Trwa ładowanie...

Dlaczego pierwsze słowa dzieci to zazwyczaj "mama" i "tata"? Naukowcy mają nową teorię

Avatar placeholder
20.11.2020 09:34
Dlaczego pierwsze słowa dzieci to zazwyczaj "mama" i "tata"? Naukowcy mają nową teorię
Dlaczego pierwsze słowa dzieci to zazwyczaj "mama" i "tata"? Naukowcy mają nową teorię (123rf)

Nikogo nie dziwi fakt, że jedne z pierwszych słów, jakie wychodzą z ust maluchów, to "mama" i "tata". To zupełnie naturalne, jednak głównym powodem, dla którego tak się dzieje, wcale nie jest poczucie bliskości i miłości z rodzicami. Naukowcy z Uniwersytetu Standforda mają zupełnie inną teorię.

1. Do którego rodzica dziecko zwróci się jako pierwsze? Pytanie klasyk

Pomiędzy 9. a 12. miesiącem życia, gaworzenie malucha zaczyna przypominać już mowę. Wtedy rodzice często zastanawiają się, czy ich pociecha podczas dorastania jako pierwsze wypowie słowa skierowane w stronę mamy czy taty.

Niektórzy wierzą nawet, że jeśli dziecko wymieni konkretnego rodzica jako pierwszego, będzie znakiem wyjątkowej więzi między nimi przez całe życie. Nauka nie potwierdza jednak takich przypuszczeń, a wręcz przeciwnie - w pewnym sensie rozwiewa całą magiczną aurę tworzoną przez rodziców wokół znaczenia wypowiadanych przez dziecko pierwszych słów. O czym więc świadczą pierwsze "mama" i "tata"?

2. "Mama" i "tata" to wcale nie wyraz miłości i przywiązania do rodziców

Rodzice powinni wiedzieć, że nawet jeśli maluch faktycznie wypowie słowa "mama" lub "tata", to wcale nie oznacza, że zwraca się do nich.

Zobacz film: "Jak zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Dziecko wypowiada te słowa jako pierwsze, ponieważ są łatwe ze względu na powtarzającą się sylabę. Dzięki temu są łatwiejsze do zapamiętania i wymówienia. Poza tym, w obecności dziecka te słowa często padają.

Rodzice nie raz mówią do maluszka: "powiedz mama, powiedz tata". Mózg dziecka to zapamiętuje i stąd efekty w postaci pierwszych wypowiedzianych słów. Takie tezy postawili naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, którzy przeprowadzili badania nad nauką języków w różnych kulturach.

3. Powtarzające się słowa i sylaby zwiększają aktywność mózgu u dziecka

Naukowcy przebadali rozwój mowy u 22 noworodków i stwierdzili, że ich mózg reaguje znacznie lepiej na imiona z powtarzającymi się sylabami niż na pozostałe. W praktyce dzieci znacznie łatwiej je zapamiętują. Dotyczy to również innych słów, w których występuje powtarzająca się sylaba, choćby "mama" i "tata". Jeśli rodzice chcą, aby ich dziecko szybko zaczęło wypowiadać słowa, w obecności maluchów powinni często mówić te, które mają właśnie powtarzające się sylaby.

4. Dlaczego dzieci jako pierwsze mówią słowo "nie"?

Badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda sugerują również odpowiedź na pytanie, dlaczego dzieciom tak łatwo przychodzi uczenie się słowa "nie". To jedno z dziesięciu słów, które maluchy wypowiadają jako pierwsze!

Otóż, odpowiedź leży w zachowaniu rodziców. W pierwszych miesiącach życia starają się oni uchronić dziecko przed niebezpiecznymi czynnościami lub sytuacjami, za każdym razem, nierzadko mimowolnie, mówiąc stanowczo: "nie". W ten sposób dziecko najłatwiej zapamiętuje to słowo.

Zobacz także: Apeluje do rodziców o wyrzucenie zabawek do kąpieli. Znalazła w nich grubą warstwę pleśni

spis treści

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze