Trwa ładowanie...

Nauka cyfr dla dzieci

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 19.12.2013 14:47
Nauka cyfr dla dzieci
Nauka cyfr dla dzieci

Pierwsza nauka cyferek to dla naszego dziecka rzecz niezwykle ważna, a od tego jak pomożemy mu poznawać świat małej matematyki zależeć będą w przyszłości jego faktyczne umiejętności i zapał do uczenia się przedmiotów ścisłych. Pierwszych kilka lat z życia dziecka to czas, w którym nabiera ono przekonania lub niechęci do określonych działań w przyszłości. W związku z tym, jeśli chcemy, aby nauka sprawiała dziecku przyjemność, trzeba mu pomóc.

1. Kolorowe kropki, wielokąty i schematyczne obrazki

Pomóż dziecku poznawać pierwsze cyferki poprzez radosną zabawą. Niech nauka cyferek dla malucha będzie prawdziwą przygodą edukacyjną. Możesz do tego wykorzystywać oryginalne kolorowanki z cyferkami, naklejkami, mnóstwem zabaw i gier logicznych. Możesz także spróbować nauczyć dziecko cyferek, na przykład metodą Domana. Glenn Doman podczas swoich wieloletnich doświadczeń zaobserwował, że u dzieci poniżej 3 roku życia naukę matematyki komplikuje wprowadzenie symboli liczb. U małego dziecka znacznie łatwiej nastąpi skojarzenie liczby z odpowiednią ilością znaków niż z pojedynczym symbolem. Obecnie we wszystkich metodach pracy z małym dzieckiem stosuje się ekwiwalent liczb w postaci identycznych znaków – czarnych lub czerwonych kropek, wielokątów czy też schematycznych obrazów przedmiotów z otoczenia. Specjaliści zaznaczają, że największe efekty uzyska rodzic rozpoczynający zabawę z dzieckiem w wieku około 6 miesięcy. Dziecko może nauczyć się matematyki, tak samo jak uczy się mówić.

2. Klocki, układanki, zagadki i zabawy matematyczne

Chcąc nauczyć dziecko mówić, mówimy do niego często i wyraźnie, robimy to regularnie, pokazujemy rzeczy, o których mówimy, budujemy wiele zdań na temat przedmiotu, którego nazwy chcemy dziecko nauczyć. Staramy się być przy tym interesujący i entuzjastyczni. I nie czekamy, aż dziecko ukończy 6 lat, aby było w stanie nas zrozumieć. Wiemy, że im wcześniej zaczniemy, tym lepsze rezultaty osiągniemy. Dobierając odpowiednio poziom trudności zagadek matematycznych, szybko zobaczysz pierwsze efekty. Pozwól dziecku obserwować w najbliższym otoczeniu dowody na istnienie matematyki. Oswój je z występowaniem pojęcia mnogości tych samych elementów. Zadbaj o różnorodność przekazu, a dopiero potem wskaż dziecku właściwą formę graficzną danej cyferki.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Dla maluchów właściwą metodą nauki cyferek będzie wykorzystywanie różnego rodzaju interaktywnych zabawek i układanek edukacyjnych. Dostępna na rynku wesoła układanka edukacyjna Stonoga pomaga w sposób nieskomplikowany poznać cyferki. Zaczynamy od złożenia całego długiego ciała kolorowej Stonogi, od głowy do ogona. Zadaniem dziecka jest dopasowanie obrazków z rysunkami zwierzątek do odpowiedniej liczby na korpusie Stonogi. Część obrazka ze zwierzątkami znajduje się na korpusie. Dziecko od razu będzie wiedziało, czy zadanie to wykonało poprawnie, czy też pomyliło się i musi spróbować ponownie.

Staraj się wykorzystywać do nauki każdą chwilę, niezależnie od tego, czy jedziecie akurat samochodem, czy krzątacie się po domu. Dla dzieci w wieku przedszkolnym wykorzystuj proste polecenia, dzięki którym będzie mogło poćwiczyć matematykę. Poproś, aby dostawiło brakujące krzesło do stołu, tak aby wszyscy domownicy mogli usiąść. Mianuj przedszkolaka małym pomocnikiem i poproś, aby pomógł ci nakryć do stołu. Możesz powiedzieć, aby dziecko podało Ci cztery identyczne widelce albo talerze. Ucz przedszkolaka jak wyglądają cyfry. Niech dziecko rysuje paluszkiem po cyferce, potem w powietrzu, na Twoich plecach. Jadąc samochodem, możecie się pobawić w szukanie cyferek na rejestracjach samochodowych. Kiedy dziecko pozna już kilka cyfr, pobawcie się w zgadywanki. Rysujesz na plecach dziecka powolutku cyferkę, a ono musi odgadnąć jaką. I tak na zmianę.

Twoje dziecko może mieć niezwykle wysoki poziom inteligencji, może być utalentowane matematycznie, muzycznie oraz wyjątkowo sprawne fizycznie. Może mieć ujmującą osobowość, znakomitą intuicję, zdolności językowe, wspaniałą wyobraźnię oraz pamięć fotograficzną. Talent twojego dziecka nie musi zależeć od przypadku. W każdej minucie twoje dziecko uczy się. Ty decydujesz o dziedzinie nauki. Pomagając dziecku wykorzystać naturalne umiejętności, sprawisz, że uczenie się nigdy nie stanie się mozolnym wkuwaniem reguł.

mgr Anna Czupryniak

Następny artykuł: Nauka czytania dla niemowląt
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze