Trwa ładowanie...

Antykoncepcja

Antykoncepcja

Mianem antykoncepcji określa się metody zapobiegania ciąży. Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy. Każda kobieta rozpoczynająca życie seksualne powinna rozważyć wady i zalety poszczególnych metod i zdecydować się na taką, która w optymalny sposób będzie chroniła ją przed nieplanowaną ciążą, nie wywołując przy tym uciążliwych skutków ubocznych.

Popularne metody antykoncepcji

Do najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży należy prezerwatywa (męska lub damska). Jest to mechaniczna metoda antykoncepcji, która stwarza barierę dla plemników, nie dopuszczając do przemieszczenia się ich i zapłodnienia komórki jajowej. Prezerwatywa jako jedyna metoda zapobiegania ciąży chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dużą popularnością cieszą się także tabletki antykoncepcyjne. Są to pigułki hormonalne, które nie tylko zapobiegają ciąży, ale i znajdują zastosowanie w łagodzeniu bolesnych i obfitych miesiączek. Istnieje wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, ale nie każda kobieta może je stosować.

Obecnie rośnie liczba kobiet decydujących się na implanty lub zastrzyki antykoncepcyjne. Duże zainteresowanie wzbudzają również plastry hormonalne. Niektóre kobiety preferują jednak mechaniczne metody antykoncepcji, takie jak kapturki dopochwowe. Umieszcza się je w pochwie, blokując tym samym dostęp spermy do szyjki macicy.

Tabletki antykoncepcyjne należy przyjmować każdego dnia o ściśle określonej porze, dyscypliny wymaga również stosowanie mechanicznych metod antykoncepcji. Z myślą o kobietach, które oczekują wysokiej skuteczności antykoncepcji, ale nie chcą pamiętać o niej każdego dnia lub w trakcie zbliżenia, opracowano tzw. spiralę. Jest ona wprowadzana do macicy na 5-10 lat. Krążek dopochwowy umieszcza się w pochwie na znacznie krótszy czas – tylko 21 dni. Jest to mały, miękki i plastikowy krążek, który wprowadza się do pochwy pierwszego dnia miesiączki. Po 21 dniach krążek jest usuwany, a 7 dni później umieszcza się w pochwie nowy krążek. Działanie antykoncepcyjne krążka jest wynikiem zastosowania estrogenu i progesteronu, dlatego ta metoda zapobiegania ciąży nie jest odpowiednia dla kobiet, które nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej.

Od niedawna dostępna jest tzw. antykoncepcja awaryjna w postaci tabletki „72 h po”. Jest to tabletka o dużej zawartości hormonów, która zapobiega ciąży po niezabezpieczonym stosunku lub w sytuacji, gdy użyta metoda antykoncepcji zawiodła.

Niektóre kobiety decydują się na tak zwane metody naturalne zapobiegania ciąży. Polegają one na wnikliwej obserwacji własnego ciała w celu określenia dni płodnych.

Skuteczność antykoncepcji dla kobiet

Efektywność stosowanej metody zapobiegania ciąży zależy od wielu czynników, między innymi od wieku kobiety, częstotliwości zbliżeń oraz prawidłowego stosowania danej metody. Metody naturalne często zawodzą – dużo skuteczniejsze są metody hormonalne, mechaniczne lub chemiczne. Aby mieć pewność, że stosunek nie zakończy się nieplanowaną ciążą, należy korzystać z nich zgodnie z wytycznymi. Nawet niewielkie zaniedbania lub pomyłki mogą bowiem wyraźnie zmniejszyć skuteczność antykoncepcji.