Badania prenatalne

Badanie prenatalne pozwala kobiecie w ciąży, zwłaszcza w wieku starszym niż 35 lat, na sprawdzenie, czy z rozwijającym się w łonie maluszkiem jest wszystko w porządku. Diagnostyka prenatalna pozwala ocenić stan zdrowia dziecka już na etapie życia płodowego. Badania prenatalne pomagają rozpoznawać wady wrodzone u dziecka i choroby genetyczne, takie jak, np. zespół Downa, na długo przed porodem. Dzięki nim przyszli rodzice mogą się psychicznie przygotować na narodziny dziecka, które będzie wymagało wzmożonej opieki.

Spis treści:
 1. 1. Czemu służą badania prenatalne?
 2. 2. Nieinwazyjne badania prenatalne
 3. 3. Inwazyjne badania prenatalne
 4. 4. Kiedy przeprowadzać badania prenatalne?

1. Czemu służą badania prenatalne?

Badania prenatalne służą rozpoznawaniu wad i ciężkich chorób płodu już we wczesnym okresie ciąży. Dostarczają one przyszłym rodzicom informacji o wadzie rozwojowej dziecka bądź o chorobie genetycznej, sposobach jej dziedziczenia i skutkach związanych z urodzeniem chorego czy upośledzonego noworodka. Dzięki badaniom prenatalnym, na obecnym poziomie rozwoju medycyny można wszcząć leczenie dziecka w łonie matki i podać prognozę dotyczącą terapii i rehabilitacji dziecka po urodzeniu.

Badania prenatalne umożliwiają wykrycie między innymi takich chorób, jak: mukowiscydoza, hemofilia, fenyloketonuria, dystrofia mięśniowa Duchenne'a, zespół Downa, pląsawica Huntingtona, zespół Edwardsa, zespół Patau, zespół Turnera, obojnactwo, przepuklina pępowinowa, przepuklina oponowa, wady serca, wady układu moczowego, anemia itp. Badania prenatalne, w zależności od ich charakteru i sposobu wykonywania, dzieli się na nieinwazyjne i inwazyjne. Inwazyjne badania prenatalne wykonuje się tylko w uzasadnionych klinicznie przypadkach, ze względu na związane z nimi duże ryzyko poronienia.

2. Nieinwazyjne badania prenatalne

Nieinwazyjne badania prenatalne są bezpieczne dla rozwijającego się w łonie matki dziecka. Stanowią niezastąpione narzędzie diagnostyczne pozwalające ocenić ryzyko wystąpienia schorzenia bez narażenia płodu. Nie wskazują na konkretną chorobę genetyczną u dziecka, ale stanowią podstawę do podjęcia decyzji o wykonaniu badań inwazyjnych. Badania prenatalne nieinwazyjne nie dają pewnej diagnozy, ale określają prawdopodobieństwo wystąpienia wad płodu.

Wśród badań prenatalnych nieinwazyjnych najpowszechniejsza jest ultrasonografia. Każda przyszła mama korzysta z badania USG. W prawidłowo przebiegającej ciąży zaleca się przeprowadzenie trzech badań USG: pomiędzy 11. i 14. tygodniem ciąży, około 20. tygodnia ciąży oraz około 30. tygodnia ciąży. USG w ciąży pozwala ocenić stopień rozwoju dziecka na danym etapie zaawansowania ciąży, określić, czy jest to ciąża pojedyncza czy mnoga, a także poznać płeć dziecka. USG pozwala również stwierdzić u dziecka takie wady, jak np. rozszczep kręgosłupa czy bezczaszkowie. Rozpoznanie większości wad płodu jest możliwe w czasie drugiego badania USG w ciąży. Na tym etapie ciąży jest już bowiem wykształconych większość narządów wewnętrznych płodu.

Do nieinwazyjnych badań prenatalnych zalicza się również:

 • USG genetyczne – od zwykłego USG różni się tym, że wykonywane jest na bardzo czułym aparacie i przez doświadczonego specjalistę. USG genetyczne trwa około godziny. Bada pęcherzyk ciążowy i żółtkowy, grubość fałdu karkowego, kości nosowe dziecka, wymiary i kształt poszczególnych organów płodu, pracę serca dziecka, długość kości udowych, łożysko, płyn owodniowy i pępowinę. Dzięki temu badaniu można stwierdzić takie choroby genetyczne u płodu, jak zespół Edwardsa, zespół Turnera, zespół Downa, a także wady wrodzone serca, bezmózgowie, wodogłowie, rozszczep kręgosłupa, rozszczep wargi, karłowatość.
 • Test na poziom AFP we krwi – AFP to alfa-fetoproteina, której obecność we krwi pozwala wykryć przepuklinę rdzeniową oraz inne wady rdzenia kręgowego i mózgu. Wysoki poziom AFP we krwi matki sugeruje, że dziecko jest obarczone wadą układu nerwowego. Stwierdzenie podwyższonego stężenia AFP we krwi kobiety ciężarnej jest wskazaniem do powtórzenia badania lub skierowania kobiety na badanie USG.
 • Test potrójny poziomów hCH, AFP i estriolu – pozwala wykryć zespół Downa, ale jego skuteczność spada wraz z wiekiem kobiety ciężarnej. Polega na pobraniu próbki krwi i poddaniu jej analizie biochemicznej. Czas oczekiwania na wyniki obejmuje kilka dni do tygodnia.
 • W Polsce od niedawna wykonywany jest także Nieinwazyjny Test Prenatalny, znany jako test NIFTY (z ang. Non-invasive Fetal Trisomy Test). Służy on do określenia ryzyka trisomii płodu na podstawie analizy DNA dziecka. Materiał do badania jest izolowany z krwi matki. Dokładność testu NIFTY przekracza 99%, a samo badanie wykazuje bardzo dużą czułość.

3. Inwazyjne badania prenatalne

Inwazyjne badania prenatalne sprowadzają się do pobrania materiału zawierającego komórki pochodzące od płodu. Najczęściej jest to płyn owodniowy. Komórki płodu poddawane są szczegółowej diagnostyce. Inwazyjne badania prenatalne dają możliwość postawienia precyzyjnej diagnozy, dotyczącej szerokiego spektrum zaburzeń rozwojowych płodu. Ich wadą jest jednak to, że obarczone są ryzykiem poronienia – 0,5-3% przypadków przeprowadzonych badań. Do badań prenatalnych inwazyjnych zalicza się amniopunkcja, fetoskopia, biopsja trofoblastu oraz kordocenteza.

 • Amniopunkcja – najczęściej stosowane inwazyjne badanie prenatalne. Można je przeprowadzać już między 13.-15. tygodniem ciąży. Ze względu na to, że obarczone jest ryzykiem poronienia, proponuje się je tylko kobietom o podwyższonym ryzyku wystąpienia zespołu Downa lub innych wad u płodu. Amniopunkcja polega na pobraniu próbki płynu owodniowego poprzez nakłucie powłok brzusznych i pęcherza płodowego specjalną igłą, pod kontrolą USG. Monitorowanie USG pozwala obserwować miejsce nakłucia i uniknąć uszkodzenia płodu. Pobrany płyn zawiera komórki płodu pochodzące z owodni, ze skóry, z układu pokarmowego i moczowo-płciowego. Komórki dziecka namnaża się na specjalnej pożywce, a następnie określa się jego kariotyp, tzn. zestaw chromosomów. Na wyniki amniopunkcji czeka się do miesiąca.
 • Fetoskopia – polega na wprowadzeniu do jamy macicy, poprzez nakłucie powłok brzusznych, specjalnego aparatu optycznego, który pozwala badać stopień rozwoju dziecka. Pole widzenia jest ograniczone, więc oglądanie całego płodu jest niemożliwe. Fetoskopia służy również do pobrania próbek skóry płodu oraz krwi dziecka w celu wykrycia ciężkich chorób krwi w rodzinach obciążonych genetycznie. Fetoskopia to inaczej wziernikowe badanie płodu, bardzo przydatne do przeprowadzenia podstawowych zabiegów chirurgicznych u płodu, takich jak, np. sączkowanie wodogłowia. Badanie może mieć dobroczynny wpływ na rozwój prenatalny dziecka, ale wiąże się z dużym ryzykiem poronienia, wyciekania płynu owodniowego oraz porodu przedwczesnego.
 • Biopsja trofoblastu – polega na pobraniu materiału do badań genetycznych płodu. Można ją przeprowadzać już około 10. tygodnia ciąży. Za pomocą cienkiej igły pobiera się próbki kosmków błony płodowej, która odpowiada za tworzenie się łożyska i transportowanie przez niego substancji odżywczych. Próbka pobierana jest przez kanał szyjki macicy albo przez powłoki brzuszne. Biopsja trofoblastu umożliwia wcześniejsze uzyskanie wyników niż amniopunkcja, ale związana jest z wyższym ryzykiem poronienia. Wyniki można poznać już po kilku dniach.
 • Kordocenteza – najtrudniejsze do wykonania badanie prenatalne i najbardziej ryzykowne. Wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na nakłuciu powłok brzusznych specjalną igłą i na pobraniu krwi z żyły pępowinowej. Próbka krwi umożliwia ustalenie kariotypu dziecka oraz DNA, co pozwala stwierdzić, czy dziecko jest obciążone chorobą genetyczną oraz jaka to choroba. Kordocenteza stwarza również możliwość określenia grupy krwi maluszka, zdiagnozowania wrodzonej infekcji u płodu lub zakażenia wewnątrzmacicznego. Na wynik badania trzeba czekać do dwóch tygodni.

4. Kiedy przeprowadzać badania prenatalne?

Przesłanką do zastosowania badania prenatalnego jest:

 • wiek matki powyżej 35. roku życia;
 • występowanie chorób genetycznych w rodzinie;
 • wcześniejsze urodzenie dziecka z wadą rozwojową lub chorobą genetyczną;
 • wystąpienie wady lub choroby genetycznej u płodu w poprzedniej ciąży;
 • niepokojące wyniki USG lub pozostałych badań w ciąży.

W przypadku istnienia wskazań medycznych do przeprowadzenia badań prenatalnych, są one wykonywane bezpłatnie, refundowane przez NFZ. Jeśli badaniom prenatalnym chce się poddać kobieta w ciąży spoza grupy ryzyka, musi za nie zapłacić z własnej kieszeni.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Elciaaaa90 9 miesięcy, ciąża 3 odpowiedzi Badania prenatalne - robiłyście? Elciaaaa90:

Witam:) czy ktoras z Was ma lub miala wykonywane badania prenatalne?? Glownie mam na mysli badanie krwi na wolne bhcg i bialko PPA..

~Paula12345 Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Badania prenatalne ~Paula12345:

Witam, jestem w 10 tygodniu ciąży - bardzo się boję, że sytuacja powtórzy się z dzieckiem jak 2 lata temu z moją córeczką, która urodziła się i po 2,5 miesiącach zmarła na wadę serduszka (wrodzona wada serca: zwężenie zastawki aortalnej, hipoplazja aorty...

~Iwona.Gdynia 9 miesięcy, ciąża 2 odpowiedzi Badania prenatalne ~Iwona.Gdynia:

Hej, dziewczyny - zdecydowałam się na badania prenatalne. Mam 29 lat - I ciąża. W poniedziałek przezierność wyszła 1,4, kość nosowa obecna. W akarcie pani doktor napisała że wszystko Ok jedyne wskazanie 18- 20 tydz .

Małgosia Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Badania prenatalne Małgosia:

Badań prenatalnych, zwłaszcza inwazyjnych, nie wykonuje się rutynowo, gdyż wady genetyczne lub chromosomalne zdarzają się bardzo rzadko. Np. zespół Downa występuje jedynie raz na 2000 urodzin u kobiet przed 30 rokiem życia .

Klaudusia Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Test Pappa dodatni przy wytrzewieniu jelit Klaudusia:

Witam od niedawna dowiedziałam się że nasz maluszek ma wytrzewienie jelit i musiałam zrobić badania prenatalne test PAPPA wyszedł dodatni czy wynik może być spowodowany tym że dziecko ma taką wadę ???

DżejnRołs Prośba o pomoc w badaniach 1 odpowiedź Badania prenatalne DżejnRołs:

Witam. Jestem studentką III roku pielęgniarstwa. Piszę pracę na temat badań prenatalnych zwracam się z uprzejmą prośbą do wszystkich szczęśliwych przyszłych mam o wypełnienie mojej ankiety, która posłuży mi do napisania pracy .

~Paulina1606 Ginekolog - położnik 8 odpowiedzi 9 tydzień ciąży a badania prenatalne ~Paulina1606:

Witam, jestem w 9 tygodniu ciąży - bardzo się boję, że sytuacja powtórzy się z dzieckiem jak 2 lata temu z moją córeczką, która urodziła się i po 2,5 miesiącach zmarła na wadę serduszka (wrodzona wada serca: zwężenie zastawki aortalnej, hipoplazja aorty...

pokaż 5 następnych

Artykuły Badania prenatalne

Badania prenatalne Operacje w łonie matki

(...) założyła Fundację Spina dla rodzin dzieci, które przeszły operacje w łonie matki.(badania genetyczne płodu, badania prenatalne, badania prenatalne w ciąży, rozwój dziecka w łonie...

Badania prenatalne Badanie USG genetyczne

Badanie USG genetyczne to nic innego jak bardzo dokładne badanie wykonywane za pomocą USG przez lekarza genetyka, który ma doświadczenie w diagnozowaniu wad wrodzonych u dzieci. Aby zwiększyć możliwości badania, zbiera się także historię chorób w...

Echo serca płodu
Badania prenatalne Echo serca płodu

Echo serca płodu to innymi słowy badanie echokardiograficzne serca płodu. Jest to badanie wykonywane tylko w niektórych przypadkach, szczególnie wtedy, kiedy u dziecka podejrzewa się wady serca lub arytmie. Podczas badania ocenia się budowę...

Badania prenatalne w 2 trymestrze ciąży
Badania w ciąży Badania prenatalne w 2 trymestrze ciąży

Amniopunkcja zalecana jest przez lekarza, jeśli wyniki testu potrójnego wskazują na jakieś nieprawidłowości. Niektórzy rodzice decydują się na badanie, by wykluczyć obecność chorób genetycznych. Amniopunkcja przeprowadzana jest pomiędzy...

Badania prenatalne w 1 trymestrze ciąży
Badania w ciąży Badania prenatalne w 1 trymestrze ciąży

Jednym z badań dla kobiet w ciąży jest biopsja kosmówki. Jest ono wykonywanew celu zidentyfikowania nieprawidłowości chromosomalnych i innych dziedzicznych chorób. Test nie ocenia jednakże, jak mocno choroba będzie zaawansowana. Wykonuje...

Badania w ciąży Badania prenatalne w 3 trymestrze ciąży

Przyszli rodzice martwią się o zdrowie swojego maluszka już od jego poczęcia. Często nie śpią po nocach, zastanawiając się czy z ich dzieckiem wszystko w porządku. Na szczęście jest dla nich szansa na spokój - to badania prenatalne. Dzięki nim...

Badania po poronieniu Badania kariotypu

Badania kariotypu to badania wykonywane po poronieniu. Ich celem jest wykazanie nieprawidłowości w budowie chromosomów u matki lub ojca, które doprowadzają do wystąpienia poronienia.

Badania noworodka
Noworodek Badania noworodka

Badania noworodka w pierwszych tygodniach życia są bardzo ważne. Wskazują, jaki jest stan zdrowia dziecka po porodzie i czy maluszek prawidłowo się rozwija. Badania, jakim są poddawane noworodki, nie są skomplikowane ani męczące. Ważne jest to, by wykonać...

Badania po poronieniu Badania hormonalne

Badania hormonalne po poronieniu są bardzo ważne, ponieważ mogą one dać wiele wskazówek na temat dokładnej przyczyny poronienia. Badanie endokrynologiczne należą do podstawowych badań po poronieniu.

Ciąża Badania w ciąży

Kobieta ciężarna jest pod szczególną opieką lekarza. Badania krwi, moczu oraz wizyty u ginekologa dają gwarancję, że wiele chorób można wykryć, zanim staną się niebezpieczne dla matki i dziecka.

Badania do porodu
Objawy porodu Badania do porodu

Do porodu będzie potrzebny dowód osobisty, aktualna książeczka ubezpieczeniowa, karta ciąży, wyniki badania grupy krwi, HBS, WR, aktualne badanie USG oraz wyniki ostatniej morfologii i analizy moczu.

Słuch noworodka Badania ABR

Badania ABR to badania potencjałów słuchowych wywołanych. Takie badanie słuchu nie wymaga współpracy ze strony pacjenta, może być więc wykonywane u niemowląt.

Poronienie Badania po poronieniu

Przyczyn poronień, zwłaszcza nawracających, może być bardzo wiele, dlatego w celu wykrycia ich przyczyny należy niejednokrotnie wykonać całą serię różnego rodzaju badań diagnostycznych.

Planowanie ciąży Badania przed ciążą

Jak tylko podejmiesz decyzję o ciąży udaj się do lekarza i sprawdź stan swojego zdrowia. Wykonaj podstawowe badania laboratoryjne krwi i moczu, zadbaj o szczepienia.

Ruszyła kampania Badania z Uśmiechem
Aktualności Ruszyła kampania Badania z Uśmiechem

Kampania "Badania z Uśmiechem" już 8 października 2011 będzie w Krakowie. Całkowicie bezpłatnie, o godzinie 15.00 odbędzie się pierwszy event z cyklu „Przygoda w laboratorium”.  Sobotnia "Przygoda w Laboratorium" będzie niezapomniana!...

Badania noworodka po porodzie
Skala Apgar Badania noworodka po porodzie

W ciągu kilku minut po porodzie każde dziecko przechodzi rutynowe badanie wykonywane przez neonatologa. Badanie to ma służyć ocenie stanu maluszka oraz identyfikacji ewentualnych zagrożeń jego życiu. Takie badanie powtarza się kilkakrotnie w pierwszych...

Badania przed ciążą Kiedy wykonać badania genetyczne?

Badanie genetyczne to analiza materiału genetycznego (DNA) danej osoby. DNA to związek chemiczny występujący w chromosomach, który zawiera informacje o indywidualnych cechach człowieka. Badanie genetyczne może poddać analizie same geny, markery...

Badania ginekologiczne w ciąży
Badania w ciąży Badania ginekologiczne w ciąży

Badanie ginekologiczne najlepiej wykonać jak najwcześniej, ponieważ schorzenia dróg rodnych są często przyczyną trudności z zajściem w ciążę i mogą przyczynić się do powikłań podczas ciąży.Badanie ginekologiczne obejmuje kilka elementów....

Jakie badania w ciąży?
Badania w ciąży Jakie badania w ciąży?

Gdy kobieta już wie, że nosi w sobie nowe życie, jej największym zmartwieniem staje się prawidłowy rozwój dziecka. Bez przerwy zastanawia się, czy wszystko jest w porządku, czy maleństwo rośnie zdrowo i nic mu nie grozi. W obecnych czasach diagnostyka...

Badania w ciąży Badania w pierwszej ciąży

Pierwsza ciąża to przede wszystkim zapowiedź doświadczeń, jakich do tej pory nie przeżyłaś. To czas radości przemieszanej z wątpliwościami i obawami, czy wszystko będzie dobrze, czy poród przebiegnie sprawnie i bez komplikacji, czy dziecko będzie...

Karmienie piersią Badania dla matek karmiących

Zarówno przed porodem, jak i już podczas karmienia piersią kobieta powinna pamiętać o sobie i o swoim zdrowiu. Młoda mama powinna w ciągu 6 miesięcy po porodzie wykonać kilka podstawowych badań, aby sprawdzić, czy jej organizm wraca do formy –...

Badania przed ciążą Badania w celu wykrycia problemów z poczęciem

Istnieje wiele różnych schorzeń, które mogą wpłynąć na płodność, dlatego można przeprowadzić badania w celu ich wykluczenia. Badanie krwi jest jednym z podstawowych badań i może pomóc w ustaleniu, czy w organizmie kobiety zachowana...

Badania w ciąży Badania kontrolne w 3 trymestrze ciąży

Badania kontrolne w czasie ciąży średnio wykonuje się co 4 tygodnie, a od 34 tygodnia co 2. Kobieta powinna przestrzegać terminów wizyt u lekarza, nawet jeśli nic złego się nie dzieje. Badania te wykonywane są po to, by wcześnie wykryć jakiekolwiek...

Badania w ciąży Badania kontrolne w 2 trymestrze ciąży

Badania kontrolne w czasie ciąży średnio wykonuje się co 4 tygodnie. Kobieta powinna przestrzegać terminów wizyt u lekarza, nawet jeśli nic się złego nie dzieje. Badania te wykonywane są po to, by wcześnie wykryć jakiekolwiek zaburzenia, zanim...

Badania w ciąży Badania kontrolne w 1 trymestrze ciąży

Badania kontrolne w czasie ciąży średnio wykonuje się co 4 tygodnie. Kobieta powinna przestrzegać terminów wizyt u lekarza, nawet jeśli nic się złego nie dzieje. Badania te wykonywane są po to, by wcześnie wykryć jakiekolwiek zaburzenia, zanim...

Ciąża po 35 r.ż. Badania w ciąży po 35 r.ż.

Badania kobiet w ciąży po 35. roku życia powinny być wykonywane zgodnie z zaleceniami lekarza. Ciąża w tym wieku wiąże się bowiem z większym ryzykiem nadciśnienia czy wad wrodzonych u płodu.

Badania przed ciążą Badania jakie należy wykonać przed zajściem w ciążę

Bez względu na to, jaki jest stan zdrowia kobiety i mężczyzny i jakie jest ich samopoczucie, partnerzy planujący dziecko powinni odwiedzić lekarza i wykonać zalecane przez niego badania. Dzięki nim można wykryć schorzenia, które mogą być niebezpieczne...

Ważny temat - Jesienne infekcje - jak pomóc dziecku przy zatruciach pokarmowych? Jakie badania zrobić, gdy dziecko boli brzuch?

Ból brzucha u dziecka często budzi niepokój rodziców, ponieważ ustalenie przyczyny dolegliwości bólowych w wielu przypadkach stanowi niemałe wyzwanie. Należy jednak pamiętać, że ból trwający krótko, któremu...

Wykorzystaj szansę, jaką daje Ci druga ciąża Druga ciąża po czterdziestce

(...) prawdopodobieństwo donoszenia ciąży znacząco rośnie.   Badania prenatalne w późnej ciąży Ryzyko wad wrodzonych płodu rośnie wraz z wiekiem matki, dlatego badania prenatalne u kobiet po 35 roku życia to konieczność. Za pomocą testów tego typu można wykryć ... i nieinwazyjne badania prenatalne. Do badań inwazyjnych należą: kordocenteza, biopsja trofoblastu oraz amniopunkcja. Z kolei nieinwazyjne badania prenatalne to: USG genetyczne, test PAPP-A oraz test potrójny. Kordocenteza to ryzykowne badanie,...

Badania w ciąży Badania prenatalne w 3 trymestrze ciąży

Przyszli rodzice martwią się o zdrowie swojego maluszka już od jego poczęcia. Często nie śpią po nocach, zastanawiając się czy z ich dzieckiem wszystko w porządku. Na szczęście jest dla nich szansa na spokój - to badania prenatalne. Dzięki nim opiekuńcze mamusie i zatroskani tatusiowie mogą sprawdzić co dzieje się z ich pociechą. Takie badania pozwalają na wykrycie wielu wad ... jest obarczona wysokim ryzykiem. Profil biofizyczny płodu to nieinwazyjne badania prenatalne, co oznacza, że nie są obarczone...

Badania prenatalne w 2 trymestrze ciąży
Badania w ciąży Badania prenatalne w 2 trymestrze ciąży

Amniopunkcja zalecana jest przez lekarza, jeśli wyniki testu potrójnego wskazują na jakieś nieprawidłowości. Niektórzy rodzice decydują się na badanie, by wykluczyć obecność chorób genetycznych. Amniopunkcja przeprowadzana jest...

Badania prenatalne w 1 trymestrze ciąży
Badania w ciąży Badania prenatalne w 1 trymestrze ciąży

Jednym z badań dla kobiet w ciąży jest biopsja kosmówki. Jest ono wykonywanew celu zidentyfikowania nieprawidłowości chromosomalnych i innych dziedzicznych chorób. Test nie ocenia jednakże, jak mocno choroba będzie zaawansowana. Wykonuje się...

Targi Mother&Baby Warszawa
Aktualności Targi Mother&Baby Warszawa

(...) ów dla przyszłych rodziców. Więcej informacji o Targach Mother & Baby znajdziesz na stronie internetowej: Mother and Baby.(badania prenatalne, planowanie...

Atrakcje na targach HAPPY BABY
Patronaty Atrakcje na targach HAPPY BABY

W czasie Targów Zabawek i Artykułów dla Dzieci HAPPY BABY odbędą się liczne wydarzenia towarzyszące. Prelekcje specjalistów z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Specjaliści szpitala poruszą różne tematy: USG w ciąży, cukrzycę ciężarnych, badania prenatalne, karmienie piersią, zajęcia w szkole rodzenia, niepłodność i sposoby jej leczenia, zagadnienia opieki nad ciężarną, a także opiekę nad wcześniakiem. Mami Babi Targ Jest to...

Decyzja o ciąży Ciąża po 30

(...) Z tego względu lekarze zalecają zwykle badania prenatalne. Większe jest także ryzyko ciąży mnogiej. Należy liczyć się...

Wiek ciąży
Termin porodu Wiek ciąży

(...) do otrzymanej daty dodaje się 1 rok. Bardzo ważną rolę w obliczaniu wieku ciąży i terminu porodu odgrywają badania...

Badania w ciąży Opieka prenatalna w ciąży

(...) Jednak początek im mogą dać w każdej chwili różne zaburzenia, które uszkodzą gen. Badania prenatalne pozwalają wykryć ... . Badania prenatalne dzielą się na: badania nieinwazyjne – czyli takie, które są całkowicie bezpieczne dla...

Badania w ciąży Badania w pierwszej ciąży

(...) wystąpienia u płodu wad wrodzonych czasami wykonuje się również badania prenatalne – raczej nieinwazyjne. Tylko w uzasadnionych sytuacjach zalecana jest amniopunkcja, fetoskopia, biopsja trofoblastu czy kordocenteza. Inwazyjne badania prenatalne...

Kalendarz badań w ciąży Program Zdrowie, mama i ja

(...) Stawiszyńska-Marciniak(badania genetyczne płodu, badania krwi w ciąży, badania prenatalne w...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij