Seks w ciąży

Wielu przyszłych rodziców ma obawy związane z bezpieczeństwem seksu w czasie ciąży. Zmienia się również popęd seksualny. Zwykle spada we wczesnej ciąży, wzrasta w II i III trymestrze, kiedy mijają uciążliwe dolegliwości pierwszego trymestru. Nastawienie partnera do seksu w czasie ciąży także może ulec zmianie. Jedni panowie mają większy popęd, innych ciąża zniechęca. Trudno im zaakceptować zmianę wyglądu kobiety. Niektórzy obawiają się również, że seks może mieć szkodliwy wpływ na dziecko. Na szczęście nie ma do tego podstaw i warto to uświadamiać partnerom. Podczas stosunku członek partnera nie ma kontaktu z płodem, który jest zabezpieczony workiem owodniowym.

Spis treści:
 1. 1. Ochota na seks w ciąży
 2. 2. Pozycje seksualne w ciąży
 3. 3. Przeciwwskazania do seksu w ciąży

1. Ochota na seks w ciąży

Seks może mieć pośrednio dobroczynny wpływ na ciążę i jej przebieg. Podczas orgazmu ciało kobiety produkuje endorfiny – hormony szczęścia. Redukują one stres, który negatywnie wpływa na samopoczucie w ciąży. Jeśli nie występują przeciwwskazania, nie należy unikać współżycia. Endorfiny mają bowiem zbawienny wpływ na ciało ciężarnej oraz pomagają się zrelaksować.

Część kobiet czuje się podczas seksu bardziej zmysłowo, a zbliżenia stają się dla nich źródłem większej satysfakcji niż do tej pory. Powodem tego mogą być zmiany hormonalne, które dają im poczucie powodzenia i zadowolenia, sprawiając, że ciało staje się wrażliwsze na dotyk. Zwiększony dopływ krwi w okolice narządów płciowych może również zwiększyć wrażliwość i reakcje seksualne.  Jednakże zmiany, które powodują, że niektóre kobiety czują się zmysłowe i atrakcyjne, mogą być przyczyną całkowitego unikania seksu przez inne panie.

Część kobiet w pierwszych miesiącach odczuwa tak wielkie zmęczenie, że nawet nie myślą o seksie. W późniejszym czasie brzuch zaczyna przeszkadzać, więc współżycie może wydawać się niekomfortowe. Wszystkie te odczucia są całkowicie normalne. Problem może powstać wówczas, gdy partner nie chce zrozumieć fizycznych i psychologicznych zmian, którym podlega partnerka.

Z mężczyznami jest bardzo podobnie. Dla niektórych kobieta ciężarna wydaje się niezwykle seksowna, inni natomiast mogą bać się o dziecko i rozwinąć w sobie instynkt ochronny. Niektórzy panowie obawiają się również, że seks może być szkodliwy dla płodu lub spowodować przedwczesny poród. Warto porozmawiać z partnerem o jego obawach i zapewnić go, że seks podczas ciąży może być bezpieczny i jest zupełnie naturalny.

2. Pozycje seksualne w ciąży

Większość pozycji można wykorzystać w pierwszych miesiącach ciąży, ale gdy brzuch zacznie rosnąć, nie należy go uciskać. Kiedy swobodne poruszanie zacznie sprawiać pewną trudność, można wypróbować wygodne pozycje seksualne w ciąży, w których brzuch i piersi nie będą narażone na ucisk.

Pozycje zalecane przez specjalistów:

 • Pozycja odwrotna – sprawdza się począwszy od drugiego trymestru. W późniejszej ciąży można ją zmodyfikować, by siedzieć, a nie leżeć na mężczyźnie.
 • Pozycja boczna – mężczyzna leży na boku, a kobieta na plecach, przełożywszy nogi przez jego biodro. Pozycja umożliwia kontakt twarzą w twarz. Mężczyzna nie uciska brzucha, a może pieścić partnerkę na wiele sposobów.
 • Zmodyfikowana pozycja klasyczna – mężczyzna klęczy, podpierając się rękami, by nie opierać się na brzuchu kobiety. Ta pozycja jest dobra przez kilka miesięcy, dopóki brzuch nie będzie za duży.
 • Pozycja tylna – kobieta wspiera się na kolanach i łokciach, a mężczyzna klęczy za nią. Brzuch nie jest uciskany a mężczyzna może pieścić piersi i brzuch partnerki.
 • Pozycja siedząca – kobieta siedzi na kolanach mężczyzny, twarzą do niego. Jeśli brzuch nie jest zbyt wielki, pozycja ta może obojgu sprawiać przyjemność, ponieważ umożliwia głęboką penetrację. Gdy brzuch bardzo urośnie, nadal można stosować tę pozycję, obracając się w którąś stronę.
 • Pozycja „69” - jeśli do tej pory nie próbowaliście tego typu pieszczot warto zrobić to właśnie teraz, kiedy zaawansowana ciąża nie pozwala na zbyt forsowne gry miłosne. Możecie całować i pieścić się równocześnie, leżąc w taki sposób, aby Wasze głowy były na wysokości narządów płciowych partnera. Jest to dla was obojga bardzo dobra forma zbliżenia. W ciąży kobieta jest bardziej czuła na bodźce zmysłowe, dlatego może ta pozycja stać się nowym odkryciem dla partnerów.

3. Przeciwwskazania do seksu w ciąży

Aktywność seksualna uwalnia oksytocynę – hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową.

Męskie nasienie zawiera prostaglandyny, które przyspieszają „dojrzewanie” i rozwieranie szyjki macicy. Przy prawidłowo rozwijającej się ciąży, na takie ilości prostaglandyny, jakie są w spermie, szyjka staje się wrażliwa dopiero po 38 tygodniu ciąży.

Lekarz może zakazać stosunków płciowych w trakcie ciąży w kilku przypadkach:

 • Łożyska przodującego;
 • Ciąży mnogiej, szczególnie w ostatnim trymestrze;
 • Niewydolności szyjki macicy;
 • Poprzedniego przedwczesnego porodu;
 • Wcześniejszego poronienia;
 • Plamienia, drobne krwawienia z pochwy;
 • Pęknięcia pęcherza owodniowego;
 • Infekcji dróg rodnych .

Każda ciąża jest inna, dlatego może zdarzyć się tak, że nie będzie można współżyć w trakcie jej trwania. W tym wypadku potrzeba dużo zrozumienia i wsparcia ze strony partnera.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

Redakcja Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Ochota na seks w ciąży Redakcja:

Ochota na seks w ciąży jest inna u różnych kobiet. Niektóre przyszłe mamy odczuwają w tym czasie duże pożądanie i mają szczególne pragnienie na igraszki w sypialni. Inne boją się, że aktywnością seksualną zaszkodzą dziecku i unikają kontaktów intymnych...

joanna28 Ginekolog - położnik 1 odpowiedź Seks w zaawansowanej ciąży joanna28:

Dzień dobry! Mam pytanie; do kiedy można uprawiać seks w ciąży jeśli ciąża przebiega bez żadnych komplikacji?Jestem w 34 tygodniu i nie wiem czy jest to jeszcze bezpieczne

ariane84 Ginekolog - położnik 2 odpowiedzi seks w ciąży ariane84:

Jestem w 38 tygodniu ciąży, czy seks jest niewskazany w tak późnej ciąży?

ania.ankiety W oczekiwaniu na bociana 0 odpowiedzi seks w ciąży - badanie ania.ankiety:

Witam wszystkie Przyszłe Mamy!Jestem studentką psychologii i piszę pracę na temat seksualności kobiet w ciąży. Potrzebuję chętne panie do wypełnienia ankiety na temat życia intymnego w czasie ciąży, badanie jest anonimowe i zajmuje ok 10 - 15 minut .

Małgosia Nowe artykuły w portalu 0 odpowiedzi Seks w ciąży na wesoło Małgosia:

Już wiesz, że dzieci nie przynosi bocian, lecz powstają one w wyniku aktu seksualnego. Jednak seks to także bliskość, namiętność i pożądanie. Szkoda by było, gdybyś podczas ciąży miała z niego zrezygnować .

ania.ankiety Prośba o pomoc w badaniach 3 odpowiedzi seks w ciąży - badanie ania.ankiety:

Witam wszystkie Przyszłe Mamy!Jestem studentką psychologii i piszę pracę na temat seksualności kobiet w ciąży. Potrzebuję chętne panie do wypełnienia ankiety na temat życia intymnego w czasie ciąży, badanie jest anonimowe i zajmuje ok 10 - 15 minut .

Admin Nowe artykuły w portalu 2 odpowiedzi Piątkowy przegląd Internetu, 14 października 2008 Admin:

Jesienna chandra. Co to takiego?Brak światła daje się we znaki i dorosłym i dzieciom. Właściwie trudno powiedzieć, kto jest bardziej narażony na jesienne obniżenie nastroju.Jak poradzić sobie z małą jesienną chandrą napisała Małgorzata Bojanowska, na...

pokaż 5 następnych

Artykuły Seks w ciąży

Seks w ciąży Seks analny w ciąży

Seks analny w ciąży jest trudnym i intymnym tematem, nawet na tyle, że kobiety boją się rozmawiać o tym ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. Wynika z tego wiele niedomówień i niepewności. Są pary, które nie chcą współżyć akurat w ten...

Stosunek w ciążyOdtwórz wideo
Seks w ciąży Stosunek w ciąży

Wiele par ma spore obiekcje przed tym czy powinno się współżyć w czasie ciąży. Czy seks nie zagraża dziecku i nie wpływa na jego rozwój? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Na ten temat nieprecyzyjnie wyrażają się nawet sami lekarze. W...

Fakty o zdrowiu - Seks w ciąży Odtwórz wideo
Seks w ciąży Fakty o zdrowiu - Seks w ciąży

W czasie ciąży wiele kobiet w obawie o zdrowie i rozwój nienarodzonego jeszcze dziecka świadomie rezygnuje z aktywności seksualnej. Niepokój o to, że stosunek płciowy może zaszkodzić maluchowi jest silniejszy więc niż jej elementarne potrzeby. Jak się...

Seks w ciąży - wskazaniaOdtwórz wideo
Seks w ciąży Seks w ciąży - wskazania

W czasie „stanu błogosławionego" w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian zarówno w sferze mentalnej, jak i seksualnej. Rozwija się w niej nowe życie, a więc wiele aspektów ulega metamorfozie. Jeśli chodzi o aktywność seksualną kobiet w ciąży to nie...

Seks po ciąży
Seks po porodzie Seks po ciąży

W pierwszych tygodniach po porodzie seks może stać się problemem. Dla ciebie, wyczerpanej fizycznie i psychicznie, będzie ostatnią rzeczą, o jakiej pomyślisz.

Fakty o zdrowiu - Seks w ciąży Odtwórz wideo
Seks w ciąży Fakty o zdrowiu - Seks w ciąży

W czasie ciąży wiele kobiet w obawie o zdrowie i rozwój nienarodzonego jeszcze dziecka świadomie rezygnuje z aktywności seksualnej. Niepokój o to, że stosunek płciowy może zaszkodzić maluchowi jest silniejszy więc niż jej elementarne potrzeby. Jak się...

Seks po ciąży - wskazaniaOdtwórz wideo
Połóg Seks po ciąży - wskazania

Tak przełomowy moment dla mężczyzny i kobiety, jakim są narodziny ich dziecka sprawia często, że zmieniają oni swoje postawy i przyzwyczajenia. W przypadku kobiet zmienia się także ich seksualność i libido, bo ciało nie wygląda już tak atrakcyjnie. Z...

Seks w ciąży - wskazaniaOdtwórz wideo
Seks w ciąży Seks w ciąży - wskazania

W czasie „stanu błogosławionego" w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian zarówno w sferze mentalnej, jak i seksualnej. Rozwija się w niej nowe życie, a więc wiele aspektów ulega metamorfozie. Jeśli chodzi o aktywność seksualną kobiet w ciąży to...

Ochota na seks w ciąży
Krew pępowinowa Ochota na seks w ciąży

Ochota na seks w ciąży jest uzależniona od zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kobiety oraz od stopnia zaawansowania ciąży. Libido kobiet ciężarnych wzrasta zazwyczaj w drugim trymestrze.

Seks w ciąży Seks analny w ciąży

Seks analny w ciąży dla wielu osób jest niedopuszczalny. Tak naprawdę jest obarczony tak niskim ryzykiem, jak seks dopochwowy. Nie powinny tak współżyć kobiety, których ciąża jest zagrożona.

Seks po porodzie
Poród Seks po porodzie

Chociaż wielu lekarzy zaleca wstrzymanie się od uprawiania seksu przez sześć tygodni, w praktyce zależy to od ciebie oraz od tego, kiedy poczujesz się gotowa.

Krew pępowinowa Kiedy seks po porodzie?

To, kiedy seks po porodzie jest bezpieczny zależy od rodzaju porodu – czy był to poród naturalny, czy poprzez cesarskie cięcie. Niezależnie od tego, wielu specjalistów zaleca, aby współżycie odłożyć na cztery-sześć tygodni po...

Krew pępowinowa Seks po poronieniu

Poronienie jest dla kobiety traumatycznym doświadczeniem. Zbliżenia z partnerem po utracie ciąży również mogą być trudne. Kiedy można bez obaw podjąć aktywność seksualną po poronieniu?

Krew pępowinowa Seks a poród

Seks a poród - czy seks jest w stanie przyspieszyć poród naturalny? Według wielu lekarzy: tak. Seks w ciąży jest bezpieczny dla dziecka, a równocześnie zmniejsza ryzyko zastosowania indukcji porodu.

Krew pępowinowa Seks po cesarskim cięciu

Seks po cesarskim cięciu budzi wiele obaw u niejednej pary. Kiedy rozpocząć współżycie po porodzie? Jakie pozycje seksualne wybrać, by nie sprawić kobiecie bólu?

Krew pępowinowa Seks w pierwszym trymestrze

Seks w pierwszym trymestrze ciąży jest dozwolony. Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich i dolegliwości pierwszego trymestru na to pozwalają, seks jeszcze bardziej scala przyszłych rodziców.

Krew pępowinowa Seks po cesarskim cięciu cz. 2/2

Seks po cesarskim cięciu budzi wiele obaw u niejednej pary. Kiedy rozpocząć współżycie po porodzie? Jakie pozycje seksualne wybrać, by nie sprawić kobiecie bólu?

Wszystko o ciąży
Ciąża miesiąc po miesiącu Wszystko o ciąży

Decyzja o urodzeniu dziecka jest jedną z najważniejszych w życiu kobiety. Jak przygotować się do ciąży? Jakie badania wykonać? Jakie dolegliwości ciążowe mogą cię męczyć przez 9 miesięcy jej trwania?

Jak odzyskać figurę po ciąży? Odchudzanie po ciąży

Czy odchudzanie po ciąży jest dozwolone? Czy przejście na dietę tuż po porodzie jest dobrym rozwiązaniem? Jedno jest pewne. Rozpocznij aktywność fizyczną, gdy minie już czas 6 tygodni po porodzie.

Emocje w ciąży Dolegliwości w ciąży

Jesteś w ciąży! Ogarnia cię radość. Entuzjazm mogą na pewien czas przyćmić nieprzyjemne objawy: wahania nastrojów, zaparcia, senność. Jak więc cieszyć się z tego stanu, gdy ciągle mdli i boli głowa?

Zabronione ćwiczenia w ciąży Bieganie w ciąży

Czy można biegać w ciąży? Czy bieganie nie jest zbyt dużym wysiłkiem dla ciężarnej? Jakie warunki trzeba spełniać, by bieganie nie było szkodliwe dla matki i rosnącego w niej małego człowieka?

Czekolada w ciąży
Węglowodany Czekolada w ciąży

Czekolada zawiera wiele cennych substancji, które warunkują prawidłowy przebieg ciąży. Jednakże ze względu na obecność kofeiny nie należy spożywać więcej niż 100 g czekolady dziennie.

Chrapanie w ciąży
Przeziębienie w ciąży Chrapanie w ciąży

Chrapanie w ciąży to bardzo częsta dolegliwość. Kobieta chrapie w ciąży z różnych powodów – zarówno związanych z ciążą, jak i nie. Na chrapanie w ciąży pomogą ćwiczenia oddechowe.

Minerały Witaminy w ciąży

Witaminy w ciąży mogą być zapewnione przez zdrową i zróżnicowaną dietę. Nie zawsze uniknięcie niedoborów w ten sposób jest jednak możliwe. Trzeba wtedy sięgnąć po suplementy diety dla kobiet w ciąży.

Białko Mięso w ciąży

Mięso w ciąży to, na nieszczęście wegetarianek, bardzo ważny składnik diety. Zawiera ono żelazo, cynk, białko zwierzęce oraz witaminy z grupy B. Żelazo jest szczególnie ważne w czasie ciąży, gdyż to kobiety ciężarne są najbardziej narażone na jego niedobory....

Nabiał w ciąży
Białko Nabiał w ciąży

Nabiał w ciąży to ważna część diety kobiety ciężarnej. Ilościowo określa się, że nabiał to 3 porcje dziennie. Nabiał jest korzystny w czasie ciąży ze względu na zawartość białka i wapnia, a także witaminy D i A. Nie można jednak zapominać, że nie każdy...

Cera w ciąży
Twarz w ciąży Cera w ciąży

Cera w ciąży może stać się bardziej świetlista i promienista. Niestety, niektóre kobiety mają poważne problemy z cerą w ciąży, ponieważ na twarzy pojawiają się wypryski, a skóra staje się szara.

Trądzik w ciąży
Twarz w ciąży Trądzik w ciąży

Trądzik w ciąży pojawia się jako efekt zwiększonego wydzielania hormonów, które pobudzają aktywność gruczołów łojowych. Leczenie trądziku jest utrudnione, gdyż wiele preparatów szkodzi dziecku.

Plamienie w ciąży Nadżerka w ciąży

Nadżerka w ciąży to ubytek tkanki nabłonka szyjki macicy. Nie musi ona dawać żadnych objawów, takich jak upławy. Bywa jednak, że z jej powodu pojawia się niepokojące krwawienie w ciąży.

Mdłości w ciąży Wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży to obok porannych nudności jedna z najczęstszych dolegliwości kobiet ciężarnych. Nudności i wymioty są objawami wskazującymi na zajście w ciążę. Podobno dotyczą około 40-50% kobiet w ciąży. Najczęściej występują zaraz po przebudzeniu się,...

Kategoria A Syrop w ciąży

Syropy w ciąży samodzielnie można wykonać w domu przy wykorzystaniu cebuli, buraka, czosnku lub wykorzystać takie, które są wytworzone na bazie ziół.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Kał w ciąży

Kał w ciąży nie powinien znacząco się różnić od stolca na co dzień. Jednak nie wszystkie odchylenia od normy należy traktować jako potencjalne objawy choroby. Wszystko zależy od diety i kondycji.

Choroby i dolegliwości w ciąży Toczeń w ciąży

Toczeń rumieniowaty układowy to bardzo rzadka choroba autoimmunologiczna (kolagenoza), która atakuje w większości młode kobiety (aż 90% zachorowań). Dawniej sądzono, że toczeń to przeciwwskazanie do zajścia w ciążę, gdyż ciąża może nasilać przebieg...

Rozstępy i cellulit po ciąży Endermologia po ciąży

Cellulit jest zmorą każdej kobiety, zwłaszcza gdy pojawia się w młodym wieku. Niestety po przebytej ciąży pojawienie się pomarańczowej skórki jest niemalże pewne. U jednych pań przyjmuje postać łagodną, u innych rozprzestrzenia się na wiele partii...

Twarz w ciąży Skóra w ciąży

Skóra w ciąży może zmienić się niemal nie do poznania. Na co powinny przygotować się przyszłe mamy? Jak radzić sobie z problemami skórnymi? Jak dbać o skórę, będąc w ciąży?

Morfologia w ciąży OB w ciąży

OB to skrót od Odczynu Biernackiego – wskaźnika sedymentacji erytrocytów. Czy u kobiet spodziewających się dziecka zachodzą jakiekolwiek zmiany w wartości OB?

Infekcje okolic intymnych w ciąży Higiena w ciąży

Higiena w ciąży jest bardzo ważna, aby uniknąć infekcji, o które łatwo w takim momencie życia. Należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i higienę intymną.

Skurcze i bóle brzucha w ciąży Gazy w ciąży

Gazy w ciąży są bardzo uciążliwe dla przyszłych mam, co nie znaczy, że nie można ich zmniejszyć, a nawet wyeliminować. Prawidłowa dieta i dbanie o siebie ograniczą bolesne wzdęcia i gazy w ciąży.

Planowanie ciąży Decyzja o ciąży

Największa płodność kobiety przypada na okres, pomiędzy 20 a 25 rokiem życia. Może właśnie ten czas wykorzystać na macierzyństwo a karierę zostawić na później?

Badania w ciąży Morfologia w ciąży

Morfologia krwi jest jednym z podstawowych badań laboratoryjnych zlecanych przez lekarzy w przypadku występowania różnych dolegliwości. Wynika to z faktu, że jest to badanie proste i niedrogie, a jednocześnie dostarczające wielu cennych informacji...

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij