Trwa ładowanie...

"Smartphone Pinky" – nowe schorzenie cywilizacyjne. Grozi dorosłym i dzieciom

Avatar placeholder
14.09.2021 15:15
Długotrwałe korzystanie ze smartfonu może wywołać efekt Smartphone Pinky
Długotrwałe korzystanie ze smartfonu może wywołać efekt Smartphone Pinky (123rf)

"Smartphone Pinky" czyli "smartfonowy mały palec" to jedno z nowych schorzeń cywilizacyjnych, które rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Niewykluczone, że będą się z nim zmagały wszystkie kolejne pokolenia i co najgorsze - już w młodym wieku. Objawia się ono specyficznym wygięciem małego palca na skutek charakterystycznego trzymania telefonu w dłoni.

spis treści

1. Jak rozpoznać "Smartphone Pinky"?

Technologia dominuje w naszym świecie. Widać to choćby, gdy spojrzymy na liczbę osób, które wpatrzone są w swój smartfon na mieście, w szkole, a nawet pracy. Nieustannie odpowiadamy na wiadomości, śledzimy social media, przeglądamy newsy. Podczas tych czynności w bardzo charakterystyczny sposób układamy nasze palce. Inaczej do pisania wiadomości, jeszcze inaczej do scrollowania na ekranach naszych telefonów, jeszcze inaczej podtrzymując telefon. Warto wiedzieć, że gdy robimy to często, nasze palce zaczynają przyzwyczajać się do konkretnej pozycji, bo nasz mózg zapamiętuje ją jako naturalną.

Właśnie w ten sposób powstaje efekt "Smartphone Pinky", czyli "smartfonowy mały palec" - schorzenie dotyczące małych palców o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Specjaliści alarmują, że rozprzestrzenia się ono w szybkim tempie i dotyczy zarówno dzieci, nastolatków, jak i dorosłych.

Zobacz film: "Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni?"

"Smartphone Pinky" dotyczy konkretnie małych palców, którymi podtrzymujemy krawędź naszego smartfona, gdy z niego korzystamy. Kiedy robimy to często, palec staje się nienaturalnie wygięty, a właściwie zgięty tak, jakby cały czas przygotowany był na "objęcie" telefonu komórkowego. Z czasem staje się on również zaczerwieniony.

(123rf)

Nie jest tajemnicą, że ze smartfonów korzystają nie tylko dorośli i nastolatkowie, ale i dzieci. I co istotne - niezwykle szybko uczą się one obsługi telefonu, oglądania bajek czy grania w gry online. Dlatego dzieciom równie łatwo uzależnić się od telefonów, a w efekcie nabyć "smartfonowy mały palec". To nie jest jednak jedyny negatywny efekt częstego korzystania ze smartfonów.

Skuteczną profilaktyką jest ograniczenie używania telefonów. Szczególnie dotyczy to dzieci, ponieważ to w ich przypadku schorzenie rozwija się najszybciej.

Zamiast włączania dziecku bajek w smarfonie, warto je przeczytać. Wówczas wyobraźnia dziecka rozwija się znacznie lepiej. Podobnie jest w przypadku dorosłych: zamiast kompulsywnie scrollować Facebooka czy Instagrama, warto obejrzeć dobry film lub przeczytać książkę. Naszym palcom z pewnością wyjdzie to na dobre.

Zobacz także: Dziewczynka zasnęła na smartfonie. Urządzenie poparzyło jej skórę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze