Trwa ładowanie...

Nienarodzone dzieci lubią bardziej dotyk niż głos mamy

 Sylwia Stachura
Sylwia Stachura 19.01.2018 17:41
Nienarodzone dzieci lubią bardziej dotyk niż głos mamy
Nienarodzone dzieci lubią bardziej dotyk niż głos mamy (Grafika / Shutterstock)

Już w 5. miesiącu ciąży dziecko widzi, słyszy i czuje dotyk. Zmysły płodu rozwijają się na wiele miesięcy przed przyjściem na świat, dlatego rodzice mogą to wykorzystać do budowania emocjonalnej więzi jeszcze przed porodem. Na jakie bodźce bardziej reaguje nienarodzone dziecko? Odpowiedź znają naukowcy.

spis treści
Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży
Obalamy najczęstsze mity na temat ciąży [8 zdjęć]

Rozwój ludzkiego płodu to bardzo skomplikowany proces, który samoczynnie przebiega w organizmie każdej

zobacz galerię

1. Siła matczynego dotyku

Badanie przeprowadzone na brytyjskim Uniwersytecie w Dundee wykazało, że płód silniej reaguje na dotyk matki niż na jej głos. W eksperymencie wzięły udział 23 zdrowe kobiety w ciąży. Wszystkie były pomiędzy 21. a 33. tygodniem ciąży. Każdą z nich zaproszono do ciemnego pomieszczenia i poproszono o wykonanie kilku czynności.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Na początku młode mamy czytały swoim nienarodzonym dzieciom bajki: „Trzy małe świnki” oraz „Jaś i magiczna fasola”. W drugim etapie badania kobiety pocierały i głaskały brzuch. Na koniec poproszono je, aby położyły się, ułożyły ręce wzdłuż ciała i nic nie mówiły.

Podczas całego badania naukowcy badali reakcje dziecka przy pomocy sonografu. Odkryli, że podczas głaskania brzucha maluch wykonuje najwięcej ruchów ust, rączek i główki. Naukowcy przekonują, że ruchy dziecka były celowe i stanowiły reakcję na bodziec pochodzący od matki. Eksperyment wykazał również, że dzieci były bardziej „ruchliwe” w trzecim trymestrze ciąży niż w drugim. Naukowcy tłumaczą to tym, że u większych dzieci skóra jest bardziej wrażliwa.

2. Co można przekazać przez dotyk?

Chociaż badanie przeprowadzono na małej grupie, można z niego wyciągnąć wnioski dotyczące zachowań płodu. Rodzice, którzy czekają na narodziny maleństwa, mogą próbować nawiązać z nim kontakt. Dotykanie brzucha to wyraz troski i okazania, że dziecko jest oczekiwane. To naprawdę silny bodziec dla nienarodzonego maleństwa, poprzez który może komunikować się z rodzicami.

Wyniki brytyjskiego eksperymentu dowodzą, że warto w ciąży masować brzuch. Metoda wykorzystująca dotyk do nawiązywania kontaktu i więzi z nienarodzonym dzieckiem to haptonomia. Masaż brzucha w ciąży daje malcowi poczucie bezpieczeństwa i relaksuje je.

 

Coraz częściej podstawowe zasady haptonomii są przekazywane młodym rodzicom w trakcie zajęć w szkole rodzenia, a także w niektórych szpitalach i klinikach. Dotykanie brzucha poleca się również w trakcie porodu – to nie tylko uspokaja maleństwo, ale pomaga też rodzącej kobiecie.

Masaże można rozpocząć ok. 4. miesiąca ciąży. Należy jednak uważać, by nie uciskać brzucha zbyt mocno. Delikatne głaskanie to sposób na przekazanie uczuć. Z czasem można zaobserwować, na jaki sposób dotyku dziecko reaguje ruchami. Wczesne nawiązanie kontaktu fizycznego z maluchem zmniejsza obawy rodziców przed kontaktem z nim tuż po porodzie. Warto więc od samego początku dotykać brzuch i starać się porozumieć z dzieckiem, które słyszy i czuje więcej, niż nam się wydaje.

Porozmawiaj na forum o swoich doświadczeniach w tym obszarze.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze