Trwa ładowanie...

Dziedziczenie długów. Czy dzieci muszą płacić rodzicom alimenty?

 Maria Krasicka
15.03.2021 16:07
Alimenty na rodziców
Alimenty na rodziców (GettyImages)

Obowiązek alimentacyjny zazwyczaj dotyczy rodziców. Jednak czasem dochodzi do odwrócenia ról i to dzieci po uzyskaniu pełnoletności, są zobowiązane do płacenia świadczeń na ich korzyść. Co w sytuacji, kiedy rodzic nie wywiązywał się z obowiązków, a mimo to ubiega się o alimenty? Jak uniknąć dziedziczenia długu?

spis treści

1. Alimenty na rodziców

Rodzice mogą się upominać o alimenty od dzieci. Jednak należy zaznaczyć, że obowiązek alimentacyjny istnieje jedynie w przypadku, kiedy jedno z rodziców znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, nie mogąc zaspokoić podstawowych potrzeb i udowodni to w sądzie. Zmiana okoliczności życia dziecka lub rodzica uprawnia do wystąpienia z pozwem o obniżenie kwoty alimentów.

Dziecko natomiast może odwołać się od decyzji sądu. Należy udowodnić, że samo nie ma możliwości zarobkowych bądź roszczenie o alimenty jest przedawnione o co najmniej 3 lata.

Zobacz film: "Dr Katarzyna Amernik tłumaczy, na co przeznaczone zostaną pieniądze ze zbiórki WOŚP"

Dodatkowo dziecko pozwane przez rodzica może zaznaczyć, że żądanie przez niego alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (dziecko było źle traktowane w przeszłości, rodzic nie spełniał podstawowej opieki).

By udowodnić takie zdarzenia, warto zbierać dowody pod postacią wiadomości SMS, nagrań, czy zdjęć. Przydatne będą również dokumenty spraw sądowych, dokumenty medyczne (w tym dowody kosztów leczenia i opinie psychiatry) oraz dokumenty potwierdzające pobyty w placówkach leczenia uzależnień.

2. Czy długi rodziców przechodzą na dzieci?

Kiedy rodzic jest dłużnikiem i chce sprezentować dziecku jakiś przedmiot lub wykonać przelew, należy być bardzo ostrożnym. Przyjęcie takiego gestu może sugerować przynajmniej częściową spłatę długu. Jeżeli dojdzie do egzekucji komorniczej, można wystąpić z powództwem o wyłączenie własnego przedmiotu spod działań komornika. Warto również dołączyć informację, iż dany przedmiot należy do dziecka.

Niegdyś w przypadku śmierci zadłużonego rodzica należało złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku lub przyjęciu go z dobrodziejstwem inwentarza. To pozwalało uniknąć przepisania długów przekraczających wartość spadku na dziecko. Jednak od kilku lat dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza jest domyślne i nie trzeba niczego zgłaszać. Robi się to tylko wtedy, gdy chcemy dziedziczyć inaczej.

W przypadku odrzucenia spadku oznacza to, że przechodzi on na kolejnych spadkobierców. W ten sposób można obciążyć małoletnich, którzy samodzielnie nie są w stanie go odrzucić. Po osiągnięciu pełnoletności są zobowiązani do spłaty długu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze