Trwa ładowanie...

Znaleźli to w głowie dziecka. Lekarz przeżył szok podczas badania

Avatar placeholder
23.02.2024 09:10
Niepokojący szczegół zwrócił uwagę podczas USG. Rodzice musieli podjąć trudną decyzję
Niepokojący szczegół zwrócił uwagę podczas USG. Rodzice musieli podjąć trudną decyzję (Getty Images)

W trakcie rutynowego USG płodu lekarz zaobserwował niepokojące zmiany w głowie dziecka. Po dalszych badaniach okazało się, że w czaszce maluszka znajdują się kości jego brata bliźniaka. Przypuszcza się, że podczas ciąży jeden z płodów został naturalnie wchłonięty przez drugi.

spis treści

1. Niepokojące zmiany w czaszce płodu

Podczas każdej ciąży, badanie USG jest przeprowadzane wielokrotnie. Pozwala to lekarzowi na monitorowanie prawidłowego rozwoju płodu i wczesne wykrywanie niepokojących zmian. Właśnie tak było w opisywanym przypadku. Kobieta była w 31. tygodniu ciąży. Kontrolne badania USG ujawniły niebezpieczne zmiany w czaszce płodu, które potencjalnie mogły prowadzić do obumarcia.

Podczas przeprowadzania badania ultrasonograficznego, lekarz zauważył, że głowa dziecka jest nieproporcjonalnie duża. Dokładniejsza analiza ujawniła, że wewnątrz jego czaszki znajdują się kości innego płodu. Lekarz tłumaczył, że jest to zjawisko znane jako "syndrom znikającego bliźniaka", czyli VTS (Vanishing Twin Syndrom).

Zobacz film: "Płód w 8 tygodniu ciąży (bliźniaki)"

Syndrom zanikającego bliźniaka to jedno z możliwych komplikacji ciąży wielopłodowej. Zgon płodu zwykle następuje we wczesnych stadiach ciąży, najczęściej przed dziewiątym tygodniem. To sprawia, że większość takich sytuacji nie jest diagnozowana. Medycy szacują, że takie problemy mogą wystąpić aż w 30 proc. ciąż bliźniaczych.

@nicu_musings Would this story of a #fetusinfetu be a miracle⁉️ #nursesoftiktok #doctorsoftiktok #pregnant #pregnancy #medicaltiktok #medstudent #greenscreen ♬ original sound - Dr Michael Narvey

2. Syndrom zanikającego bliźniaka

Ekspert szczegółowo tłumaczy w filmie opublikowanym na platformach społecznościowych na czym polega to zjawisko i jakie ryzyko z nim się wiąże. Widać wyraźnie na zdjęciu z USG ślady kończyn drugiego płodu w głowie dziecka.

Płód, który umarł, jest naturalnie wchłaniany przez organizm matki lub drugiego płodu. Kłopoty pojawiają się, gdy proces ten ma miejsce w późniejszych stadiach ciąży, co może stanowić zagrożenie dla życia drugiego dziecka i prowadzić do krwawienia wewnątrzmacicznego.

Dr Michael Narvey, specjalista neonatologii, który dokładnie opisuje tę historię, przyznaje, że są to sytuacje, w których trudno podjąć najlepszą decyzję. Nie zawsze wymagana jest operacja chirurgiczna.

W przedstawionym przypadku, pomimo prawidłowego rozwoju dziecka, rodzice postanowili poddać je operacji rozdzielenia płodów. Niestety, kilka miesięcy później, dziecko zmarło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze