Nauka literek dla dzieci
Poznawanie pierwszych literek to bardzo ważny moment w życiu dziecka. Czasami wystarczy pomysłowość rodziców dziecka, którzy urozmaicą maluchowi ten proces. W innym przypadku można posłużyć się metodami ogólnie dostępnymi i wykorzystać fachowe pomoce naukowe, aby nauczyć dziecko literek.
1. Kiedy zacząć uczyć dziecko literek?
Nauka literek to dla dziecka trudny proces, dlatego powinno być do tego gotowe. Zwykle następuje taki moment, w którym dziecko przejawia zainteresowanie określoną formą aktywności. Jeśli zatem maluch sięga po książeczki i bajeczki, chętnie powtarza różne słowa, wskazuje z zaciekawieniem na litery dostępne w najbliższym otoczeniu, choćby na szyldach sklepowych, to dobry moment, aby spróbować rozpocząć naukę literek.
W przeciwnym razie nie próbujmy na siłę uczyć go rzeczy dla niego za trudnych, tylko dlatego, że wydaje nam się, że nadszedł już na to czas. Zwłaszcza, że wszystkie dotychczasowe badania wskazują, że chcąc rzeczywiście ułatwić dziecku dobry start w edukację, w pierwszych 5 latach życia trzeba przede wszystkim postawić na ruch i zabawę.
Więcej pożytku przynosi bowiem dziecku wspinanie się po drabinkach, niż siedzenie nad kolorowanką czy żmudne układanie klocków z literkami. Dzięki systematycznym zabawom ruchowym dzieci poprawiają zdolność zapamiętywania i kojarzenia faktów. Ruch poprawia wskaźniki inteligencji i wpływa na większą zdolność koncentracji.
2. Naukę literek warto zacząć od imienia
Kiedy zdecydujesz się nauczyć swoje dziecko literek, a ono chętnie na to przystaje, zadbaj, aby nauka nadal zawierała w sobie przede wszystkim elementy zabawy. A nawet odkrywania od dawna skrywanej tajemnicy. Najlepiej zacząć od imienia dziecka. Kiedy maluch przy tobie usiądzie, weź kartkę bloku technicznego i napisz na niej imię dziecka.
Zwróć uwagę, aby każda litera imienia była wyraźna. Następnie opowiedz dziecku o tym imieniu, skupiając się nad każdą literą, tak aby zachęcić malucha do zapamiętania. Na przykład: „to jest literka B. Jest duża, bo pierwsza. Zobacz, że ma takie dwa brzuszki. B jak brzuszek”. Zachęcaj dziecko do zabawy, prosząc, aby wskazało gdzie ma swój brzuszek. W ten sposób skojarzy literkę B.
Tak samo postępuj w przypadku innych literek imienia dziecka. Kiedy dziecko będzie reagowało z ożywieniem, można zachęcać je do poznania literek znajdujących się w imionach innych członków rodziny. Pomocna w nauce rozpoznawania literek może być też klawiatura edukacyjnego laptopa. To dobry prezent dla pięciolatka.
We współczesnym świecie liczy się indywidualizm i podkreślanie własnej wyjątkowości. Dlatego, kiedy dziecko opanuje już wiedzę na temat literek składających się na jego imię, możecie wspólnie wykonać swego rodzaju wizytówkę, którą będzie mogło powiesić nad łóżkiem.
3. Literki do zabawy
Około drugiego roku życia dziecko zaczyna interesować się słowem pisanym, warto więc zacząć wprowadzać je w świat liter. Rozpocznij od samogłosek, z czasem wprowadzaj spółgłoski. Wytnij literki z tektury i pokazuj je dziecku, jednocześnie nazywając. Jeśli ozdobicie litery w oryginalny sposób, na przykład poprzez pomalowanie lub naklejenie ozdób, zabawa stanie się jeszcze bardziej pasjonująca. Takie zabawy wprowadzają dziecko w świat liter w sposób łagodny.
Symbole graficzne stają się dla malca czymś codziennym i naturalnym, kojarzącym się z czymś miłym i wesołym. Możliwość poznawania ich wszystkimi zmysłami jest atrakcyjna dla dziecka i zwiększa jednocześnie prawdopodobieństwo ich zapamiętania. Pamiętaj także, aby litery nazywać krótko - k, g, p, b, t, d, z - bez dodawania -y lub -ie. Dziecko wówczas łatwiej złoży literki w wyraz, na przykład MAMA, a nie MY-A-MY-A.
Na początkowym etapie dobrze jest zacząć od zabaw z klockami. Klocki z literkami dostępne są w sklepach z zabawkami, ale można także samemu wykonać literki i nakleić je na klocki. Z magnesowych literek układaj imiona. Gdy jesteście na dworze, zwracaj uwagę na sklepowe szyldy, napisy na plakatach. Podawaj przykłady rzeczy zaczynających się na daną literkę, np. b jak but, s jak słońce, etc.
W domu do nauki możesz wykorzystać wszystko to, co masz pod ręką i co podsuwa ci wyobraźnia. Na pewno przydadzą się książeczki, magnesy na lodówkę, klocki, puzzle albo inne układanki z literami. Podstawą nauki jest częste powtarzanie, maluch nie zapamięta bowiem kilku liter naraz. Pokaż mu 1-2 i wracaj do nich jak najczęściej. Gdy je zapamięta, przejdź do kolejnych.
Poznanie liter to pierwszy i długi etap nauki. Gdy malec już je świetnie zna, nie oznacza to jeszcze, że od razu zaczyna je składać w wyrazy. Wiąże się to z dojrzałością mózgu do dokonywania syntezy. Bajkowy świat publikacji stworzonych pod kątem dziecięcej nauki jest naprawdę ogromny, dlatego przeglądając książeczki, kolorowanki i bajki o nauce literek dla dzieci, wybieraj te, które są ciekawe, inspirujące i najbardziej pobudzają umysł malca do aktywnej nauki i zabawy jednocześnie.