Trwa ładowanie...

Nigdy nie podawaj dziecku. Może uszkodzić wątrobę i mózg

Avatar placeholder
16.01.2024 13:29
Nigdy nie podawaj go dziecku. Może uszkodzić wątrobę i mózg
Nigdy nie podawaj go dziecku. Może uszkodzić wątrobę i mózg (East News / TikTok)

W aptekach zdecydowanie nie brakuje leków, które nie wymagają recepty. Niestety, niektóre osoby często dają te środki swoim dzieciom, nie zapoznając się wcześniej z załączonymi do opakowania instrukcjami. Okazuje się, że nawet najbardziej popularne leki mogą pociągnąć za sobą poważne konsekwencje, jeśli zostaną podane najmłodszym. Ania Joniec-Bieniek - jedna z farmaceutek aktywnie działająca na TikToku prezentuje kilka takich przykładów i ostrzega przed możliwymi konsekwencjami.

spis treści

1. Leki zawierające kwas acetylosalicylowy

Kwas acetylosalicylowy, zwany potocznie aspiryną, jest lekiem powszechnie znanym i stosowanym. Ze względu na swoje działania przeciwbólowe często jest wybierany w sytuacjach kiedy trzeba zwalczyć ból głowy, zęba czy mięśni i stawów. Aspiryna jest także często używana przez wiele osób w wyniku przeziębienia lub grypy, aby zniwelować gorączkę i zmiękczyć stan bólu.

Aspiryny jednak nie powinny przyjmować dzieci poniżej 16 roku życia, ze względu na ryzyko wystąpienia tzw. zespołu Reye'a. To rzadka, aczkolwiek bardzo poważna choroba, która może prowadzić do uszkodzeń mózgu i niewydolności wątroby, a takie powikłania kończą się śmiercią nawet w połowie przypadków.

2. Preparaty zawierające kodeinę

Zobacz film: ""Pytanie mamy" z Anną Dereszowską"

Kodeina znana jest ze swojego działania przeciwkaszlowego, stąd jej wykorzystanie w syropach lub tabletkach przeznaczonych na kaszel.

Niemniej jednak, nie powinniśmy podawać leków z kodeiną dzieciom, które nie ukończyły jeszcze 12 lat. Związane jest to z tym, że mogą one powodować zaburzenia oddechowe.

3. Metamizol sodu

Metamizol to pochodna pirazolonu i lek stosowany od dziesięcioleci w leczeniu takich objawów stanu zapalnego jak ból, gorączka oraz bólów trzewnych o charakterze spastycznym. W Polsce jest to lek powszechnie dostępny. Zwyczajowo używane synonimy metamizolu to pyralgin, novalgin lub analgin. Można go znaleźć go w aptekach pod różnymi nazwami handlowymi. Warto jednak podkreślić, że nie jest to substancja, która może być bezpiecznie stosowana u dzieci bez uprzedniego skonsultowania tego z lekarzem.

Nawet jedna dawka tego leku może doprowadzić do zaburzeń oddychania, co stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Dlatego podkreślamy, że stosowanie leku u najmłodszych powinno zawsze odbywać się pod kontrolą lekarza.

4. Olejek miętowy

Równie istotne jest przestrzeganie ostrożności w przypadku stosowania olejku miętowego - substancji często wykorzystywanej podczas inhalacji.

Może się wydawać, że jest on całkowicie bezpieczny, jednak u dzieci poniżej 2. roku życia, stosowanie go może wywołać bezdech z zamknięciem głośni, co jest sytuacją potencjalnie niebezpieczną.

@mama_bez_recepty Po jakie lekarstwa najczęściej sięgasz? 💊 #lek #farmaceuta #zdrowie #choroba #przeziebienie ♬ dźwięk oryginalny - Mama bez recepty

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze