Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Kamila Drozd

Przyjaźń damsko-męska

Avatar placeholder
19.12.2013 14:16
Przyjaźń damsko-męska
Przyjaźń damsko-męska

Wiele osób twierdzi, że przyjaźń damsko-męska nie jest możliwa, gdyż zawsze istnieje ryzyko, że któraś ze stron bardziej się zaangażuje i będzie chciała mieć przyjaciela na wyłączność. Są jednak i ci, którzy uważają, że przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest jak najbardziej możliwa. Kto ma rację? Nie wiadomo. Trudno o precyzyjne wnioski. Jedno jest pewne – przyjaźń damsko-męska może być dobrym preludium do udanego związku. Czyż przyjaciel, który akceptuje nasze wady, umie pocieszyć, pomilczeć, wesprzeć na duchu, doradzić, konstruktywnie skrytykować, aktywnie słuchać, z którym czujemy się bezpiecznie i świetnie się bawimy, nie jest idealnym kandydatem na partnera życiowego?

1. Przyjaźń z osobą płci przeciwnej

Wiele osób zaprzecza możliwości istnienia przyjaźni damsko-męskiej. O ile przyjaciółka może zaprosić cię do domu, zaoferować pomoc, obejrzeć z tobą film, przenocować, przytulić się do ciebie i nie budzi to jakichś specjalnych kontrowersji, o tyle takie zachowanie bywa różnie interpretowane, kiedy przyjacielem dla kobiety staje się mężczyzna. Od razu pojawiają się komentarze w stylu: „Pewnie się w niej zakochał”, „Na pewno oczekuje od niej bliskości i intymności”. Przyjaźń damsko-męska powinna być w swej naturze aseksualna, wyzbyta erotyzmu i podtekstów seksualnych. Niektórzy wierzą, że przyjaźń między kobietą a mężczyzną może mieć charakter bezinteresowny. Inni jednak obstają przy twierdzeniu, że w relacjach damsko-męskich zawsze będzie obecny choćby cień aluzji w kierunku seksu. Nie da się bowiem, według nich, nie patrzeć na przyjaciela płci przeciwnej jak na obiekt godny fascynacji.

Wiele osób relacjonuje, że zawiodło się na przyjaźni damsko-męskiej, kiedy jeden z przyjaciół błędnie zinterpretował zachowanie drugiej strony i liczył na coś więcej. Przyjaźń, którą mylnie zaczęto odczytywać jako miłość, rozpadła się. Złudna nadzieja na udany związek z przyjacielem/przyjaciółką bardzo często przyczynia się do definitywnego zakończenia relacji. Obrońcy przyjaźni damsko-męskiej próbują wyakcentować walory takiej znajomości. Twierdzą, że między przyjaciółmi przeciwnej płci nie ma zawiści, rywalizacji i nieszczerości. Nie ma sytuacji, kiedy dwie kobiety „przyjaciółki” kłócą się o jednego faceta albo kiedy pseudoprzyjaciółka odbija partnera tej drugiej. Kobiety uważają, że przyjaźń z mężczyzną pozwala lepiej zrozumieć perspektywę patrzenia facetów i to, w jaki sposób interpretują konkretne zachowania kobiet. Przyjaźń damsko-męska może się udać, jeśli przyjaciółmi są single albo osoby, które tworzą związki partnerskie. Przyjaźń wówczas nie stanowi dla nich substytutu czy sposobu na rekompensatę tego, czego nie otrzymuje się w relacji z partnerem. Kiedy jedna ze stron jest w związku, a druga – nie, rodzi się wiele zagrożeń.

Największe zagrożenie to najczęściej scysje na linii przyjaciel-partner, któremu trudno zaakceptować dość bliskie relacje partnerki z mężczyzną-przyjacielem. Kobietom również trudno pogodzić się z myślą, że ich facet spotyka się z inną kobietą-przyjaciółką. Pojawiają się niejednokrotnie nieporozumienia, awantury, chorobliwa zazdrość, co może doprowadzić do rozpadu związku. W skrajnych sytuacjach trzeba wybierać – albo partner, albo przyjaciel. Przyjaźń w życiu każdego człowieka wnosi dużo radości. W przypadku przyjaźni damsko-męskiej istnieje ryzyko, że relacja, która powinna być aseksualna, zacznie rekompensować deficyty w związku z partnerem. Najważniejsze, by nie zaprzepaścić fajnej przyjaźni damsko-męskiej dla źle pojętej miłości albo krótkotrwałego romansu.

Następny artykuł: Relacje z rodzicami
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze