoczyna się w okresie dojrzewania płciowego (w wieku około 12-15 lat), a kończy wraz z wejściem w fazę przekwitania (w wieku około 50 lat). Okres płodności kobiety trwa zatem średnio jakieś 30-40 lat, przy czym uzależniony jest od etapów cyklu miesiączkowego. Dni płodne w cyklu menstruacyjnym przypadają na czas, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika do jajowodu – następuje wtedy owulacja, inaczej tzw. jajeczkowanie. W przeważającej części swego życia kobieta pozostaje zatem niepłodna, tzn. niezdolna do zapłodnienia, z wyjątkiem kilku dni w cyklu, kiedy to dojrzałe jajeczko opuszcza jajnik.

Cykl menstruacyjny rozpoczyna się krwawieniem miesiączkowym, czyli menstruacją. Pierwszy dzień cyklu to zatem pierwszy dzień miesiączki. Koniec cyklu menstruacyjnego to ostatni dzień przed następnym krwawieniem miesiączkowym. Każdy cykl kobiety można podzielić na trzy fazy płodności.
  • Faza niepłodności względnej – długość tej fazy nie jest stała. Jeśli kobieta ma krótkie cykle, dojrzewanie komórki jajowej może następować tak szybko, że dni płodne będą rozpoczynały się już pod koniec miesiączki. W przypadku krótkich cykli miesiączkowych stosunek płciowy odbyty w czasie miesiączki może skutkować zajściem kobiety w ciążę. Gdy kobieta ma cykle normalnej długości (zwykle 28 dni), stosunek w trakcie miesiączki jest niepłodny.
  • Faza płodności – trwa zaledwie kilka dni w cyklu. W tym czasie dojrzewa komórka jajowa i wydostaje się z pęcherzyka jajnikowego. Uwolniona do jajowodu komórka jajowa może żyć do 24 godzin. Kobieta jest płodna, gdy następuje owulacja, a więc jajeczko pojawia się w jajowodzie. Do zapłodnienia może dojść tylko w ciągu doby, w której żyje żeńska gameta. Jednak ze względu na to, że plemniki mogą żyć w śluzie płodnym nawet 3-5 dni, dlatego również na 5 dni przed jajeczkowaniem mówi się o czasie płodnym. Okres dni płodnych w cyklu trwa do czterech dni po owulacji.
  • Faza niepłodności bezwzględnej – rozpoczyna się od momentu obumarcia komórki jajowej i trwa do miesiączki. Ten okres dni niepłodnych w cyklu jest stały i obejmuje zazwyczaj 14 dni. Jeśli odejmiesz od daty przewidywanej miesiączki 14 dni, otrzymasz datę owulacji, a więc szczytowego okresu płodności kobiety w cyklu.
Podział cyklu menstruacyjnego kobiety na fazy płodności i niepłodności pozwala naturalnie planować poczęcie dziecka. Dni płodne u kobiety charakteryzują się obecnością w drogach rodnych śluzu płodnego i nieco podwyższoną temperaturą ciała.

2. Parametry śluzu płodnego

Po skończonej miesiączce szyjka macicy najczęściej zaczopowana jest korkiem gęstego śluzu. W miarę jak dojrzewa komórka jajowa, w pochwie zaczyna pojawiać się śluz. Początkowo śluz jest mętny, nieprzejrzysty, lepki. Stopniowo zmienia się jednak na bardziej rozciągliwy, śliski, bezbarwny, przezroczysty. W drogach rodnych zwiększa się też jego ilość. W czasie dni płodnych kobieta czuje w przedsionku pochwy mokrość, silną wilgotność. Gdy śluz w pochwie wygląda jak białko jaja kurzego i daje się rozciągnąć między dwoma palcami dłoni, jest to właśnie śluz płodny.

To, jak długo śluz jest obecny w pochwie, zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych uwarunkowań każdej kobiety. Pod koniec obecności w pochwie śluzu o konsystencji białka jaja kurzego następuje owulacja. Komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika i wędruje do jajowodu. Kiedy w czasie swojej wędrówki „spotka się” z plemnikiem, dochodzi do zapłodnienia. Po jajeczkowaniu szyjka macicy nie wytwarza już śluzu płodnego i ponownie zostaje zamknięta przez gęsty korek śluzowy. Śluz płodny znosi nieco kwasowość środowiska pochwy i umożliwia zachowanie plemników przy życiu w drogach rodnych kobiety. Bez śluzu plemniki szybko obumierają.

Subiektywne odczucie suchości w pochwie oznacza dni niepłodne w cyklu. Gdy kobieta odczuwa wilgoć w pochwie, prawdopodobnie rozpoczął się okres dni płodnych. Śluzu płodnego nie wolno mylić z upławami. Dokładna obserwacja śluzu pomaga ustalić optymalny moment współżycia, który ma doprowadzić do zajścia w ciążę. Niewielka ilość śluzu szyjkowego w pochwie oraz niskie parametry nasienia mężczyzny mogą stanowić przyczynę problemów z poczęciem. Przy ustaleniu szczytu najwyższej płodności kobiety w cyklu mogą pomóc testy owulacyjne oraz pomiary pH śluzu szyjkowego.

Joanna Krocz

Porozmawiaj o tym na W oczekiwaniu na bociana »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

alicja2509 9 miesięcy, ciąża 2 odpowiedzi sluz plodny w 5 tyg ciazy??? alicja2509:

czy to jest normalne, ze pojawil sie sluz dokladnie taki sam jak plodny ( przezroczysty, rozciagliwy jak kurze bialko) mimo, ze jestem w 5 tyg ciazy?

ronia W oczekiwaniu na bociana 5 odpowiedzi Zasady obserwacji śluzu ronia:

SPOSÓB OBSERWACJI ŚLUZUNa obserwację śluzu składają się odczucia i wygląd (ocena wzrokowa). W ciągu dnia kobieta jest w stanie zauważyć i rozróżnić odczucie suchości, wilgotności lub mokrości, śliskości, występujące w okolicy ujścia pochwy .

~bridget Gdy bocian się spóźnia 1 odpowiedź Śluz owulacyjny ~bridget:

Hej dziewczyny :) Jestem w trakcie dni płodnych (przynajmniej tak mi się wydaje). Na papierze toaletowym zauważyłam płodny śluz (przezroczysty i rozciągliwy),ale przyznam że było go niewiele. Poczytałam w necie i dowiedziałam się ,że nie zawsze można...

Karinaaaa24 W oczekiwaniu na bociana 2 odpowiedzi Śluz Karinaaaa24:

Hej dziewczyny:) jak to jest wlasciwie z tym sluzem? Kiedy ma byc jaki....mam 16dzien cyklu ( moje cykle trwaja 26 dni) i mam duza ilosc bialego sluzu na bieliznie....tak jest prawidlowo? Zawsze temat sluzu byl dla mnie czarna magia .

motylek 2007 Położna 1 odpowiedź plamienie motylek 2007:

Witam, chyba na chwilę obecną jest pani jedyną osobą która może mi pomóc. Urodziłam 20 lipca, połóg trwał ok 3-4 tyg. potem wszystko ok. Jakoś we wrześniu miałam takie delikatne plamienie które trwało 2-3 dni i przeszło .

karolina123 Gdy bocian się spóźnia 6 odpowiedzi Owulacja 7 dc - długość cyklu 26 dni karolina123:

Witajcie, Czy jest możliwa owulacja w 7 dniu jesli długość cyklu wynosi 26 dni?Cykle mam regularne, o od 3 miesięcy zauważyłam że tzw "śluz płodny" mam albo 7 albo 8 dnia cyklu i wydziela sie przez pół dnia .

~Sandrulaa Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Wilgotny i wodnisty śłuz od dni płodnych po CLO ~Sandrulaa:

Witam, mam PCOS, żeby zajść w ciążę biore Clostilbegyt. Przez pierwszy miesiąc miałam normalny cykl, 29 dni, śluz płodny między 11-14dc, potem temperatura poszła w góre ciągle 37-37,2 st, a na sam koniec w 29 dc dostałam miesiączkę (podkreślę, że poprzedni...

pokaż 5 następnych

Artykuły Metoda Billingsów

Model Creightona
Metoda Billingsów Model Creightona

Model Creightona to naturalna metoda planowania rodziny, która polega na określaniu dni płodnych i niepłodnych w cyklu menstruacyjnym kobiety. Metodę tę opracował Dr Thomas Hilgers, a oparł ją, podobnie do metody Billingsów, na obserwacji śluzu. Model...

Metoda Billingsów Śluz szyjkowy

Śluz szyjkowy, produkowany wewnątrz macicy, odgrywa dużą rolę w wyznaczaniu kobiecych dni płodnych i niepłodnych. Jest to bardzo ważny czynnik dla osób stosujących naturalne metody planowania rodziny, takie jak metoda Billingsów i inne metody objawowo-termiczne. Dzięki obserwacji śluzu można prześledzić swój cykl owulacyjny i wybrać odpowiedni moment na poczęcie dziecka. Co to jest śluz szyjkowy? W okresie okołoowulacyjnym w pochwie pojawia się estrogenny śluz szyjkowy, a na początku i na końcu cyklu...

Metoda Billingsów Śluz szyjkowy

Śluz szyjkowy to wydzielina produkowana przez szyjkę macicy przez cały czas trwania cyklu miesięcznego. Jego ilość i jakość zmienia się w zależności od fazy cyklu. W czasie owulacji jest go najwięcej.

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Śluz w kupce niemowlaka

Śluz w kupce niemowlaka nie musi być objawem żadnej choroby. Czasem się po prostu zdarza. Kiedy się jednak pojawi, lepiej jest uważniej niż zwykle obserwować dziecko.

Naturalne metody antykoncepcyjne Obserwacja śluzu

(...) jest produkowany w macicy. W zależności od dnia cyklu, ma on inne właściwości - w dni płodne produkowany jest śluz płodny, a w niepłodnie - śluz niepłodny. Śluz płodny jest śluzem estrogennym, produkowanym pod wpływem estrogenów, wydzielanych w okresie ... ). Ze względu na obfitość, zwykle można tak bez problemu zaobserwować śluz płodny. Śluz zawsze bada się na zewnątrz pochwy, nie w środku ... czy niepłodny. Należy pamiętać, że w czasie krwawienia miesiączkowego także może być wydzielany śluz płodny. Nie jest to jednak...

Metoda kalendarzowa (Ogino-Knausa) Objawy płodności

(...) Kolejny objaw owulacji i najwyższej płodności kobiety to zmiany w śluzie szyjkowym. Tak zwany śluz płodny to gęsta i dość obfita wydzielina z pochwy, powodująca uczucie wilgoci w pochwie. Śluz płodny pomaga plemnikom przetrwać w kwaśnym środowisku...

Metody ułatwiające poczęcie Jak zajść w ciążę?

(...) jest on mętny i lepki, ale stopniowo zmienia swoją konsystencję i barwę, wzrasta również jego ilość. Śluz płodny ... /-ów (tzw. ból owulacyjny), plamienie owulacyjne (śluz płodny z niewielką domieszką krwi). Testy owulacyjne Jeśli...

Budowa macicy
Pęknięcie macicy Budowa macicy

(...) szyjki wydzielane są różne rodzaje śluzu szyjkowego, które albo ułatwiają plemnikom przepłynięcie (śluz...

Metoda objawowo-termiczna Metoda angielska

(...) temperatury ciała oznacza, że trwa okres okołoowulacyjny. Wygląd, konsystencja i ilość śluzu szyjkowego są także bardzo ważne. Śluz płodny jest elastyczny, przezroczysty i dość obfity, powodujący uczucie wilgoci w pochwie. Pojawia się on w czasie...

Metody ułatwiające poczęcie Objawy owulacji

(...) i najzdrowsze plemniki. Śluz płodny wywołuje uczucie wilgoci w pochwie, jest obfity, rozciągliwy i...

Co to jest owulacja?
Metoda termiczna Co to jest owulacja?

(...) w pochwie - w przedsionku pochwy w okresie dni płodnych zaczyna się gromadzić tzw. śluz płodny, który ma konsystencję białka...

Naprotechnologia Obserwacja śluzu szyjkowego cz. 2/2

(...) 200-1592-8.(brak śluzu w pochwie, dni płodne i niepłodne, dni płodne u kobiety, metody naturalne antykoncepcji, Śluz...

Dni niepłodne i płodne
Naprotechnologia Dni niepłodne i płodne

(...) odczuwa uczucie mokrości w okolicach intymnych, najprawdopodobniej rozpoczęły się dni płodne. Śluz płodny jest przejrzysty,...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij