Trwa ładowanie...

Groźna moda wśród rodziców. Lekarz komentuje "rutynowe odrobaczanie"

Avatar placeholder
26.09.2023 14:52
Czy profilaktyczne odrobaczanie dzieci ma sens? Lekarz odpowiada
Czy profilaktyczne odrobaczanie dzieci ma sens? Lekarz odpowiada (Getty Images)

Choroby pasożytnicze to dosyć częsty problem, zwłaszcza u najmłodszych. Niektórzy są zdania, iż trzeba regularnie odrobaczać maluchy w ramach profilaktyki. Czy to prawidłowe postępowanie? Lek. med. Jakub Grabski rozwiewa wątpliwości i podpowiada, kiedy warto sięgnąć po leki na pasożyty.

spis treści

1. Choroby pasożytnicze

Higiena jest bardzo ważna, ale dzieci nie zawsze o tym pamiętają. Chcą wszystkiego dotykać, próbować, lizać, gryźć, a stąd już krótka droga do zarażenia pasożytami. Kiedy więc rodzice słyszą, że zdecydowana większość populacji ma w sobie pasożyty, chcą uchronić od tego swoje dzieci. W tym celu uciekają się do różnych środków.

2. Odrobaczanie dzieci

Zdaniem lek. med. Jakuba Grabskiego kuracja przeciwpasożytnicza powinna być wdrożona tylko wtedy, gdy istnieją ku temu przesłanki. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy w danej grupie przedszkolnej panuje owsica lub gdy u dziecka występują dolegliwości, które wskazują na obecność pasożytów. Niepokojący jest brak apetytu, ciągłe zmęczenie, blada skóra, problemy z układem pokarmowym i swędzenie w okolicy odbytu.

Zobacz film: "Test na zakwaszenie żołądka"

Wówczas warto sięgnąć po lek na owsiki zawierający substancję czynną pyrantel. "Lek jest skuteczny, praktycznie nie wchłania się z przewodu pokarmowego, więc zazwyczaj nie powoduje działań niepożądanych" – informuje lekarz.

Dodaje przy tym, że aktualna wiedza medyczna nie uznaje profilaktycznego odrobaczania. Specyfiki stosowane na wiele różnych dolegliwości lub zioła na niewiele się tu zdadzą.

"Nie demonizujmy doniesień medialnych i statystyk. Nim uznamy, że nasze dziecko na pewno ma robaki, warto wiedzieć, że z faktu, iż 90 proc. ludzkości może mieć jakieś pasożyty lub być ich nosicielami, niewiele wynika. Po pierwsze problem nie jest szczególnie dotkliwy w Europie, a w większości przypadków to robaczyce łatwe do wykrycia i niezbyt groźne, z którymi można szybko i łatwo sobie poradzić" – czytamy wypowiedź lekarza na stronie Poradnik Zdrowie.

Z rozmowy z lekarzem wynika również, iż mało osób ma w sobie glistę ludzką. Sam kontakt z jajami nie jest jednoznaczny z tym, że dziecko zachoruje. Układ immunologiczny najmłodszych jest w stanie sobie z tym poradzić pod warunkiem, że działa prawidłowo. Maluchy, które cierpią na zaburzenia odporności lepiej, żeby unikały piaskownic, które nie są w odpowiedni sposób zabezpieczane np. przed zwierzętami.

3. Dbajmy o higienę

Pamiętajmy o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego już od najmłodszych lat trzeba uczyć dzieci dbania o higienę. To bardzo ważne nie tylko pod kątem ewentualnych pasożytów, ale również innych chorób zakaźnych.

"W ramach profilaktyki myjmy często ręce, dziecięce zabawki, przycinajmy krótko paznokcie, nie kupujmy mięsa z niepewnego źródła, nie spożywajmy posiłków na placach zabaw, unikajmy siadania na deskach klozetowych w publicznych toaletach. To ma sens" - dodaje lek. med. Jakub Grabski w rozmowie z redakcją Poradnik Zdrowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze