Termin porodu

Podobnie jak w realnym życiu, dzieci przeważnie nie kierują się harmonogramami. Same wybierają moment, w którym są gotowe do przyjścia na świat. Według statystyk, tylko cztery kobiety na sto rodzą we właściwym terminie, a ponieważ prawidłowa ciąża może trwać od 38. do 40. tygodni, ponad dwie trzecie dzieci przyjdzie na świat w okolicach dwóch tygodni od terminu właściwego. Jeśli poród opóźnia się, wówczas mówi się o błędzie w obliczeniach terminu porodu. Z prawdziwym przenoszeniem mamy do czynienia bardzo rzadko.

Spis treści:
  1. 1. Jak wyznaczyć termin porodu?
  2. 2. Prawdopodobny termin porodu
  3. 3. Termin porodu z USG

1. Jak wyznaczyć termin porodu?

Medycznym określeniem właściwego terminu jest PTP, czyli przewidywany termin porodu. Datę narodzin dziecka wyznacza się w oparciu o regułę Naegelego. Reguła ta określa czas, w którym dziecko przyjdzie na świat, licząc czas trwania ciąży od  1. dnia ostatniej miesiączki.

Reguła ta sprawdza się w przypadku regularnych cykli miesiączkowych zakładając, że owulacja nastąpiła 14 dnia cyklu, sam cykl trwa 28 dni, a czas trwania ciąży wynosi 40 tygodni. Zapłodnienie mogło nastąpić nawet kilka dni po owulacji, dlatego ani dni płodnych, ani dnia, w którym miałaś stosunek płciowy, nie traktuje się jako początku ciąży. Przyjmuje się, że gdy nie pojawia się pierwsza spodziewana miesiączka, już od 4 tygodni jesteś w ciąży.

Wyznaczanie terminu porodu według reguły Naegelego:
Pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = Termin porodu. Dla przykładu: 1 sierpień 2011 + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok = 8 maja 2012 roku.

Jeżeli miesiączka pojawia się u kobiety regularnie co 28 dni, prawdopodobne jest, że urodzi w czasie zbliżonym do przewidywanego terminu porodu. Jeżeli cykle trwają dłużej niż 28 dni, kobieta ma duże szanse na poród po tym czasie, gdy krócej – urodzi wcześniej.

2. Prawdopodobny termin porodu

Jeżeli kobieta cierpi na nieregularne cykle, bardzo trudno u niej wyliczyć właściwy termin porodu. Nawet jeśli kobieta nie potrafi określić momentu poczęcia lub owulacji, są pewne wskazówki, które mogą pomóc w przybliżeniu określić wiek ciąży.

  •  Rozpulchnienie macicy i szyjki 2–8 tygodni po zapłodnieniu.
  •  Słyszalna czynność serca płodu od około 10. do 12. tygodnia przy zastosowaniu aparatu Dopplera lub około 18. do 22. tygodnia za pomocą stetoskopu lekarskiego.
  •  Ruchy płodu od około 20. do 22. tygodnia przy pierwszym dziecku lub od 16. do 18. tygodnia przy kolejnych ciążach.
  •  Wysokość dna macicy – około 24. tygodnia osiągnie wysokość pępka.

3. Termin porodu z USG

Zwykle w okolicach 7.–8. tygodnia ciąży kobieta poddawana jest pierwszemu badaniu USG. Badanie wykonane w tym czasie ma znacznie większą wartość dla ustalenia terminu porodu niż zastosowanie reguły Naegelego. Lekarz mierzy pęcherzyk ciążowy i sprawdza wielkość dziecka (CRL – długość ciemieniowo-siedzeniowa), by następnie na tej podstawie dokonać obliczeń określających szacunkowy wiek płodu oraz datę porodu. Badanie jest wiarygodne, gdy zostało wykonane we wczesnej ciąży. Im starsza ciąża, tym więcej czynników wpływających na wielkość rozwijającego się dziecka (geny).

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

w.k 9 miesięcy, ciąża 0 odpowiedzi Termin porodu w.k:

ma kość na 15.12.2014 poród ?

Redakcja Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Jak obliczyć termin porodu? Redakcja:

Choć termin porodu określany jest już na pierwszej potwierdzającej ciążę wizycie u ginekologa, nie ma co się zbyt mocno do niego przywiązywać. Jedynie 4 - 5% dzieci przyjdzie na świat dokładnie w terminie .

Koralowa Noworodki i niemowlaki 5247 odpowiedzi Lipcowe mamusie :) Koralowa:

wątek poświęcony naszym fasolkom, które przyjdą na świat w lipcu 2012 roku :) NASZE FASOLKI PRZYJDĄ NA ŚWIAT: hosa-mosa termin porodu: 29 czerwca, 1 fasolka agniecha77 termin porodu: 1 lipca, synek kodomo termin porodu: 2 lipca, synek Dawidek koralowa...

ania81 Przywitaj się 4 odpowiedzi witam :D ania81:

cześć wszystkim :) mój termin porodu zbliża się wielkimi krokami, spodziewam się córeczki, ale to nigdy nic nie wiadomo ;)

Lenka_93 9 miesięcy, ciąża 0 odpowiedzi Przyszłe mamusie z Kraśnika woj lubelskie Lenka_93:

Hej jestem z Kraśnika i mam termin porodu na końcówkę września. Są tu może dziewczyny które są z Kraśnika i okolic i będą rodzić w kraśnickim szpitalu? Co myślicie o tej placówce?

asiawg Przywitaj się 7 odpowiedzi Witam asiawg:

Witam jestem Asia, troche nie bardzo umiem poruszac sie na tzm forum, ale mysle ze pomozecie. Jestem wesola dziewczyna i tez jak Wy oczekuje malenstwa.

stysiapysia Maluchy 40626 odpowiedzi Szczęśliwe Marcowe Mamy 2010...:) stysiapysia:

[/url] 6 MARCA URODZIŁA MELISE cc; waga g i cm termin porodu 19 marzec 9 MARCA URODZIŁA WOJTKA sn; waga 3350g i 55cm termin porodu 8 marzec 9 MARCA URODZIŁA LENKE cc; waga 3600g i cm termin porodu 11 marzec 10 MARCA URODZIŁA MAJE sn; waga 2700g...

pokaż 5 następnych

Artykuły Termin porodu

Termin porodu Skurcze przedwczesne

Przedwczesne skurcze porodowe są to skurcze występujące między 20 a 37 tygodniem ciąży, których nie należy lekceważyć, bywają bowiem przyczyną zbyt wczesnego rozwarcia się szyjki macicy i mogą doprowadzić do wystąpienia porodu przedwczesnego.

Jak obliczyć termin porodu?
Termin porodu Jak obliczyć termin porodu?

Choć termin porodu określany jest już na pierwszej potwierdzającej ciążę wizycie u ginekologa, nie ma co się zbyt mocno ... wszystko zaplanowane i pod kontrolą. Reguła Naegelego Obecnie większość lekarzy oblicza termin porodu, stosując wiekową już regułę Naegelego ... ;          Czytaj dalej >>(ciąża po terminie, kalendarz terminu porodu, oblicz termin porodu, wyznaczanie terminu porodu) ... w ich połowie, czyli w 14 dniu. Na dodatek, każdy miesiąc powinien trwać 30 dni a konkretnie 30,416 dni. Wzór wygląda tak:...

Wiek ciąży
Termin porodu Wiek ciąży

(...) indywidualnie. Jak obliczyć termin porodu? Według reguły Naegelego, obliczanie terminu porodu wygląda jak poniżej: od daty ostatniej ... , termin porodu można obliczyć inaczej: od terminu poczęcia odejmuje się 7 dni, od otrzymanej daty odejmuje się 3 miesiące ... w ciąży powinna pamiętać, że wyliczony termin porodu bardzo rzadko jest momentem przyjścia na świat dziecka. Maluch może...

Termin poczęcia
Termin porodu Termin poczęcia

(...) wyniki. Jak obliczyć termin porodu? W Internecie można znaleźć wiele stron, na których znajdują się specjalne...

Termin porodu Sposoby na przyspieszenie porodu

Gdy mija wyznaczony termin porodu, kobieta ciężarna zastanawia się: „Kiedy ja wreszcie urodzę? Czemu m ... ciąży, a maluszek nie chce opuścić łona matki i brakuje czynności skurczowej macicy. Kiedy mija wyznaczony termin porodu ... tygodnie później od planowanej daty narodzin dziecka. Zatem jeśli wyznaczony termin porodu minął, a ty nadal nie urodziłaś ... termin porodu, starają się czasami stosować naturalne sposoby na przyspieszenie porodu. Jednym z...

Termin porodu Po terminie porodu

Gdy nadchodzi termin porodu, z jednej strony przyszli rodzice bardzo się cieszą na przyjście dziecka na świat, z drugiej ... , jedynie w przybliżeniu. Jeżeli termin porodu mija, nie należy się obawiać. Organizm dziecka widocznie nie jest jeszcze gotowy, aby ujrzeć światło dzienne. Przygotowanie do porodu Termin porodu wyznaczyć można za pomocą badania USG, najlepiej w pierwszym ... między 14 a 20 tygodniem ciąży, to rozpiętość możliwego terminu sięga już 10 dni, natomiast gdy wyznacza się termin...

Termin porodu Jak obliczyć termin porodu? cz. 2/2

(...) co mówi. Gdy jednak termin porodu będzie liczony od tego momentu, wtedy do daty należy dodać 266 dni. Czas trwania ciąży wyniesie 38 tygodni (9 i pół miesiąca księżycowego). Nieco inny jest wzór: Termin porodu = data poczęcia (lub owulacji) – 7 dni – 3 miesiące + 1 rok Termin porodu z USG Najbardziej pomocne w wyznaczaniu terminu porodu wydaje się być ... óć do początku artykułu(ciąża po terminie, kalendarz terminu porodu, oblicz termin porodu, wyznaczanie terminu...

Termin porodu Obliczanie terminu porodu

(...) miesiączki lub wiek ciążowy, można obliczyć przybliżony termin porodu. Jednakże tylko 4% dzieci rodzi się w przewidzianym dniu ... ciąży. Jak obliczyć termin porodu? Reguła Neagelego jest przydatna, gdy znamy termin ostatniej miesiączki (OM). Zakłada się ... dni, termin porodu (TP) możemy obliczyć, dodając 7 dni do daty ostatniej miesiączki, odejmując 3 miesiące i dodając rok: TP ... ten sam dzień, ponieważ komórka jajowa żyje 16–18 godzin), termin porodu można obliczyć, odejmując od tej daty 7...

Wyznaczanie daty poroduOdtwórz wideo
Termin porodu Wyznaczanie daty porodu

Jednym z elementów, które bardzo interesują przyszłe matki jest wiadomość o terminie porodu. Jednak jego wyznaczanie wzbudza wiele kontrowersji. Jeśli jest on zbyt długi czy podejrzanie krótki może to bowiem budzić niepokój kobiet ciężarnych i siać wątpliwości. Termin porodu wyznaczany jest przez lekarza na podstawie wzoru tzw. reguły Naegelego. Opiera się on na pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Kolejne wizyty u ginekologa odbywają się około 10-12 tygodnia...

Jak obliczyć termin porodu?
Termin porodu Jak obliczyć termin porodu?

Jeśli masz regularne cykle i nie zażywałaś tabletek antykoncepcyjnych, to termin porodu wypada 40. tygodni po pierwszym dniu ostatniej prawidłowej miesiączki.

Termin porodu Jak obliczyć termin porodu? cz. 2/2

Jeśli masz regularne cykle i nie zażywałaś tabletek antykoncepcyjnych, to termin porodu wypada 40. tygodni po pierwszym dniu ostatniej prawidłowej miesiączki.

Termin poczęcia
Termin porodu Termin poczęcia

Obliczanie terminu poczęcia dziecka jest stosunkowo łatwe, jeśli kobieta wie, jak długi jest jej cykl, a także zna moment owulacji. W jaki sposób można poznać termin poczęcia?

Komplikacje okołoporodowe Co oznacza termin łożysko przodujące?

Rozpoznanie łożyska przodującego to potencjalnie bardzo groźna sytuacja dla matki i płodu. Termin ten oznacza, że łożysko nie umiejscowiło się w prawidłowo przeznaczonym do tego miejscu, czyli na ścianie macicy. Znajduje się natomiast w okolicy ujścia...

Wybór szpitala Przebieg porodu

Poród powinien przebiegać w jak najlepszych dla kobiety warunkach. Dlatego odpowiednio wcześnie ciężarna powinna się zastanowić, czego oczekuje od placówki, gdzie ma przyjść na świat jej dziecko. W trakcie akcji porodowej dla kobiety może być ważny cały...

Objawy porodu
Poród Objawy porodu

Skąd masz wiedzieć, że zaczyna się poród, skoro nie ma jasnej definicji, jak on się zaczyna? Możesz być spokojna. Kiedy nadejdzie pora, będziesz o tym wiedziała. Pierwsze zapewne pojawią się skurcze.

Wanna do porodu
Jak wyglada poród w wodzie? Wanna do porodu

Wanna porodowa jest wyposażeniem sali porodowej, umożliwiającym skuteczne łagodzenie bólu. Jeśli decydujesz się na poród w wodzie, wybierz szpital dysponujący dobrej jakości wannami porodowymi.

Etapy porodu naturalnego Przygotowanie do porodu

Przygotowanie do porodu oznacza dla kobiety przygotowanie się psychiczne i fizyczne. Przed porodem należy ćwiczyć mięśnie Kegla. Dobry efekt dają zajęcia w szkole rodzenia i zatrudnienie douli.

Znieczulenie ogólne Petydyna do porodu

Petydyna to jedna z farmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego. Kobieta rodząca powinna być jednak dokładnie poinformowana o działaniu tego leku, również o jego skutkach ubocznych.

Fazy porodu
Etapy porodu naturalnego Fazy porodu

Z niecierpliwością odliczasz dni do porodu, nie możesz się już doczekać, kiedy weźmiesz na ręce swoje upragnione dziecko. Z każdym dniem, który przybliża Cię do tego niesamowitego wydarzenia masz coraz więcej pytań i obaw.Jak to będzie wyglądało? Czy...

Poród Indukcja porodu

Najbardziej powszechną przyczyną stosowania indukcji porodu jest ciąża przenoszona. Zakłada się, że w tydzień do dwóch tygodni po upływie wyznaczonego terminu łożysko przestaje pracować wydajnie.

Badania do porodu
Objawy porodu Badania do porodu

Do porodu będzie potrzebny dowód osobisty, aktualna książeczka ubezpieczeniowa, karta ciąży, wyniki badania grupy krwi, HBS, WR, aktualne badanie USG oraz wyniki ostatniej morfologii i analizy moczu.

Dokumenty do porodu
Torba do szpitala Dokumenty do porodu

Dokumenty do porodu są ważne przede wszystkim dlatego, że ułatwiają formalności związane z przyjęciem do szpitala. Torba do porodu powinna być spakowana kilka tygodni przed porodem.

Położna do porodu
Prawa ciężarnej w szpitalu Położna do porodu

Wybór położnej nie jest łatwym zadaniem. Jednak warto poświęcić na to więcej czasu, gdyż położna będzie z tobą w jednym z najważniejszych momentów twojego życia.

Termin porodu Po terminie porodu

Termin porodu to przybliżony moment, w którym dziecko przyjdzie na świat. Jeżeli minął termin porodu, należy spokojnie poczekać, aż dziecko będzie gotowe.

Plan porodu
Karta ciąży Plan porodu

Plan porodu – specjalny dokument tworzony przez przyszłą mamę, który ma pomóc jej na porodówce. W czym? Przede wszystkim w tym, by personel medyczny znał jej potrzeby związane z porodem.

Wybór szpitala Przygotowania do porodu

Dzień porodu jest najbardziej wyczekiwaną i zarazem najbardziej przerażającą datą w kalendarzu każdej ciężarnej, zwłaszcza tych, które będą rodzić po raz pierwszy. Nasuwa się wiele pytań, na które każda kobieta chce znać odpowiedź. Najbardziej...

Znieczulenie do porodu
Metody farmakologiczne Znieczulenie do porodu

Znieczulenie do porodu to coraz częściej wykorzystywany zabieg w położnictwie. Dziecko przedostające się przez wąski „tunel”, rozciągając tamtejsze tkanki, nierzadko prowadzi do ich uszkodzenia. Poza tym dochodzą do tego skurcze macicy. Dlatego...

Etapy porodu naturalnego Drugi okres porodu

Drugi okres porodu to skurcze parte, które pojawiają się, gdy dziecko drażni nerwy znajdujące się w drogach rodnych. W trakcie skurczu kobieta powinna szybko oddychać, a ból może pokonywać krzykiem.

Zalety porodu naturalnego
Poród naturalny Zalety porodu naturalnego

Poród naturalny jest coraz mniej bolesny z uwagi na większą dostępność środków znieczulających poród. To również najlepsza i najzdrowsza alternatywa narodzin dla dziecka, ale także mamy.

Zalety porodu w wodzie
Poród w wodzie Zalety porodu w wodzie

Zalety porodu w wodzie to przede wszystkim zmniejszanie bólu porodowego, minimalizowanie obrażeń krocza i przyspieszanie akcji porodowej. A dla dziecka? Łagodzenie skutków stresu urodzeniowego.

Poród w wodzie Przeciwwskazania do porodu w wodzie

Jeśli twoja ciąża zagrożona jest chorobami układu krążenia, krwawieniem, wysokim lub obniżonym ciśnieniem krwi, chorobą dermatologiczną lub jeśli masz infekcję, poród w wodzie nie jest dla ciebie.

Przyczyny porodu przedwczesnego
Poród przedwczesny Przyczyny porodu przedwczesnego

Nieznane są dokładnie przyczyny porodu przedwczesnego. Wydaje się jednak, że przyczyny i czynniki są liczne, np. infekcje wewnątrzmaciczne, niewydolność łożyska, ciąża mnoga lub wielowodzie.

Poród przedwczesny Objawy porodu przedwczesnego

Objawy porodu przedwczesnego nie odbiegają od objawów porodu w terminie. Gdy jednak pojawią się zbyt wcześnie, koniecznie należy zgłosić się do lekarza, który pomoże wstrzymać akcję porodową.

Poród w domu Wady porodu domowego

Rodząc w domu nie musisz przestrzegać reguł i rutynowych procedur szpitalnych. Poród ma charakter intymny i bardziej osobisty. Dziecko narodzi się w bardzo przyjaznych i nie stresowych warunkach.

Poród w domu Przeciwwskazania do porodu domowego

Jeśli zdecydujesz się na poród domowy, musisz mieć świadomość, że w razie jakichkolwiek komplikacji, uzyskanie pomocy medycznej wiąże się z koniecznością przewiezienia cię do szpitala.

Poród w domu Komplikacje porodu domowego

Zagrożeń porodu domowego jest wiele, zarówno dla życia i zdrowia matki, jak i przychodzącego na świat dziecka. Przy porodzie to jednak matka jest bardziej zagrożona niż dziecko.

Wskazania do indukcji porodu
Indukcja porodu Wskazania do indukcji porodu

Kiedy czas trwania ciąży przekracza 41. tygodni, ruchy płodu są niewyczuwalne lub łożysko nie funkcjonuje prawidłowo, lekarz może podjąć decyzję o indukcji porodu.

Wady porodu rodzinnego
Poród rodzinny Wady porodu rodzinnego

Jeśli para jest ze sobą bardzo blisko, trudno znaleźć wady porodu rodzinnego. Mężczyźni obawiają się widoku cierpiącej żony. Jeśli nie jesteś gotowy na takie wyzwanie porozmawiaj o tym z partnerką.

Indukcja porodu Sposoby wywoływania porodu

Sposoby wywołania porodu obejmują zarówno metody naturalne, które kobieta w ciąży może stosować samodzielnie, a także metody indukcji medycznej – używane wyłącznie pod nadzorem lekarskim, w szpitalu. Indukcja porodu jest stosowana...

Masaż podczas porodu
Refleksoterapia Masaż podczas porodu

Masaż podczas porodu to jedna z technik łagodzenia bólu porodowego. Jak masować ciężarną, by dotyk przyniósł jej ukojenie?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij