Trwa ładowanie...

Rodzina patchworkowa. Czym jest, jakie są cechy rodziny patchworkowej?

 Ewa Rosiecka
10.09.2021 18:25
Rodzina patchworkowa
Rodzina patchworkowa (Adobe Stock)

Rodzina patchworkowa powstaje, gdy jedno lub obydwoje rodziców po rozstaniu, lub owdowieniu ponownie zakłada rodzinę, mając jedno lub więcej dzieci z poprzedniego związku. Rodzin tych stale przybywa w związku z rosnącą liczbą rozwodów. Dla niektórych oznaczają niekończące się problemy, dla wielu zaś to duża szansa na szczęście. Czym charakteryzuje się rodzina patchworkowa i jak się w niej odnaleźć?

spis treści

1. Co to jest rodzina patchworkowa?

Patchwork to produkt zrobiony z pozszywanych kawałków różnych materiałów. Podobnie jest w przypadku rodzin patchworkowych. Rodzina patchworkowa, inaczej nazywana zrekonstruowaną lub wielorodzinną, to powtórny związek rozwiedzionych lub owdowiałych rodziców i ich dzieci, biologicznych oraz przybranych. Wszyscy razem stanowią jedną funkcjonującą komórkę społeczną - rodzinę.

Przynależność do rodziny patchworkowej nie jest w żaden sposób uregulowana prawnie, nie jest także jasno zdefiniowana pod względem biologicznym. Rodzina zrekonstruowana nie przypomina tradycyjnej: dzieci zyskują drugą parę rodziców, dziadków, kuzynów itd.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Jak zapraszać na wesele rodziny patchworkowe?
Jak zapraszać na wesele rodziny patchworkowe?

Zapraszanie gości na wesele może być bardziej kłopotliwe, niż się wydaje. O związanych z tym zasadach savoir-vivre’u już

przeczytaj artykuł

2. Czym charakteryzuje się rodzina patchworkowa?

Tym, co wyróżnia rodzinę patchworkową, są prawidłowe relacje z poprzednimi partnerami oraz traktowanie wszystkich dzieci jak rodzeństwa. Czasem relacje te są na tyle dobre, że byli partnerzy z nowymi małżonkami, a także wspólnymi dziećmi spędzają wolny czas razem, wyjeżdżają na wakacje itp.

W 2001 roku badaczka Alina Dobosz - Sztuba wyodrębniła 7 cech patchworkowej rodziny:

  • Biologiczni rodzice dziecka mieszkają osobno.
  • Dorośli członkowie rodziny zrekonstruowanej są po rozwodzie lub stracili bliską osobę w wyniku śmierci; czynniki te mogą utrudniać tworzenie właściwych relacji w nowym związku.
  • Patchworkowa rodzina może odczuwać brak aprobaty ze strony rodzin pochodzenia partnerów.
  • Dzieci z rodzin patchworkowych należą do więcej niż jednej wspólnoty rodzinnej.
  • Przybrani rodzice - macocha, ojczym, nie mają praw rodzicielskich wobec przybranego dziecka. Wyjątkiem jest sytuacja, w której "nowy" rodzic przysposabia dziecko partnera.
  • Rola macochy i ojczyma jest nabyta, nie wynika z biologicznych więzi.
  • Rodzina zrekonstruowana tworzy swoją historię od nowa.

3. Zalety rodzin patchworkowych

Niewątpliwym plusem rodzin zrekonstruowanych jest to, że zawierane są najczęściej ze względów uczuciowych, wejście w relację zaś jest dokładnie przemyślane. Zazwyczaj powtórne związki małżeńskie są udane, a poziom zadowolenia wzrasta z wiekiem.

Negatywne doświadczenia z poprzednich związków pomagają unikać niektórych błędów w nowej relacji, ponadto, jeśli tylko rodzice ponad niechęć do byłych partnerów będą stawiać dobro dziecka, jest szansa na stworzenie dobrej patchworkowej rodziny.

Dzieci zyskują nowe bliskie osoby, a większa rodzina może stanowić dla nich dużą wartość. Jeśli relacje między jej członkami będą ciepłe, a dzieci będą się stykać z różnymi punktami widzenia, mogą wyrosnąć na otwartych, zaradnych życiowo ludzi.

Jak wygląda współczesna rodzina i jaka jest jej rola w życiu dziecka? (WIDEO)
Jak wygląda współczesna rodzina i jaka jest jej rola w życiu dziecka? (WIDEO)

Rodzina jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka. Jej rolą nie jest tylko wychowanie dziecka, ale też ma

przeczytaj artykuł

4. Jakie problemy mogą pojawić się w rodzinie patchworkowej?

Warto mieć świadomość, że w rodzinie patchworkowej mogą pojawić się także problemy, takie jak m.in.:

  • spory o metody wychowawcze;
  • kłótnie między byłymi partnerami;
  • zazdrość dzieci o nowych partnerów lub przybrane dzieci;
  • zazdrość partnera o kontakty z byłymi (których niestety nie sposób uniknąć z uwagi na wspólne dzieci);
  • brak praw rodzicielskich przybranych rodziców i istnienie rodziców biologicznych, którzy mają swoje poglądy na wychowanie dzieci;
  • konflikt lojalnościowy dziecka względem drugiego rodzica;
  • utrwalone negatywne stereotypy wokół ojczyma i macochy.

Mimo to powinniśmy pamiętać, iż o zdrowiu psychicznym i emocjonalnym dziecka głównie decyduje atmosfera panująca w rodzinie, a nie to, czy jest ona tradycyjna, czy też patchworkowa. Należy mieć na uwadze, że szczęśliwi rodzice, to szczęśliwe dzieci.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze