Trwa ładowanie...

Palenie papierosów wśród dzieci i młodzieży. Polska w czołówce małych palaczy

 Karolina Rozmus
30.12.2021 09:23
Palenie papierosów wśród dzieci i młodzieży. Polska w czołówce małych palaczy
Palenie papierosów wśród dzieci i młodzieży. Polska w czołówce małych palaczy (Adobe Stock)

Palenie tytoniu to wciąż jeden z najpoważniejszych problemów na całym świecie. Newralgicznym tematem jest zwłaszcza palenie wśród dzieci i młodzieży – każdego dnia po pierwszego papierosa sięga pół tysiąca nieletnich Polaków.

spis treści

1. Dane WHO - dzieci palące papierosy

Palenie papierosów jest przyczyną wielu chorób - szkodzi nawet bierne palenie
Palenie papierosów jest przyczyną wielu chorób - szkodzi nawet bierne palenie (Pixabay)

Badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego są nieubłagane – aż 30 proc. polskiej populacji w wieku poniżej 15. roku życia choć raz sięgnęła po papierosa.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

To nie wszystko – problem naszego społeczeństwa dostrzegła także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Umieściła nas w pierwszej piątce państw z największym odsetkiem palących tytoń dzieci.

Każdego roku 180 tysięcy nieletnich sięga po pierwszego papierosa. Łącznie wypalają aż 40 mld papierosów. Badania ESPAD przeprowadzone na zlecenie Krajowego Biura ds. Zapobiegania Narkomanii pokazały, że aż 60 proc. nastolatków deklaruje, że miało kontakt z tytoniem, z kolei aż 65 proc. przyznaje, że zakup papierosów nie stanowi dla nich żadnego problemu.

Również większość nałogowych palaczy wśród polskiej populacji jest uzależnionych już w wieku kilkunastu lat.

2. Uzależnienie od tytoniu wśród dzieci

Dzieci są narażone na uzależnienia tak samo, jak dorośli – alarmują psychologowie i terapeuci uzależnień. W wielu przypadkach to skutek próby naśladowania dorosłych.

Nic dziwnego, w końcu to oni są pierwszym autorytetem dla dziecka. Nie bez znaczenia jest więc fakt, że sięgające po papierosa dzieci mają uzależnionych od tytoniu rodziców. Badania wykazują, że dzieci sięgających po papierosy rodziców są wielokrotnie bardziej narażone na to, że same w przyszłości będą uzależnione od tytoniu.

Choćby ten fakt powinien być dla rodzica bodźcem do zerwania z nałogiem. Tymczasem dane CBOS wskazują, że co piąty Polak sięga po papierosa przy dziecku.

Nie powinny więc dziwić wyniki badania PolNicoYouth dla Ministerstwa Zdrowia, z którego wynika, że aż 20 proc. rodziców nie wyraża opinii lub przyznaje, że nie interesuje się tym, czy ich dziecko pali papierosy.

3. Skutki palenia papierosów

Palenie tytoniu zajmuje 2 miejsce na liście 10 najczęstszych przyczyn powstawania groźnych chorób. Zatem populacja sięgających dziś – nawet z rzadka – po papierosa nieletnich będzie za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat niemałą grupą ludzi chorych przewlekle.

To jednak nie wszystko. W kontekście dzieci równie istotna jest kwestia biernego palenia. Szacuje się, że w Polsce to może być aż 3 mln dzieci, małych biernych palaczy. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera aż 35 razy więcej dwutlenku węgla i czterokrotnie więcej nikotyny niż dym wdychany przez tych, którzy zaciągają się papierosem.

Co grozi dziecku, przy którym sięgamy po papierosa?

  • alergie,
  • nawracające infekcje dróg oddechowych,
  • większa skłonność do zachorowania z powodu astmy,
  • stany zapalne zatok i ucha środkowego,
  • przewlekłe choroby oskrzeli oraz płuc,
  • nowotwory: płuc, trzustki, jamy ustnej, przełyku, krtani,
  • choroby serca i układu krążenia,
  • nadciśnienie tętnicze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze