36 tydzień ciąży

Pod koniec trzydziestego szóstego tygodnia ciąży płód waży już zwykle znacznie powyżej dwóch i pół kilograma, a jego długość przy wyprostowanych nóżkach przekracza 45 cm. Do momentu porodu urośnie już nieznacznie, natomiast przybierze jeszcze nawet kilogram masy ciała. Wszystkie zmysły dziecka są w pełni rozwinięte, jednak najlepiej funkcjonuje słych. Dziecko potrafi rozpoznać głos mamy i osób z nią mieszkających, przyzwyczaja się do odgłosu bijącego serca matki, dlatego po porodzie szybko się uspokaja w objęciach matczynych, ciepłych ramion.

Spis treści:
  1. 1. Rozwój dziecka w 36 tygodniu (dojrzewanie układu oddechowego)
  2. 2. Dolegliwości ciążowe w 36 tygodniu i przygotowania do porodu
  3. 3. Trzecie badanie USG w ciąży i kontrole ginekologiczne przed porodem

1. Rozwój dziecka w 36 tygodniu (dojrzewanie układu oddechowego)

Rozwój dzieci na tym etapie ciąży jest już bardzo indywidualny. Niektóre są już gotowe do przyjścia na świat i rodzą się w pełni zdrowe i dojrzałe. Inne będą potrzebować jeszcze dodatkowych czterech-pięciu tygodni, by osiągnąć pełną dojrzałość i, jak wierzy część badaczy, dać organizmowi matki hormonalny sygnał do narodzin.

Rozwój płodu - 36 tydzień
Rozwój płodu - 36 tydzień Płód w 36 tygodniu ciąży.

Zwykle u dziecka trzydziesty szósty tydzień mija pod znakiem ostatecznego dojrzewania płuc. Dziecko urodzone w trzydziestym szóstym tygodniu może wykazywać pewną niewydolność oddechową, natomiast zdecydowana większość dzieci urodzonych po skończonym trzydziestym szóstym tygodniu potrafi już w pełni sprawnie, samodzielnie oddychać. Związane jest to z produkcją w trzydziestym szóstym tygodniu istotnych ilości surfaktantu – substancji zapobiegającej sklejaniu się i zapadaniu płuc podczas wydechu.

Znaczny przyrost masy w ostatnim czasie sprawił, że brakuje już miejsca do poruszania się. Dziecko spędza większość czasu w charakterystycznej pozycji embrionalnej z podkurczonymi rączkami i nóżkami, grzecznie oczekując porodu. Jego aktywność może się nieco zmniejszyć, jako że poruszanie sprawia mu teraz więcej problemów.

Tabela. Szacowane, średnie wymiary płodu w 36 tygodniu ciąży. Omówienie skrótów użytych w tabeli znajdziesz w artykule Biometryczne wymiary płodu.

Wymiar (mm) Średnia 5 centyl 95 centyl
CHL 460 426 494
BPD 90 80 100
OFD 112 103 121
HC 325 305 344
AC 307 277 337
FL 68 63 73
Masa (g) 2810 2200 3420

2. Dolegliwości ciążowe w 36 tygodniu i przygotowania do porodu

Zwykle w tym momencie ciąży dno macicy znajduje się wysoko pod klatką piersiową, w swoim najwyższym położeniu. Co może cię zdziwić, od tego tygodnia zacznie się ono nieco obniżać, a brzuch powiększy się nieco do przodu. Opuszczenie się brzucha poprzedzające poród jest często wyraźnie odczuwane przez mamę jako nagłe polepszenie jakości oddychania – macica nie uciska już tak bardzo przepony i nie wywiera takiej presji na klatkę piersiową. Znowu będziesz mogła oddychać nieco głębiej.

Opadnięcie brzucha w dół sprawi, że możesz zacząć czuć nieprzyjemny nacisk na kość łonową. Podobnie pęcherz będzie uciskany nawet mocniej niż wcześniej, co będzie powodować konieczność jeszcze częstszego odwiedzania toalety.

Z każdym tygodniem powiększającej się masy ciąży i większego brzucha staniesz się coraz bardziej ociężała i niezdarna. Zwykłe poruszanie się może zacząć sprawiać ci problemy. Generalnie fizyczne radzenie sobie z ciążą jest do pewnego stopnia sprawą indywidualną, zależy w dużej mierze od ogólnej sprawności kobiety, wieku czy innych towarzyszących niekorzystnych objawów i powikłań ciążowych. Podczas gdy jedne kobiety kontynuują pracę i wykonują domowe obowiązki praktycznie do dnia porodu, inne spędzają ostatnie tygodnie, leżąc w łóżku, co przerywane jest jedynie wizytami w toalecie.

Nawet jeśli dobrze znosisz noszenie brzuszka, musisz bardzo uważać, poruszać się z dużą ostrożnością i unikać wszelkiego ryzyka upadku. Nawet niegroźnie wyglądający upadek na tym etapie ciąży może przyczynić się do powstania poważnych komplikacji ciążowych czy wywołania przedwczesnego porodu.

W trzydziestym szóstym tygodniu zacznie wydzielać się większa ilość relaksyny – hormonu powodującego rozluźnienie stawów. Rozluźnienie stawów ma za zadanie efektywne powiększenie kanału rodnego i umożliwienie dziecku przyjścia na świat. Skutkiem ubocznym będzie pojawiający się ból stawów biodrowych, spowodowany naciskiem dużej masy na nieco rozluźnione stawy biodrowe. Jeśli doświadczasz silnego bólu bioder, ulgę przynieść ci może masaż lub kąpiel w basenie, odciążając stawy biodrowe. Podobnie rozluźnienie licznych stawów w stopach spowodować może powiększenie stopy nawet o numer buta.

Na tym etapie ciąży będziesz doświadczać również zwiększonego wydzielania z pochwy. Śluz stanie się nie tylko obfitszy, ale też gęstszy. Wrażliwa, rozpulchniona szyjka macicy może też wydzielać niewielkie ilości krwi w razie kontaktu w czasie badania ginekologicznego czy stosunku seksualnego i zabarwiać śluz na różowo, czerwono lub brązowo. Jednocześnie nagłe pojawienie się dużej ilości krwisto-czerwonego śluzu może świadczyć o odejściu tzw. czopu śluzowego, zasłaniającego światło szyjki macicy, które stanowi bezpośrednie poprzedzenie porodu.

3. Trzecie badanie USG w ciąży i kontrole ginekologiczne przed porodem

W ostatnich tygodniach przed porodem wizyty u lekarza będą konieczne nawet co tydzień. Lekarz będzie oceniał dojrzałość szyjki macicy i próbował przewidzieć nadchodzący poród. Zostałaś też już najpewniej skierowana na ostatnie w ciąży badanie USG, które powinno się odbyć do trzydziestego szóstego tygodnia, zwykle w okolicach 30-36 tygodnia. Dzięki niemu można będzie oszacować masę płodu. Masa płodu wyliczana jest dzięki specjalnym wzorom na podstawie czterech wymiarów: wymiaru dwuciemieniowego, obwodu głowy, obwodu brzuszka i długości kości udowej. Dzięki szacunkowej masie można określić szansę na poród fizjologiczny. Przy szczególnie dużych płodach można rozważyć wykonanie wcześniejszej indukcji porodu, by nie dopuścić do dalszego jego wzrostu w macicy lub planowanego cięcia cesarskiego.

Pamiętaj jednak, że szacunkowa masa, obliczona dzięki pomiarom wykonanym podczas USG, obarczona jest pewnym błędem wynikającym z niedoskonałości obliczeń. Nie należy więc być zaskoczonym, jeśli rzeczywista masa urodzeniowa różni się od tej szacowanej nawet o kilkaset gramów. Ewentualne zahamowanie wzrostu dziecka lub jego nadmierna masa mogą wskazywać na poważne komplikacje ciążowe, które potwierdzone w innych badaniach będą prowadzić zwykle do wcześniejszego rozwiązania ciąży.

W czasie badania USG w trzecim trymestrze lekarz ocenia również ilość płynu owodniowego w macicy oraz stopień dojrzałości łożyska. Jeśli stwierdzi, że łożysko się starzeje, to może być to wskazanie do wcześniejszego zakończenia ciąży.

Porozmawiaj o tym na 9 miesięcy, ciąża »
+ Załóż wątek

Dyskusje na forum

didianka Przywitaj się 4 odpowiedzi Witam serdecznie didianka:

Czesc nazywam sie Danusia. Dzis koncze 36 tydzień ciaży. Mieszkam w Krakowie. Pozdrawiam was serdecznie... :)

karimatymik 9 miesięcy, ciąża 4 odpowiedzi 36 tydzień ciąży karimatymik:

czesc wam, mam pewien problem, z powodow rodzinnych nie bylam 2 miesiace u lekarza prowadzacego, jestem w 36 tygodniu, teraz ide powiedzcie mi wszystkie badania jakie musze miec ze soba by sie nie zblaznic dokladnie .

~majkaa Ginekolog - położnik 3 odpowiedzi 36 tydz. ciąży i ostre bóle ~majkaa:

witam. Obecnie zaczynam 36 tydzień ciąży. Od jakiegoś tygodnia czuję okropne bóle, ukłucia, i skórcze w brzuchu a dokładniej w podbrzuszu. Bywają dni że całymi dniami leże i zwijam się z bólu .

bajustyna Położna 3 odpowiedzi Wywoływany poród? bajustyna:

Witam! Zaczął mi się 36 tydzień ciąży wczoraj byłam u gine i powiedział, ze wszystko dobrze. Mam takie pytanie ponieważ moja gin zaproponował mi wywołanie porodu wcześniej przed terminem. Termin mam na 14 kwietnia a ona by mi go wywołała 7 go jak będzie...

pokaż 5 następnych

Artykuły 36 tydzień ciąży

19 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 19 tydzień ciąży

W dziewiętnastym tygodniu ciąży w aktywności ruchowej dziecka da się już wyodrębnić rytm snu i czuwania. W niektórych momentach maluch się wierci i kopie, w innym czasie jest spokojny.

1 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 1 tydzień ciąży

Pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę stwarzanie przez kobietę i zachodzące w jej organizmie zmiany hormonalne optymalnych warunków do rozwoju zapłodnionej komórki jajowej i implantacji zarodka.

2 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 2 tydzień ciąży

W drugim tygodniu ciąży zachodzi determinowanie płci dziecka. To, czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec, zależy od chromosomu płci zawartego w plemniku, który wniknął do komórki jajowej.

9 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 9 tydzień ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży plecki dziecka częściowo się wyprostowują, przez co głowa nie opada tak mocno na brzuch. Doskonalą się zewnętrzne części narządów płciowych.

3 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 3 tydzień ciąży

Trzeci tydzień ciąży to czas zagnieżdżania się zarodka w macicy kobiety i uwalniania przez niego specjalnych substancji, które pozwalają mu wniknąć w błonę śluzową.

10 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 10 tydzień ciąży

Dziesiąty tydzień ciąży to koniec okresu zarodkowego i początek okresu płodowego w życiu dziecka. Maluszek przybiera na wadze i rośnie o następne 1,5 cm. Twarz ma już proporcje dziecięce.

4 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 4 tydzień ciąży

Czterotygodniowa ciąża oznacza tak naprawdę, że od momentu zapłodnienia minęło zaledwie dwa tygodnie. Zarodek zagnieżdżony w macicy przechodzi szereg podziałów komórkowych i ciągle się rozwija.

Ciąża tydzień po tygodniu 37 tydzień ciąży

W trzydziestym siódmym tygodniu ciąży dziecko jest już w pełni czującą i reagującą na bodźce istotą. Płuca maluszka są już dobrze ukształtowane. Poród w tym czasie jest jak najbardziej bezpieczny.

Ciąża tydzień po tygodniu 5 tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży to początek organogenezy, czyli tworzenia się narządów wewnętrznych dziecka. Już w piątym tygodniu pojawiają się zawiązki dłoni i stóp, gruczołów rozrodczych i narządów płciowych.

Ciąża tydzień po tygodniu 38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży. Oznacza to, że donosiłaś ciążę. Teraz tylko pozostaje czekać na regularną czynność skurczową macicy i rozpoczęcie się akcji porodowej, by dziecko przyszło na świat.

6 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 6 tydzień ciąży

W szóstym tygodniu ciąży głowa jest największą częścią ciała dziecka. Tam, gdzie powstaną kości, gromadzi się tkanka chrzęstna. Ustala się tożsamość płciowa płodu, a dziecko ma już 1,5-2 cm długości.

Ciąża tydzień po tygodniu 39 tydzień ciąży

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży. Jeśli jeszcze nie urodziłaś, niebawem na pewno to się stanie. Dziecko przestało już rosnąć w twoim łonie i także oczekuje wydostania się na świat.

40 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 40 tydzień ciąży

Czterdziesty tydzień ciąży. Jesli maluszkowi nie śpieszy się na świat, czasami konieczne jest wywołanie porodu. Zbyt długie przebywanie w brzuchu mamy może grozić poważnymi powikłaniami dla dziecka.

7 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży to rozwój kończyn górnych oraz dolnych, a także kształtowanie się układów wewnętrznych, zwłaszcza układu moczowo-płciowego, pokarmowego i dokrewnego.

Ciąża tydzień po tygodniu 8 tydzień ciąży

W ósmym tygodniu ciąży pochylona ku przodowi głowa płodu stanowi połowę długości ciała. Kształtują się powieki, przegrody zewnętrzne nosa. Kończyny stają się smuklejsze, ręce są rozłożone na boki.

11 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 11 tydzień ciąży

W jedenastym tygodniu ciąży płód waży około jednego grama. Wszystkie narządy i układy wewnętrzne są już ukształtowane. Teraz następuje ich dalszy rozwój i doskonalenie.

12 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, w którym rozwinęły się już kończyny i palce. Pojawiają się zawiązki paznokci. Dziecko uczy się połykać płyn owodniowy, a nerki podejmują funkcję wydalniczą.

13 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 13 tydzień ciąży

W trzynastym tygodniu ciąży dziecko mierzy około 8 cm i waży około 12 gramów. Twarz płodu zaczyna przybierać coraz bardziej dziecięcy wygląd. Kształtują się oczy, nos i broda.

14 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 14 tydzień ciąży

Czternasty tydzień ciąży to czas, w którym łożysko jest już w pełni wykształcone. Dzięki niemu do płodu docierają wszystkie niezbędne do wzrostu składniki odżywcze, tlen oraz krew.

15 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży kończy pierwszy trymestr. Na skórze dziecka pojawia się drobny meszek, zwany lanugo. Cała powierzchnia ciała płodu staje się wrażliwa na dotyk i bodźce z zewnątrz.

Ciąża tydzień po tygodniu 16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży pojawiają się pierwsze ruchy płodu, które jednak przez kobietę mogą jeszcze nie być wyczuwane. Dziecko kołysane ruchem i oddechem matki ćwiczy zmysł równowagi.

17 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 17 tydzień ciąży

W siedemnastym tygodniu ciąży u dziecka rozwija się odruch chwytny. Maluszek potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka. Dziecko często łapie rączkami pepowinę.

18 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 18 tydzień ciąży

W osiemnastym tygodniu ciąży dłonie i stópki dziecka są już praktycznie uformowane. Na palcach pojawiają się linie papilarne. Większość kobiet zaczyna czuć pierwsze ruchy płodu.

20 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży to okres wzmożonego doskonalenia zmysłów dziecka. Maluch rozpoznaje już smak wód płodowych i odgłosy dobiegające do niego z zewnątrz.

21 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 21 tydzień ciąży

W dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży zaczyna się rozwijać układ odpornościowy dziecka. Pod skórą pojawia się podściółka tłuszczowa. Płód szybko przybiera na wadze.

22 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 22 tydzień ciąży

Dwudziesty drugi tydzień ciąży charakteryzuje się odczuwaniem przez matkę częstych ruchów dziecka. Czasami są one rytmiczne i regularne. Może to oznaczać, że dziecko ma czkawkę.

23 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 23 tydzień ciąży

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży. W tym okresie dziecko waży już około pół kilograma i mierzy mniej więcej 20 cm. Dziecko staje się miniaturką noworodka. Proporcje jego ciała są równomierne.

Ciąża tydzień po tygodniu 24 tydzień ciąży

W dwudziestym czwartym tygodniu ciąży intensywnie rozwija się układ nerwowy dziecka, powstaje wiele nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Mózg dziecka przyjmuje coraz to nowe funkcje.

Ciąża tydzień po tygodniu 25 tydzień ciąży

W dwudziestym piątym tygodniu ciąży ruchy dziecka są już dobrze wyczuwane, a nawet widoczne na brzuchu mamy w postaci uwypukleń. Obwód brzucha wzrasta, bo dziecko intensywnie rośnie.

Ciąża tydzień po tygodniu 26 tydzień ciąży

W dwudziestym szóstym tygodniu ciąży następuje rozwój układu oddechowego dziecka. Produkowany jest surfaktant, substancja zabezpieczająca przed zapadaniem się płuc w czasie wydechu.

Ciąża tydzień po tygodniu 27 tydzień ciąży

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży. Dziecko zaczyna być bardziej ruchliwe, waży już prawie jeden kilogram. Pije około litr płynu owodniowego dziennie i najprawdopodobniej potrafi już otwierać oczy.

28 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży to czas, w którym mózg dziecka zaczyna przybierać pofałdowaną powierzchnię. Powoli tworzą się bruzy i zwoje mózgowe. Dziecko wykonuje już precyzyjne ruchy.

Ciąża tydzień po tygodniu 29 tydzień ciąży

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży to koniec drugiego trymestru. Pod skórą dziecka zaczyna przybywać brunatnej tkanki tłuszczowej, która służy do wytwarzania i utrzymywania ciepła.

30 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży, a więc początek trzeciego trymestru. Najbardziej charakterystyczną cechą tego okresu jest wzrastająca możliwość przeżycia dziecka poza organizmem matki.

31 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży dziecko waży już ponad półtora kilograma. Z dnia na dzień przybiera jeszcze bardziej na wadze. W brzuchu robi mu się dlatego coraz ciaśniej.

32 tydzień ciąży
Ciąża tydzień po tygodniu 32 tydzień ciąży

Trzydziesty drugi tydzień ciąży to czas, w którym przyszłe mamy coraz częściej zaczynają myśleć o zbliżającym się porodzie. Warto wtedy pomyśleć także o wyprawce dla noworodka.

Ciąża tydzień po tygodniu 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży. Do porodu coraz bliżej. Przyszła mama odczuwa jednak znacznie rzadziej ruchy dziecka, bo przestrzeń w macicy nie jest już dla maleństwa zbyt przestronna.

Ciąża tydzień po tygodniu 34 tydzień ciąży

W trzydziestym czwartym tygodniu ciąży maluszek waży już ponad dwa kilogramy. Skóra dziecka zaczyna się wygładzać, ma ładny, różowy kolor. Ciało nabiera bardziej zaokrąglonego kształtu.

Ciąża tydzień po tygodniu 35 tydzień ciąży

Trzydziesty piąty tydzień ciąży to okres, w którym dojrzewa układ odpornościowy dziecka. Maluch pobiera od matki przeciwciała niezbędne do ochrony przed infekcjami po porodzie.

Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu Rozwój noworodka tydzień po tygodniu

Noworodki tylko pozornie nic nie robią. Nawet tak małe dzieci stale uczą się czegoś nowego. Jak przebiega rozwój noworodków tydzień po tygodniu?

pokaż 10 następnych
Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij