Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Mamo, co to jest? – pomóż dziecku poznawać świat

Mamo, co to jest? – pomóż dziecku poznawać świat
Mamo, co to jest? – pomóż dziecku poznawać świat

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko prawidłowo się rozwijało, musisz poświęcać mu wiele uwagi. Mały człowiek jest ciekawy świata – zadaje dużo (często trudnych) pytań, bo chce poznawać wciąż nowe rzeczy. Czy wiesz, że dieta i odpowiednio dobrane zabawy mogą korzystnie wpłynąć na rozwój malucha?

spis treści

1. Jak zachęcić dziecko do poznawania świata?

Przede wszystkim poczekaj, aż dziecko będzie gotowe. Bądź cierpliwa. Nie ma co rozpoczynać nauki zbyt wcześnie. Jeżeli maluch nie będzie potrafił sobie z czymś poradzić, wówczas szybko się zniechęci. Nie oczekuj też natychmiastowych rezultatów, zachęcaj swoją pociechę do samodzielności, ale pozwól, by sprawiała mu ona przyjemność. Jeżeli prawidłowo wykona powierzone mu zadanie – pochwal je, przytul i ucałuj. Pozytywne wzmocnienia działają o wiele lepiej niż karcenie! Bądź konsekwentna i trzymaj się raz podjętej decyzji. Jeżeli uczysz dziecko nowej czynności, ale widzisz, że ewidentnie sobie z nią nie radzi – odpuść, a do nauki wróć za kilka tygodni. Nie przejmuj się też, gdy zapomina ono o tym, czego już się nauczyło. Bywa, że maluch umie już korzystać z nocnika, jednak zdarzy mu się mała wpadka. Nie karć go, ale spokojnie przypomnij, że przecież posiadł już pewną umiejętność. Przede wszystkim pamiętaj o bezpieczeństwie! Twoje dziecko musi wiedzieć, czym grożą ryzykowne zabawy, dotykanie urządzeń elektrycznych czy szklanych przedmiotów.

2. Ćwiczenia i zabawy korzystnie wpływające na rozwój poznawczy malucha do 3 lat

Jeżeli chcesz, aby dziecko rozwijało się prawidłowo, musisz poświęcać mu sporo uwagi. Uczcie się wspólnie poprzez zabawę. Organizuj wycieczki w ciekawe miejsca, chociażby do lasu, parku, na plac zabaw. Opowiadaj maluchowi o roślinach, zachęć, by zbierało kwiatki. Pozwalaj mu na zadawanie pytań: co, dlaczego, jak? Bo – choć czasem trudno jest nam na nie odpowiedzieć – stymulują one rozwój i pozwalają lepiej poznać i zrozumieć otaczający świat. Bądź cierpliwa i poważnie, ze spokojem wyjaśniaj dziecku nurtujące je kwestie. Dużo mu czytaj. Możesz powtarzać kilkukrotnie te same bajki, a z czasem zobaczysz, że maluch je zapamiętuje. Gdy zaczyna już mówić, pozwól mu dopowiadać zakończenie i sama pytaj o różne historie. Zachęcaj go do różnych zabaw np. w nazywanie pewnych przedmiotów, w określanie ich kolorów czy kształtów. Śpiewajcie i tańczcie – naucz swoją pociechę dziecięcych piosenek, puszczaj mu edukacyjną muzykę, tańcz z nim. Kup swojemu dziecku kredki, farby, kolorowe kartki, plastelinę i razem z nim rysuj, maluj, lep. Możecie też wykonywać wspólnie różne doświadczenia i eksperymenty, które rozbudzają zainteresowanie światem.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

To musisz wiedzieć

3. Prawidłowa dieta dziecka i jej wpływ na jego rozwój

Zbilansowana, wartościowa i pełna witamin dieta jest niezbędna do rozwoju dziecka. Musisz pamiętać, by dostarczać mu kwas Omega 3, ponieważ wpływa on prawidłowo na rozwój jego mózgu oraz tkanek nerwowych. Niezbędne do prawidłowego rozwoju najmłodszych są również: wapń, który wzmacnia układ kostny, żelazo – potrzebne do rozwoju funkcji poznawczych oraz cynk, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Pamiętaj, że maluch musi jeść częściej niż dorosły. Ucz go komunikować, gdy jest głodne, ale sama również powinnaś kontrolować, o jakich porach i jak często je.

Następny artykuł: Metoda Dennisona
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze