Trwa ładowanie...

Cierpiała z powodu bolesnych miesiączek. Babcia w końcu wyjawiła jej prawdę

Avatar placeholder
17.12.2023 09:04
Cierpiała z powodu bolesnych miesiączek. Babcia w końcu wyjawiła jej prawdę
Cierpiała z powodu bolesnych miesiączek. Babcia w końcu wyjawiła jej prawdę (Facebook)

Nastoletnia Victoria Flett od 12. roku życia borykała się z długimi i bolesnymi miesiączkami. Kiedy skończyła 17 lat, poruszyła ten temat w rozmowie z babcią, która zdecydowała się wyznać jej "rodzinny sekret" dotyczący zdrowia dziewczyny. Chodzi o diagnozę, którą Victoria otrzymała jako niemowlę.

spis treści

1. Niespodziewana diagnoza

Podczas porodu Victoria zakleszczyła się w drogach rodnych swojej mamy. Urodziła się z licznymi złamaniami, które sprawiły, że poddawana była znacznie większej liczbie badań niż przeciętny noworodek. To właśnie wtedy u Victorii zauważono podwójną macicę.

Babcia Victorii wyznała, że podwójna macica jest dość powszechną wadą wrodzoną w ich rodzinie.

2. Podwójna macica

Zobacz film: "Agnieszka Ziółkowska wyjaśnia, co przyniósł podręcznik do HiT. "Coś dobrego""

Wyznanie babci skłoniło Victorię do wizyty u ginekologa, który po wykonaniu szczegółowych badań potwierdził obecność dwóch macic oraz dwóch osobnych szyjek macicy. Tego rodzaju wada rozwija się już w życiu płodowym, kiedy nie dojdzie do połączenia przewodów Mullera.

Poza obfitymi i bolesnymi miesiączkami nie daje wyraźnych objawów, a jej wykrycie jest możliwe wyłącznie dzięki szczegółowej diagnostyce, która najczęściej wykonywana jest podczas szukania przyczyn niepłodności lub poronień. Najczęściej podwójna macica jest wykrywana przy USG i badaniu wziernikowym miednicy.

3. Wpływ na płodność

Podwójna macica zwiększa ryzyko niepłodności i może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Nie oznacza to jednak, że będzie tak na pewno! Wiele kobiet z podwójną macicą zachodzi w ciążę, choć narażone są na wyższe ryzyko powikłań. Do najczęstszych należą poronienia, przedwczesny poród oraz nieprawidłowe ułożenie płodu.

Niezwykle istotne więc jest, aby kobiety z tą diagnozą pozostawały pod stałą opieką specjalistów, którzy będą monitorować przebieg ciąży i minimalizować ryzyko ewentualnych komplikacji. Stała kontrola medyczna jest kluczowa w zapewnieniu bezpieczeństwa i zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

4. Komunikacja i edukacja

Przypadek Victorii Flett rzuca światło na istotne zagadnienia medyczne i genetyczne. Rozwiązanie zagadki jej bolesnych miesiączek przypomina zarówno o znaczeniu otwartości w komunikacji rodzinnej, jak i o potrzebie wczesnej diagnostyki i konsultacji medycznych w przypadku nietypowych objawów menstruacyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze